login::  password::
cwbe coordinatez:
866
1551575
6587946
8781488

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::2
total children::1
22 K

show[ 2 | 3] flat


Včera sme skončili 9dňový splav Hrona od prameňa k Dunaju. Ja som sa pridala až v piatok od úseku Kalná nad Hronom po sútok s Dunajom. Niekto hovorí, že dolný úsek Hrona je nuda, ale čo ja viem. Dolný úsek je logicky lenivejší, rieka tu tečie v inej krajine, je to iná voda, s inou náladou, je tu ticho, niekedy má človek pocit, že zastal čas. Ja som ho najviac užila keď som sa občas ocitla celkom v predu, vtedy má človek štastie na ornitologické pozorovania. Vidieť letieť volavky koridorom rieky v tiahlom meandri so štrkovými lavicami, ostrovčekmi, popadanými konármi a to v absolútnom tichu, mne to evokuje niečo archaické, impozantné. Mať vlastný malý kajak asi sa sem chodím raz začas izolovávať.

h7XW5yG.png

Čiže, podľa mňa sa dolný úsek dá, problém sú skôr tie vodné elektrárne - Turá, Šárovce a Želiezovce. Jednak vytvárajú kilometrové vzdutia, je to na nich morda, človek cez ne musí prenášať, no a samozrejme ten ekologický dopad.

Malá vodná elektráreň

S9kgGZh.jpg

Bodaj by sme ich na treťom ročníku nášho symbolického splavu o päť rokov už búrali.

MFNT4rh.jpg

Z4d2Nbj.jpg

Dunaj je pekná rieka. Je to to také akurátne zakončenie, človek sa až tak nadýchne toho priestoru okolo.

7UDDhEs.jpeg

BpDIcw3.jpg

Moje tri malé impresie. Na Dunaji mi už odcádzalo zápästie, ale bolesť je jedna z vecí na ktoré si človek na vode zvykne. Prvú noc ma boleli ruky, že som nemohla spať, druhú ma boleli rovnako, ale naučila som sa to ignorovať. Ďalšia vec je, že človek začne byť štastný z mála, pocit konfortu sa mu posunie oveľa nižšie. Pevná zem, plechová brána, o ktorú si človek oprie chrbát a ciga, nebola som štastnejšia.

W2Y7GUj.jpeg

ďašia vec sú ľudia, starí aj noví. Na vode sa človek zblíži aj s úplne cudzími ľudmi a nakoniec ostane aj sentimentálny.

lVHsQmT.jpeg

a posledná - spali sme vonku pod nebom, čoho ja nie som veľký fanúšik, ale jednu búrkovú noc som mala taký, až hypnotický zážitok z akustiky, stromov nad hlavou a cikád všade naokolí a po ňom som zdivela, už sa mi ani nechcelo spať v chate.

k64FkNh.jpg

Kto by ma náhodou ale teraz volal spať von, už ma to prešlo.
0000086601551575065879460878148808782323
SYNAPSE CREATOR
 his name is alice      04.09.2020 - 12:26:59 (modif: 04.09.2020 - 20:38:11) [12K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK !!CONTENT CHANGED!!
Môj pôvodný plán bol ísť na tri dni a aj to so stiahnutým zadkom. Voda po prvé. Maťa vravela, že to bude v pohode.
Keď som v pondelok ráno pozerala na hnedú prudkú hladinu Hrona zopár metrov od môjho stanu, oblieval ma studený pot. Majiteľ požičovne nám ale odmietol dať kanojky, lebo sa mu nechcelo ich hľadať prázdne v Dunaji, takže sme prvý deň strávili v troch ťažkopádnych nepotopiteľných raftoch. Mala som pádlovať. V zápale boja s kocovinou som pádlovala ostošesť. Dvaja háčikovia na jednej lodi, flegmatický nenásilný kormidelník, bývalý vojak vysvetľuje synovi, ako na 50m odstreliť brokovnicou volavku a prekladá to zenovými koánmi o včelárení. V úseku za Nemeckou je Hron ešte prudký. Zvýšená polejaková voda nás niesla sama, prvých 37km sme preplávali sťa víchor. Večer som prespala debatu v Banskej Bystrici.
V utorok ma dostal na kanoe Peťo. Peťo je super. Peťo ma naučil kormidlovať. Uhm. Peťo mi vysvetlil, že pádlo je ako rybí chvost a... that´s it. Presvišťať zvolenskú perej bola taká sranda, že sme loď vytiahli z vody, preniesli ju niekoľko metrov vyššie a dali si to aj druhý krát.
Večer sa Kajo vyváľal v ohni a doteraz nechápem, ako to, že nemá popáleniny druhého stupňa. Ani čiarku na mikine. Podľa mňa okolo toho človeka prestávajú platiť prírodné zákony.
V stredu nám za brehovými porastmi hučala diaľnica. Je to absurdné, byť v prírode a zároveň tak blízko urevanej civilizácie. S Palim sme dávali všetky jelšové brány, utopila som pri tom okuliare. Vykúpali sme sa v tíšine, večer debatili v Žiari a mne zas raz došlo, aké je to super, keď nemusíš problém riešiť sám, ale máš okolo seba dobrých ľudí. Často na to zabúdam.
Splav organizovali ľudia z iniciatívy Za živé rieky, ktorá bojuje za (surprise, surprise) živé rieky. Bez betónu a ľudskej debility. Cez deň sa plavilo a sledovalo - pocitový rozdiel medzi cestou prirodzeným a zregulovaným korytom, makačka pri prekonávaní vzdutia a prenose lode pod elektráreň, ale aj krása prirodzeného toku, sihote, brehová vegetácia, štrkové lavice, pieskové steny s hniezdnymi dutinami rybárikov a kvantá volaviek. A večer sa rozprávalo. S miestnymi o ich skúsenostiach, problémoch, ktoré ich trápia a ich riešeniach. A neustále aj my všetci medzi sebou.

