login::  password::
cwbe coordinatez:
548
21
8746042

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::5
total children::4
24 K

show[ 2 | 3] flat


Prišiel nám mail od Denisy, ktorá nás poprosila aby sme ho zdieľali (bez uvedenia nemocnice, v ktorej je hospitalizovaný jej syn). Nie je prvá, ktorá nám napísala, že už niekoľko týždňov je jej zamedzovaný kontakt s vlastným dieťaťom. Matky predčasne narodených detí majú právo byť hospitalizované spolu so svojimi deťmi až kým ich neprepustia domov. Nie všetky o tejto možnosti vedia, nie vždy im je to umožnené.

No momentálna situácia počas pandémie je iná - mnohým ženám zo dňa na deň oznámili, že musia ukončiť hospitalizáciu a "vytvoriť" miesto pre budúcich pacientov s COVIDOM. Akonáhle už raz opustia nemocnicu, nie je im umožnené vrátiť sa, aby mohli byť so svojim dieťaťom.

Predčasne narodené deti pritom na oddelení neontaológie trávia týždne až mesiace a kontakt s matkou (alebo inou vzťahovou osobou) je pre ich prežitie a zdravý psycho-motorický vývoj mimoriadne dôležitý. Počas pandémie sú bez matiek dlhé týždne, niektoré počas celej doby hospitalizácie. Takéto opatrenie je nielen neadekvátne, zasahuje do rodičovských práv a povinností, do práv detí atď ale ho považujem aj za kruté a poškodzujúce tak predčasne narodené deti ako aj ich rodičov.

Je preto mimoriadne dôležité, aby (aj do budúcnosti) neboli takéto opatrenia robené bezhlavo a necitlivo. Momentálne zbierame skúsenosti rodičov, ktorým bolo bránené kontaktu s ich deťmi s odvolaním sa na protiepidemiologické opatrenia. Ak ste takými rodičmi alebo viete o niekom, povzbuďte týchto ľudí aby napísali do kancelárie Ombudsmanky, aby sa sťažovali na Ministerstve zdravotníctva na neadekvátny zásah do svojich práv.

Navyše - žena, ktorá predčasne porodí, má právo byť hospitalizovaná so svojim predčasne narodeným dieťaťom, aj keď sama nie je poberateľkou zdravotnej starostlivosti. Stále je právnou zástupkyňou dieťaťa, má voči svojmu dieťaťu zo zákona povinnosti a dieťa má tiež právo na prítomnosť svojej matky (alebo otca) počas celej doby hospitalizácie. Zásah do týchto práv je z pohľadu medzinárodného práva - aj počas pandémie a protiepidemiologických opatrení - neproporciálny a hlavne, nemôže byť vykonaný nariadením hlavného hygienika.

V susednej ČR sa s otázkou prítomnosti rodičov počas hospitalizácie dieťaťa vysporiadali aj právnou úpravou a rodičiov hospitalizovaných detí sa netýka zákaz návštev v nemocniciah. Na Slovensku - zatiaľ - táto téma nezískala širšiu pozornosť médií alebo verejnosti.Denisa

Dňa 11.2.2020 sa predčastne vypýtal na svet náš synček. Do dnešneho dňa je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti oddelenia neonatológie.

Po pôrode som sa snažila pri inkubátore tráviť toľko času koľko bolo možné. Aj keď som si ho nemohla zobrať do náruče, snažila som sa mu aspoň prihovárať, aby poznal môj hlas. Veľa sme si vybojovali a keď prišiel ten moment, že si budem môcť svojho syna privinúť, nastala situácia, ktorá sužuje Slovensko ešte dnes. Kvôli opatreniam a potrebe uvoľnenia lôžok pre prípadných pacientov som musela dňa 17.3.2020 uvoľniť lôžko na oddelení gynekológie a odísť domov.

Táto správa bola pre mňa zdrvujúca, nakoľko v tom období to bol pre nás veľký míľnik, kedy náš syn už dýchal sám bez podpory. Bola by to otázka pár dní, kedy by som si mohla svojho syna privinúť a klokankovať.

Rozhodnutie vedenia nemocnice ma poznačilo. Nedalo sa nič robiť napriek naliehaniu na vedenie daného oddelenia. Mali sme sa pobaliť a mohli sme ešte ísť navštíviť detičky na oddelenie.

Odchod bol psychicky velmi vyčerpávajúci. Odchádzate preč od dieťata s pocitom, že ho ešte dlho neuvidíte. Bude dieťa ešte vnímať mňa – ako matku – ak sa stretneme po mesiaci? Nepretneme medzi nami to krásne puto ? Ako to zvláda sám v nemocnici?

