login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63535
6295798
1130393
8928256

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::41
total children::14
54 K

show[ 2 | 3] flat
Situácia na Poľsko - Bieloruskej hranici.

Za utečeneckou krízou stojí Bielorusko, ktoré po zmanipulovaných minuloročných voľbách, únose lietadla s novinárom Pratasevičom atď., čelí sankciám zo strany EU a Lukašenko sa chce za sankcie týmto spôsobom pomstiť.
V júli 2021 bieloruské aerolinky zosilnili spojenie s krajinami Blízkeho východu, k tomu sa zapojili aj aerolinky Turecka, Iraku, Sýrie. Bieloruské cestovné kancelárie v spolupráci s Irackými začali propagovať a zlacňovať zájazdy do Bieloruska.

Často sa propagovalo, že prechod z Bieloruska do EU je voľný. Bielorusko utečencom následne udeľovalo turistické víza s cieľom poľovačky na zamaskovanie účelu cesty. Po príchode do Minska boli odvedzení ku hraniciam a inštruovaní ako sa dostať k hraniciam po vlastných. Pri prechode hraníc im často pomáhajú bieloruskí pohraničníci prestrihávaním hraničného oplotenia alebo priamym prevádzaním niekoľko metrov cez hranicu. Bielorusko pravdepodobne aj násilím núti veľké skupiny migrantov k útokom na hranicu a vyzbrojuje ich. Údajne napr. zábleskové granáty z Česka.

FEOzy-Mk-XEAAby5d.jpg

Najčastejšie sú tu Kurdi, Sýrčania, Jemenci, Afganci, afričania atď. Často celé rodiny, s malými deťmi, ktoré strávili niekoľko rokov vo vojne, utečeneckých táboroch a je to pre nich jediná šanca na normálny život.

Lety sa po intervencii EU v krajinách Blízkom východe utlmili, utečenci na hranici s EU ostali. Mnohým z nich skončili víza a ich pobyt v Bielorusku sa stal nelegálny, sú šikanovaní tajnými službami a políciou a často vykorisťovaní miestnym obyvateľstvom - ceny nájmov pre migranotv sú niekoľkonásobne vyššie ako pre bežných obyvateľov, to isté sa týka aj rôzneho tovaru - napr. outdoor vybavenie alebo kliešte na drôty.

Poľsko k riešeniu situácie nijako neprispieva. Celú oblasť uzavrelo, platí v nej výnimočný stav. Do oblasti nemajú prístup novinári, zdravotnícki pracovníci ani humanitárne organizácie. Priestor obsadila armáda, ktorá mala pomáhať pohraničnej stráži pri ochrane hranice. Tá namiesto toho robí tzv. Pushbacky/wypychania, čo je jednoducho chytanie utečencov po lese a ich násilné vracanie do Bieloruska. Poľsko napr. odmietlo aj pomoc Frontexu - vraj kvôli propagande PIS, že si s krízou poradí aj sama bez EU.

Jedna reportáž hovorí o stave v poľskej armáde a medzi pohraničníkmi, ktorí sú krajne znechutení a deprimmovaní z toho čo musia robiť, je im odmietaná psychologická pomoc a mnohí reálne uvažujú, že opustia armádu. Veľa z nich radšej pozrie inam a nechá ľudí prejsť, ako by ich násilím mala tlačiť naspäť.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/reportaz-badawczy-sadura-urbanska-granica-uchodzcy-wojsko-polisja-straz-graniczna/

Najviac sa to týka oblasti Bielovežského pralesa, kde je v okolí len jediný hraničný prechod PL/BY. V správach sa najčastejšie spomínali obce Bialovieža, mestečko Hajnówka, obec Narewka Ďalej hraničný prechod Kuźnica neďaleko bieloruského mesta Grodno.

Hranica PL/BY má 418km a podľa miest, ktoré sú spomínané v správach a reportážach to vyzerá tak, že utečenci prechádzajú na rôznych miestach pozdĺž celej hranice. Aj od Brestu, aj od Grodna Týka sa to tiež litovskej a lotyšskej hranice.

Z bieloruskej strany prichádzajú napr. cez obec Kamieniuki odkiaľ musia prejsť niekoľko kilometrov na poľskú stranu smerom k Bialoweži.Prechádzajú tu mimo ciest, hustými porastmi miešanými z bažinami, v ktoré často nepoznajú ani miestni.