IXe4mRS.jpg

Pôvodný plán odísť po troch dňoch skrachoval. Na vode je jednoducho moc dobre, iný svet a mne sa vonkoncom nechcelo vracať do reality.
Takže vo štvrtok sme sa s Lacom vykýblili. Kto si myslí, že na splave nemôže človek utopiť vibramy, toho Laco ľahko presvedčí o opaku. Vzhľadom na to, že v utorok sa mu rozsypali sandále, bola Lacova topánková bilancia 0:2. Ja som utopila šiltovku a celý deň počúvala o ženách. Hron začal lenivieť, ja strácať nervy, zachránili to až Lasica so Satinským a Filipom a ich Jedálnym vozňom, v ktorého falošných výškach som mohla vykričať svoje zúfalstvo. Dala som si prvú noc pod širákom. O pol štvrtej mi rovno nad hlavou prefičala hviedza.
A nakoniec ani piatok nebol dňom odchodu. Doobeda sme šli na tri minúty zomrieť pred levický okresný úrad, ktorý už tri roky nekoná vo veci MVE Želiezovce, ktorej turbíny v 2017 rozsekali tisícky rýb. Ľudia, čo si šli vybaviť veci, poslušne čakali, aby nám nedošliapali končatiny a nafukovačky.
Poobede mi Maťa priradila Lucku, ktorá bola na vody prvý krát a urobila zo mňa regulérnu kormidelníčku. Obe sme prežili. Prišla vrq.
Hneď ráno som sa z Kalnej nad Hronom nechala odviezť do Levíc, aby som stihla vlak, ktorý 7km po odjazde zo stanice vrazil na priecestí do auta. Pre šoféra priletel vrtulník, pre nás hasičský autobus, ktorý nás so zapnutými húkačkami previezol kam? Do... wait for it... Kalnej nad Hronom. Vraj to bolo znamenie, že mám ostať, ale ja sa nerada vraciam na miesta, z ktorých som už v mysli odišla a tak som namiesto 3,5 prežila vo vlaku krásnych 7 hodín svojho života.
... na to, aby som sa v pondelok ráno znovu vrátila vyklopiť Luciu v prvej pereji. Utopila som pri tom fľašu višňovice. V druhej som ju nechala visieť na strome, ja som pokračovala suchou nohou ďalej sama. Okrem hatiek je tu Hron už nudná makačka, ale to ticho! Obklopujú ho len malé dedinky ako Kamenín a Bíňa, v ktorej sme zabudli zastaviť a tak sme museli na obed vyjesť zásoby keksov, ktoré nám ostali (už v živote nechcem vidieť keks). Vpluť do Dunaja a vidieť pred sebou medzi stromami kupolu ostrihomskej baziliky bolo velice pjekné. Škoda, že ten Dunaj je ešte pomalší ako Hron. Posledné dva kilometre sme dali len zo zotrvačnosti.
Nočná cesta domov v lejaku cez Bielu horu a ciga s vrq pri zatvorenom parkovisku. What an epic end.

Zhrnula by som to takto:
3Iy0Ioj.jpg
- Cvičíš jógu?
- Suším zadok.

E: VRQ MA DONÚTILA NEVZIAŤ POTME ZA DAŽĎA STOPÁRA.
Karmu máme zničenú do konca života, ale zas možno by s ním v aute nebol tak dlhý, takže veget.
E2: typo

0000086601551575065879460878148808781501
his name is alice
 his name is alice      02.09.2020 - 10:35:35 , level: 1, UP   NEW
Pocit života pod holým nebom. Ja som po ceste do Lisabonu mala obrovský problém len obsedieť v uzatvorenom priestore.

Podľa mňa každý ten úsek má niečo do seba. Hore je väčšia sranda, človek sa menej namaká, je to živé a mladé. Ale zas ti hneď spoza brehového porastu hučia autá. Takže ten pokoj v dolnom toku ťa až prekvapí. Ale zas si ho oddrieš. Najmä na tej posranej Pálave.
My sme inak s Lacom vo štvrtok stretli aj bociana čierneho, jediného za celú výpravu. Potom za nami dopádloval malý Matiáš, ticho a pokoj sa okamžite vytratili a s nimi aj bocian.
Modrý chrbát rybárika, ktorý sa občas premihotal kúsok nad hladinou, to bolo úplné potešenie.

000008660155157506587946087814880878150108781502
Best boy[Locked_OUT]
 Best boy[Locked_OUT]      02.09.2020 - 10:36:56 , level: 2, UP   NEW
To mi hovoril Maťo, že tam ste mali tú diaľnicu a že to nebolo ono