V lesoch na poľskej strane sa nachádzajú jednotlivci, skupinky mladých ľudí ale aj celé rodiny so starými rodičmi a deťmi. Často sú v lesoch skrytí niekoľko dní pod jednoduchými prístreškami, alebo pod holým nebom niekde v kroví. Bez jedla, pijú špinavú vodu z potokov. Miestni po nich nachádzajú rozhádzané veci a prázdne táboriská.

Bielovežský prales vyzerá takto:

11978435-puszcza-bialowieska.jpg

e8021735896bb607078056980f5a1add.jpg

Chodiť v takomto lese na jeseň alebo v zime znamená byť okamžite mokrý a premrznutý. Stráviť niekoľko dní mokrý v lese je naozaj o život.
"Więcej, ci ludzie często znajdują się jeszcze 200 - 500 metrów głębi lasu, a nie jest to typowy las, to puszcza pierwotna – są bagna, mokradła, wywrócone drzewa, wykroty. Wyjście z takiego lasu nawet u sprawnego człowieka trwa bardzo długo, a gdy jest on słaby, chory, trzeba go wynieść..."

Z27513060-V-Uchodzcy-ktorych-Straz-Graniczna-wywiozla-do-Pusz.jpg

Pokiaľ ich nájdu vojaci, tak ich v stave v akom sú prevezú naspäť k hranici. V mokrom oblečení. Bez topánok... Ak sú na tom zle, zavezú ich do nemocnice, kde dostanú prvú pomoc a vojaci ich okamžite berú na hranicu. Bieloruská strana ich okamžite pošle nazad. Nektorí prešli hranicu aj 20 a viac krát. Na bieloruskej strane ich k prechodu nútia násilím a bitkou, poľská strana nezaostáva. V jednej rodine, ktorá sa odmietala vrátiť na hranicu poľskí vojaci zobrali malé dieťa, dali mu ruky do ohňa a vyhrážali sa, že keď sa nevrátia vmestí sa tam celé dieťa.

Niektoré reportáže hovoria o tom, že utečenci sú po chytení okrádaní o posledné peniaze poľskými vojakmi a pohraničníkmi, to isté sa týka bieloruskej strany. Uniformovaní im ničia osobné veci, telefóny, powerbanky, vyhadzujú batožinu a trhajú pasy. Odmietajú žiadosti o azyl. Našli sa aj dokumenty o vzdelaní. K tomu občas prispeje niektorý civil, ktorý od utečencov zinkasuje peniaze, odvezie ich kus ďalej od hranice a zavolá policajtov.

Miestni obyvatelia často nachádzajú v blízkosti svojich domov skupinky vyčerpaných ľudí prosiacich o pomoc, často im klopú v noci na okná a pýtajú jedlo. Vyjsť z lesa sa odvážia až keď sú na konci si silami alebo ich príbuzný skolaboval.

1quk9ku-TURBXy8y-Yzc3-Mzcz-ZS0w-ZWE2-LTRh-NTkt-YTU4-ZC02-NDBm-ZGZi-Zm-Qw-Yzguan-Bl-Z5-KVAw-AAz-Qv4z-Qa-kw-XNA0j-NAfq-Co-TAFo.webp<br class=">

Celé dianie má už za sebou okolo 20 mŕtvych vrátane jednoročného dieťaťa. Miestni sa obávajú, že ich bude ďaleko viac a budú ich ostatky nachádzať nasledujúce roky na huby alebol len tak na prechádzku.

Vzhľadom na to, že prístup humanitárnych organizácií do oblasti je zakázaný a pokrytie zdravotnou starostlivosťou chabé - v Hajnówke sú vraj len dve sanitky, k tomu absurdity, ako že sanitka nemôže ľudí odviezť, kým neprídu pohraničníci, lebo by to bola nelegálna pomoc migrantom.

"V močiari zapadla matka s dvomi deťmi. Keď ich našli, jedno už bolo v bezvedomí. Dispečer odmietol poslať sanitku, lebo to bolo v rozpore s predpismi. Keď nakoniec dohodli sanitku, nenašli ju na mieste. Miestnych, ktorí viezli matku s deťmi k sanitke po ceste ich zastavili pohraničníci a museli najprv spísať papiere ."

Miestni sa nedokázali len tak pozerať na ľudí blúdiacich lesom, začali im pomáhať sami. Aj tí, ktorí sa predtým báli migrantov, mali strach z arabov. Je ťažké odmietnuť vyčerpaného človeka alebo otca prosiaceho o trochu jedla pre deti. Sami vyhľadávajú ľudí skrytých v lesoch, tajne im nosia jedlo, suché oblečenie, ošetrujú ich, kontaktujú s právnikmi.
https://oko.press/ratowali-kilkadziesiat-osob-mieszkancy-strefy-przed-sasiadami-sie-ukrywamy/

Často sa práve im podarilo zachrániť cez kontakt s médiami a právnikmi nejakých ľudí pred ďalším pushbackom.
Vzniklo niekoľko svojpomocných organizácií ako napr. Grupa Granica, Bialowieska Akcja Humanitarna - BAH z miestnych dobrovoľníkov a aktivistov. Aktívne komunikujú s médiami a situácii vnútri zóny. Vyhľadávajú ľudí v lese, robia zbierky potravín, šatstva. Zabezpečujú prvú pomoc, lekárov, pomoc so žiadosťami o azyl... Vzniklo niekoľko humanitárnych bodov, s pomocou od Červeného kríža a do ktorých je možné priniesť hmotnú pomoc.
Pomoc migrantom je nelegálna, miestni občas čelia vyhrážkam zo strany ozbrojených zložiek. Preto sa boja o tom rozprávať nahlas a skrývajú sa. Novinárom odpovedajú v anonymite.
Známy je útok na prekladateľa BAH neoznačenými uniformovanými mužmi, ktorí ho zastavili na ceste domov a pokúsili sa ho vytiahnuť z auta.

Čo sa týka mediálneho pokrytia - najčastejšie sú spomínané organizované útoky migrantov na hraničné prechody a hromadné pokusy o úrekročenie. v Bielorusku informujú o skazenom západe, ktorý sa nehumánne správa k migrantom. Na poľskej strane štátna televízia TVP vykresľuje migrantov tradične ako barbarov, zlodejov a podobne a je jedným z hlavných propagandistických médií PIS. Taká známa dezinformácia z úst ministra Kaminkiego a poslanca Blasczaka odvysielaná v TVP o tom, že migranti sú zoofili a pedofili, kde ukazujú video chlapa súložiaceho s koňom.
https://oko.press/krowa-kaminskiego-to-stare-nagranie-z-internetu-a-w-dodatku-to-klacz/

Zo strany TVP vychádzajú aj útoky na aktivistku Katarzynu Wappa za záchranu migranta (vysielané v TVN24), útoky na Khedi Alievu, Čečenku žijúcu v PL , za pomoc migrantom - TVP to stálo 10000 zlotých. TVP pravdepodobne môže svojou nenávistnou kampaňou aj za vraždu starostu Gdaňska Adamowicza. K tomu ešte dávajú zaručené správy z hranice - štúdia s khaki Toyotou Hilux, hraničným stĺpom a uniformovaným pajácom
TVP je príklad toho, ako by to vyzeralo, keby sa riaditeľom RTVS stal súdruh Blaha.

Poľské médiá, ktoré nie sú naklonené PIS často inforujú aj o miestnych aktivistoch na hranici, preberajú informácie od BAH aj Grupa Granica.
Stalo sa aj niekoľko útokov na novinárov - známy je útok poľských vojakov na troch fotoreportérov, za čo dostali pochvalu od ministra obrany.

V každom prípade obe strany v tomto konflikte, kde sa s ľuďmi hrá ako s figúrkami na šachovnici porušujú medzinárodné zmluvy a dohody - Listinu základných práv EU, Ženevský dohovor o utečencoch a obe krajiny by sa za to mali zodpovedať. Z politického hľadiska je to zložitejšie, ale ľudia nemôžu byť rukojemníkmi hry na to kto vyššie vyští.

Prečo som to napísal? Podobná situácia sa denne odohráva na južnej hranici EU, na hranici Turecka s EU a FR/GB a všade po svete. Žijeme s tým spokojne, lebo sa nás to bytostne nedotýka. Posledná veľká kríza, ktorú sme videli takmer na vlastné oči bola v roku 2015. Táto akoby sa nás netýkala. V médiách sa o nej takmer nehovorí, politici nás nestrašia barbarskými hordami.
Je zima, mrzne a tam v lese sú ľudia. Celkom blízko nás. Bez pomoci, šikanovaní uniformami na oboch stranách hranice. Pomáhajú im iba miestni dobrovoľníci.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Keby ste chceli, tak miestny Červený kríž v Bialystoku a Hajnówke robí zbierku hmotných vecí -
https://pck.podlasie.pl/news/252/86/Zbiorka-na-rzecz-migrantow-ek-zmiena-daty-koncowej

pôvodne mala fungovať do 15. 10., predĺžili ju do odvolania. Treba spacáky, deky, oblečenie, ponožky, hygienické potreby, dezinfekcie, vitamíny, trvanlivé jedlo, keksy...

Na adresu:
Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku
ul. Warszawska 29, 15- 062 Białystok
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Białowieska Akcja Humanitarna:
List of things:
- antibacterial soap bulk packaging e.g. 2, 5 litres and smaller
- hand sanitizer liquid bulk packaging and smaller
- disposable latex gloves size S,M,L
- protective masks eg. surgical , FFP2
- wet tissues ,
- toilet paper, paper towels,
- disinfectants, washing powder, economic chemistry,
- garbage bags 30, 60 liters
-protection cream (winter, adults and children)
- Universal Nivea type facial moisturizer
-hand cream
-brushes and toothpaste
-washing powder
-economic chemistry

Finančný príspevok pre BAH sa posiela nemocnici v Hajnowke:
PKO BP S.A. SECTION IN HAJNOWKA
76 1020 1332 0000 1902 0037 4843
IBAN: PL BIC: BPKOPLPW with a letter of Help to Foreigners
https://www.facebook.com/Bia%C5%82owieska-Akcja-Humanitarna-103160258861314/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nejaké linky:

Prehľad diania na wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Belarus%E2%80%93European_Union_border_crisis

Grupa granica
https://www.facebook.com/grupagranica/
Poľovníci môžu, humanitárky nie:
https://krytykapolityczna.pl/kraj/gill-piatek-mysliwi-stan-wyjatkowy/
Rozhovor s lekárkou BAH
https://www.medonet.pl/zdrowie,lekarka-mowi--co-sie-dzieje-na-granicy--odwrocilismy-wzrok--nie-bylismy-w-stanie-tego-zniesc,artykul,70629133.html

Khedi Alieva
https://publicystyka.ngo.pl/rownosc-wywalczona-chochla-i-igla-khedi-alieva-reportaz

Útok na novinárov
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-17/zatrzymanie-dziennikarzy-przy-granicy-wojsko-komentuje/

Útok poľských vojakov na novinárov
https://www.wprost.pl/kryzys-na-granicy/10546075/granica-polsko-bialoruska-atak-na-fotoreporterow-osoby-w-mundurach.html

Rozhovor s Nataliou Gebert z Grupy Granica
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27843108,najwazniejsze-pytania-o-uchodzcow-i-sytuacje-na-granicy-dzis.html

Pomoc miestnych:
https://www.onet.pl/?utm_source=l.facebook.com_viasg_kobieta&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=d69e94fb-9bc3-4cb1-b78e-4e5fd445164f&sid=63eeb4cc-4788-4ae3-a160-ddd0a01f6209&utm_v=2

Gdzie jest rodzina z szóstką dzieci znaleziona w Hajnówce?
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/hajnowka-straz-graniczna-zatrzymala-18-osob-z-iraku-w-tym-6-dzieci/vfswc01
https://oko.press/ratowali-kilkadziesiat-osob-mieszkancy-strefy-przed-sasiadami-sie-ukrywamy/
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27843108,najwazniejsze-pytania-o-uchodzcow-i-sytuacje-na-granicy-dzis.html

Zmilitaryzowana-bialowieza
https://oko.press/zmilitaryzowana-bialowieza-migawki-ze-strefy-stanu-wyjatkowego-dlaczego-publikujemy-ten-film/

Rozhovor s irackým doktorom žijúcom v Poľsku:
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27824179,wie-pani-co-mowi-nasze-przyslowie-kurdowie-nie-maja-przyjaciol.html
https://www.hrw.org/news/2021/11/24/belarus/poland-abuse-pushbacks-border
https://a2larm.cz/2021/11/mezinarodni-pravo-je-jasne-polsko-ma-uprchlikum-pomoct-rika-magda-faltova/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spísal som to na základe informácií, čo som prečítal za dva týždne. Nedá sa to spísať komplet, je toho veľa. Veľa čo som chcel napísať som zabudol. Niečo z toho už nemusí platiť, výnimočný stav sa mení na paravýnimočný (to isté, ale iné), atď.

AK by niekto chcel spraviť väčšiu zbierku, rád sa s ním dám dokopy, ozvite sa, skúsime to dať dokopy. Dalo by sa to prípadne zaviezť priamo na miesto.
000001010006353506295798011303930892825608928626
femme
 femme      01.12.2021 - 18:27:52 , level: 1, UP   NEW
Vďaka za súhrn. Tu sa tiež dá prispieť
https://crm.ocalenie.org.pl/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=32〈=en#

000001010006353506295798011303930892825608928545
akira
 akira      01.12.2021 - 15:48:37 , level: 1, UP   NEW
Operativne riesenie ala hociktory diktator.

- odizoluj Zonu legislativne
- odizoluj Zonu armadou
- poruchaj spojenie so Zonou cez internet a mobily
- obyvatelom sprijemni zivot, zhasaj elektriku, poruchy kurenia, zasobovania tak aby mali sami so sebou co robit, Covid sa da vyuzit tiez (behaju tam ludia s neviem akym variantom - vylezes zo zony - karantena)
- nechaj buchnut niekde sem, tam cosi ako elektricku rozvodnu stlp - ludia mate sa blbo lebo teroristicke sabotaze
- chod do Bieloruska a buchni tam vlak, pod falosnou vlajkou dakej uveritelnej teroristickej organizacie (nenechaj tam obal od Krowiek, polsku vodku, a kamerove zaznamy operativcov zo salmi dakeho futbaloveho klubu)
- buchni este daco, cojaviem nieco co zhasne na 2 hodiny Minsk, moze to byt vo vhodnu dobu aj kyberutok co budu ludia povazovat za dalsi vybuch. Bieloruska vlada to vyhlasi za beznu poruchu.

Lukasenko ma domaci pruser, pokial pri tom nechyti Poliakov, necha armadu spravit poriadok. Bude sa ten masaker po 20 tich rokoch vysetrovat. Mozno o tom napise dakto knihu.

000001010006353506295798011303930892825608928467
jzcs
 jzcs      01.12.2021 - 13:47:58 , level: 1, UP   NEW
Aj za tymto je Soros, alebo aka je teraz praudiva verzia na internetoch?

000001010006353506295798011303930892825608928448
One Man Bukkake Assault
 One Man Bukkake Assault      01.12.2021 - 13:22:44 (modif: 01.12.2021 - 13:25:36), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Zbierka v CR pre Litvu:
https://www.zonanadeje.cz/sbirka-materialni-pomoci/

000001010006353506295798011303930892825608928447
One Man Bukkake Assault
 One Man Bukkake Assault      01.12.2021 - 13:21:20 , level: 1, UP   NEW
Ukončení výjimečného stavu v Polsku.

Šance na záchranu životů mrznoucích uprchlíků? Nikoli.
Na konci listopadu skončil výjimečný stav. Polská vláda proto urychleně (a v rozporu s polskou ústavou) připravila další zákon omezující práva občanů. Nadále není do zóny umožněn volný vstup novinářům ani působení humanitárních organizaci.
Zákon podepsal už prezident Duda, rovnou byly zveřejněny i novely zákona o ochraně hranic ve Sbírce zákonů. Zveřejněna byla také tři nařízení šéfa ministerstva vnitra a správy Mariusze Kaminského, která mu novela umožňuje vydávat.
Všechna nařízení platí od 1. prosince 2021 do 1. března 2022 a jedná se o 183 lokalit - 115 z Podlaského a 68 z Lubelského vojvodství. Jedná se o stejnou oblast, kde byl zaveden výjimečný stav.
První novela zavádí dočasný zákaz pobytu ve vymezené oblasti v pohraničním pásmu přiléhajícím ke státní hranici s Běloruskou republikou.
Ze zákazu budou vyloučeni mimo jiné obyvatelé oblasti nebo osoby, které zde vykonávají podnikatelskou činnost. Velitel stanoviště pohraniční stráže bude moci na omezenou dobu a za určitých podmínek povolit pobyt dalším osobám, včetně novinářů.

Ďalej tu:
https://www.facebook.com/Zpr%C3%A1vy-ze-z%C3%B3ny-smrti-108206704980948/

000001010006353506295798011303930892825608928442
den bar
 den bar      01.12.2021 - 13:04:32 , level: 1, UP   NEW
ach do pici toto cele:( tie deti

000001010006353506295798011303930892825608928429
pandrlak
 pandrlak      01.12.2021 - 12:40:19 (modif: 01.12.2021 - 12:40:57), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
"Celé dianie má už za sebou okolo 20 mŕtvych vrátane jednoročného dieťaťa. Miestni sa obávajú, že ich bude ďaleko viac a budú ich ostatky nachádzať nasledujúce roky na huby alebol len tak na prechádzku."

To translator?

~ What a time to be alive... ~

00000101000635350629579801130393089282560892842908928595
randlover
 randlover      01.12.2021 - 17:19:56 , level: 2, UP   NEW
(...nasledujúce roky) "keď pôjdu" (na huby...)

000001010006353506295798011303930892825608928403
f0rk
 f0rk      01.12.2021 - 11:37:15 , level: 1, UP   NEW
Lukasenka dal humanite sachmat.

00000101000635350629579801130393089282560892840308928408
niekt0
 niekt0      01.12.2021 - 11:49:06 , level: 2, UP   NEW
A kto tie vojny v krajinach odkial utecenci prichadzaju rozputal? Da sa bavit o tom nakolko to bolo nutne, ale pristup "je to vas problem, nie nas" tu fakt nefunguje.

0000010100063535062957980113039308928256089284030892840808928555
f0rk
 f0rk      01.12.2021 - 15:59:12 , level: 3, UP   NEW
solution is ?

000001010006353506295798011303930892825608928388
JollyGoodly
 JollyGoodly      01.12.2021 - 11:19:04 [5K] , level: 1, UP   NEW
Cela Európska migračná kríza je jedna velka ostuda a zlocin proti ludskosti - naozaj sa hanbim za EU, spoluobcanov a seba ako sme to nezvladli. Toto je iba "cherry on top" ... extremne frustrujuce

00000101000635350629579801130393089282560892838808928812
paradigm shift
 paradigm shift      02.12.2021 - 11:11:12 , level: 2, UP   NEW
Ja to vidim tak, ze situacia na hraniciach je akt bieloruskej agresie. Agresii by sa ustupovat nemalo. Neprijemne je, ze zbranou v tejto agresii su ludia. Keby bola Eu k niecomu, tak davno maju na hraniciach postavene nudzove utecenecke mestecko so zakladnou infrastrukturou (teplo, tekutiny, zdravotnik atd), nech ti ludia zbytocne netrpia. A to by malo byt zaplatene z eu emergency balika. Viem si vsak predstavit ze aj pri najlepsej voly je to asi extra narocne zorganizovat v case pandemie ked vsade chybaju ludia. Ze peniaze chybaju, tomu neverim. Ukazuje sa, ze Eu je zatial projekt do dobrych casov. Pridu zle a hned su vsetci zavzdusneni.
No a zaverom len tolko, ze keby sme nemali hranice, tak by sme tento problem nemali ;)

0000010100063535062957980113039308928256089283880892881208929431
keiro
 keiro      04.12.2021 - 05:51:40 , level: 3, UP   NEW
Absencia EU v tejto veci je sposobena polskou vnutrostatnou politikou (holt demokracia).

Frontex bol konstruovany tak, ze clenska krajina zaziada o pomoc a pomoc sa poskytne.

V tejto veci sa frontex nuka zlava-sprava a Polsko ho odmieta, bo nepotrebuje bruselsky diktat, aby si vedelo spravit poriadok.

0000010100063535062957980113039308928256089283880892881208928833
akira
 akira      02.12.2021 - 11:50:14 , level: 3, UP   NEW
Ono je ale aj problem klasifikacie tych ludi. Keby to boli bieloruski vojaci, alebo daki kombatanti v civile, pripadne zoldnieri / vojaci inej krajiny bojujuci v prospech Bieloruska, tam by to bolo jasne. Kym by podnikali bojove akcie, strielalo by sa po nich. Keby sa vzdali, isli by do zajateckeho tabora, kde by ich chodil pozret Cerveny kriz, dostavali by stravu a museli by byvat v primeranych podmienkach. Poliaci by ich nesmeli mucit a neludsky s nimi zaobchadzat. Nesmeli by tabor opustit, a Poliaci by ho mali pravo strazit. Casom by ich pustili pri nejakej vymene zajatcov domov.

Len co s ludmi co nie su kombatanti, ale ani celkom dobromyselni utecenci. Take strapate projektily ktore nemozes rozstrielat. Ale su sucastou hybridnej vojny.

00000101000635350629579801130393089282560892838808928621
DreeStyler
 DreeStyler      01.12.2021 - 18:18:55 (modif: 01.12.2021 - 18:39:58) [2K] , level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Mozno filozoficky, vojensky je zvladnuta v krajinach V4 dobre. Horsie su na tom zapad EU. Tam sa uprednostila filozofia pred vojenskou strategiou a uz teraz to prinasa nepriatelskej strane ovocie - nacionalisticke nalady v EU su najvyssie za poslednych 80 rokov.
Pouzitie civilneho obyvatelstva na obsadenie na rozvrat krajiny je pekne popisana vojenska strategia.
https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/38/95/19/vladar.pdf str. 19 - kolonie

Ajtak si myslim, ze rozhodnutie GER o prijimani bolo iba o ziskani cvicnych realnych dat, aby sa mohla naplanovat dlhodoba migracna strategia, ak by sa nahodou rozhodli Africania za 30-40 rokov po milionoch stahovat do EU.

Bielorusko to robi zamerne, je to teda vojensky akt voci Polsku. Blbe je, ze EU laviciarska uderka pred tymto vojenskym aktom zatvara oci a Polsku je vycitane, ze kona neprimerane. Lenze ak by tak Polsko nekonalo, tak by sa vedome vzdalo Bielorusku. Medzinarodne vojenske pravo totiz nepocita, ze by krajina vedome mohla vpustit cudzokrajne kolonie na svoje uzemie. Ak by sa Polsko nebranilo, nebolo by mozne Bielorusko povazovat za vojenskeho agresora a teda ani uvalovat sankcie za porusovanie vojenksych dohod.
Ze je to humanitarna kriza? Pravdepodobne.
Je za to zodpovedne Polsko? Nieje.
Malo by za to byt zodpovedne Polsko? Nemalo.

0000010100063535062957980113039308928256089283880892862108929195
al-caid
 al-caid      03.12.2021 - 12:31:19 (modif: 03.12.2021 - 12:31:40) [4K] , level: 3, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
v europskom mysleni do zhruba 18.st. nie su "civilne obyvatelstvo" a "ozbrojene sily" jasne rozdelene - sam Machiavelli bol velkym kritikom profesionalizacie armad; konkretne v tej pasazi vsak hovori, ze kolonie vyzaduju "dostatek jízdného a pěšího lidu" (gente d'arme e fanti znamena doslova 'zbrojnosov a pechoty'), cim teda mysli, po nasemu, okupacne vojsko

machiavelian, nepozerajuci sa len na dynamiku nalad par volebnych obdobi, by tychto ludi vedel zmanazovat a vyuzit proti svojim protivnikom; ked koncom 14.st. do Polska a Litvy utekali Tatari pred Timurom, tak im Jagellovci dali par dedin, a ti im (resp. statu) zato oddane sluzili starocia

000001010006353506295798011303930892825608928388089286210892919508929215
fito
 fito      03.12.2021 - 13:50:21 , level: 4, UP   NEW
to by bolo mozne v machiavelliovskych casoch, ked v spolocnosti vladli feudalne vazalske vztahy a za "prirodzene ludske pravo" sa povazovalo leda tak pravo byt zabity.

0000010100063535062957980113039308928256089283880892862108928643
One Man Bukkake Assault
 One Man Bukkake Assault      01.12.2021 - 20:13:54 , level: 3, UP   NEW
Co je EU laviciarska uderka prosim ta?

000001010006353506295798011303930892825608928388089286210892864308928689
DreeStyler
 DreeStyler      01.12.2021 - 22:18:22 , level: 4, UP   NEW
Frankfurtska skola.

00000101000635350629579801130393089282560892838808928482
mirex
 mirex      01.12.2021 - 14:02:28 , level: 2, UP   NEW
Fakt je to problemom EU? Preco to nie je problemom Bieloruska, ked ich rezim nekontroluje migraciu, iba ju pretlaca dalej na EU hranice?

Ako si predstavujes riesenie, ak bude Bielorusko s pomocou Ruska schopne priviezt napriklad stotisic migrantov?

0000010100063535062957980113039308928256089283880892848208928485
akira
 akira      01.12.2021 - 14:06:11 [2K] , level: 3, UP   NEW
Keby len nekontroloval. Ktori migranti na ktorej trase by prirodzene isli cez Bielorusko.
On ich vozi.

000001010006353506295798011303930892825608928344
Prospero
 Prospero      01.12.2021 - 10:33:11 (modif: 01.12.2021 - 10:36:46), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Už dlhšiu dobu sa pohrávam s myšlienkou urobiť Lukašenkovi to isté, len opačným smerom...

Zorganizovať skupiny dobromyselných odvážnych Európanov a Európaniek ktorí sa cez tú istú hranicu budú snažiť dostať do Bieloruska...

Keď sa dosiahne kritická masa, zrúti sa to tomu skurvysynovi jak domček z karát. Rádio Minsk hlási: "hordy v goratexe oblečených občanov z krajín s 30000$ HDP per capita preťažujú bieloruskí azylový systém"

Ale bude na to treba riadnu dávku odvahy 'bo nemožno vylúčiť že pár bieloruských pohraničníkov stlačí spúšť...

00000101000635350629579801130393089282560892834408928385
JollyGoodly
 JollyGoodly      01.12.2021 - 11:14:58 , level: 2, UP   NEW
kamarat robil skolenie pre novinarom v bielorusku - omylom sa odfotil v centre minsku pred budovou ich KGB (omylom a bol z toho takmer pruser) - asi 2 mesiace po tom ako sa tam navzdy stratil jeho bielorusky kolega. Myslis ze maju tak malo sudov a jam ze sa do nich par zapadniarov nevmesti?

00000101000635350629579801130393089282560892834408928364
pf
 pf      01.12.2021 - 10:54:43 [1K] , level: 2, UP   NEW
Obávam sa, že je na Sibíri dosť miesta pre tých zopár európskych aktivistov... :(

000001010006353506295798011303930892825608928334
Best boy
 Best boy      01.12.2021 - 10:17:31 , level: 1, UP   NEW
Nechce sa ti dať prístup z vonka k tomuto?

000001010006353506295798011303930892825608928276
108
 108      01.12.2021 - 08:38:08 , level: 1, UP   NEW
ja si myslim ze tu ej to celkom pekne opisane..
https://www.armadninoviny.cz/krize-na-polsko-beloruske-hranici-migranti-nejsou-posvatne-kravy.html

- clanok sa zameriava hlavne na problematicky postoj EU a jej neschopnost v tomto smere

000001010006353506295798011303930892825608928268
_W1 22/7
 _W1 22/7      01.12.2021 - 08:03:43 , level: 1, UP   NEW
Nejake tie zableskove granaty z CR zase Lukasenko po volbach ukazoval ako dokaz, ze zapad je za pokusom o prevrat v jeho krajine.

000001010006353506295798011303930892825608928266
dobso
 dobso      01.12.2021 - 07:49:40 , level: 1, UP   NEW
Otazne je, co sa s tymto da robit :( nemyslim teraz, je velky predpoklad ze z horsiacou sa situaciou na zemi bude migracia ovela silnejsia (a nikde nie je napisane ze takto s detmi na rukach nebudeme utekat my ku nim). Dnes mame zdrojov dost ze by sme tu vedeli umiestnit kazdeho, co ked zdrojovv bude malo? To budu dilemy.

00000101000635350629579801130393089282560892826608928491
keiro
 keiro      01.12.2021 - 14:10:51 (modif: 01.12.2021 - 14:11:14), level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Ono je to sice blbé, ale aj ľudské zdroje sú zdroje.

Možno by sa dali vymyslieť verejne prospešné projekty, ktoré sa v súčasnosti nerobia, lebo by stali majland, ale keby pracovná sila (hoc aj menej kvalifikovaná) bola extrémne lacná, vyzeralo by to inak (zalesnovanie, železnice...).

Imo by nejaká work-to-enter schéma nemusela byť zlý nápad.

00000101000635350629579801130393089282560892826608928381
bulY
 bulY      01.12.2021 - 11:10:59 (modif: 01.12.2021 - 11:16:36), level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Dnes sme tak neschopni a posrati, ze nedokazeme prijat ani desiatky utecencov. Bojim sa, ze pri vacsich objemoch ludska prirodzenost (strach) nakoniec zvitazia a armada zacne strielat. Ono, to co robia poliaci nema od strlby zivou municiou daleko ...

00000101000635350629579801130393089282560892826608928277
108
 108      01.12.2021 - 08:39:55 , level: 2, UP   NEW
zdroje je jedna vec..
druha je ako ich spravne vyuzit - ak do krajiny pride velka skupina utecencov, treba k tomu zazemie a plan ako ich zaclenit...a vsetko to okolo co u nas nehrozi :-/