Namiesto objatia som odišla domov s prázdnou náručou a s hlavou plnou otázok. Ubiehajúce dni mi uberali zo síl a značne poznačili moje psychické zdravie. Dnes je už náš drobec v postielke. Práve teraz prichádza to obdobie kedy je čoraz viac a viac vnímavý a kedy by už mohol byť dojčený.

Spolu je už 11 týždnov v nemocnici a z toho 6 týždnov sám. Naozaj je potrebné mať takéto opatrenia a odlúčiť matku od svojho dieťata?

00000548000000210874604208748563
čo
 čo      11.05.2020 - 22:08:03 , level: 1, UP   NEW
Niektorí rodičia nevideli svojich novorodencov už od marca. Hlavný hygienik konečne uvoľnil návštevy v nemocniciach
Denisa GdovinováDENISA GDOVINOVÁ

Ilustračné. Foto – TASR
Ilustračné. Foto – TASR
Nešťastní rodičia len nosili do nemocnice materské mlieko, prosili lekárov aspoň o päťminútovú návštevu a čakali, či im sestričky pošlú fotku dieťaťa. V Česku ani v Nemecku by sa niečo také nestalo.

Peter a jeho manželka nevideli svoje dieťa 63 dní. Narodilo sa v marci, predčasne a kým sa ho mohla Petrova manželka prvýkrát od pôrodu dotknúť, musela sa nechať testovať na koronavírus a predložiť v nemocnici negatívny výsledok.

“Neviete si predstaviť tú rýchlosť balenia sa a kopec radosti, keď bolo isté, že môže prísť k nemu. Po návrate do nemocnice si ho prvýkrát v živote privinula od pôrodu, po 63 dňoch. Ja si ani neviem predstaviť, čo všetko vnútorne prežívala,“ opisuje Peter.

Ďalšia čerstvá matka – Jana je bez svojho dieťaťa už jedenásť dní, Michaela šesť dní. Obe porodili predčasne približne v 29. týždni.

“Prídete domov a zrazu sa neviete zorientovať v reálnom živote. Hľadáte si nejaký denný režim, zamestnávate ruky, ale myseľ je stále niekde s vaším malým bojovníkom v inkubátore,“ hovorí Michaela.

Musela si pravidelne odsávať mlieko, lenže jej chýbal oxytocín, takže to veľmi nešlo, z čoho ju chytala panika. „Som mama, ktorá dieťa nemá pri sebe. Som mama a nemám mlieko. Aká som to teda mama?”


Fotka dieťaťa, ktorú dostal Peter a jeho manželka z nemocnice.
Obe matky, Jana aj Michaela, vyzdvihujú profesionálnu starostlivosť zdravotných sestier a chcú chrániť svoje deti. „Myslím si však, že určité opatrenia ako napríklad ubytovanie pre rodičov by mali byť súčasťou moderného zdravotníctva,“ dodáva Michaela.

Vinou koronavírusu sa v slovenských nemocniciach zakázali návštevy, čo na oddeleniach pre novorodencov znamenalo odlúčenie rodičov od predčasne narodených detí, ktoré pre vážny stav ešte museli ostať v nemocnici. Organizácia Ženské kruhy, ktorá zastáva práva žien pri tehotenskej a pôrodnej starostlivosti už bije na poplach a poslala otvorený list ministerstvu zdravotníctva. Pripomína v ňom, že odlúčenie matiek od novorodeniatok vytvára toxický stres a dramaticky poškodzuje vývoj dieťaťa.

Hlavný hygienik vydal až v pondelok 11. mája dlho očakávané opatrenie, ktorým čiastočne uvoľnil návštevy pacientov v nemocniciach. Rodičia už teda môžu navštíviť aj svojich novorodencov, hoci za prísnych opatrení – vždy len po jednej osobe, rodičia by sa nemali vymieňať. Matka, ktorá chce zostať v nemocnici s hospitalizovaným dieťaťom, musí mať negatívny výsledok testu na koronavírus.


Prečítajte si
K pôrodu už pustia aj otca, nemocnice návštevy umožnia aj pri zomierajúcich pacientoch
[ TIP: Odoberajte nové články v rubrike Koronavírus e-mailom. ]
Hlavný hygienik vyjadril v novom opatrení aj to, čoho sa dlho dožadovali občianske združenia: rodič nie je návšteva. „Na rodičov by sa nemalo pozerať ako na návštevy, akékoľvek rodičovské obmedzenia by mali byť prijímané len v čase významného rizika šírenia vírusu SARS-CoV-2,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva.

Rodičia by mali mať podľa hygienika možnosť podieľať sa na zdravotnej starostlivosti dieťaťa aj počas epidémie. Dodáva však, že to závisí od konkrétneho oddelenia, ktoré posúdi svoje podmienky a určí, ako často môže rodič novorodenca navštíviť.

Napríklad v Česku k takýmto situáciám nedošlo. Právo rodiča zostať s dieťaťom tam bolo zachované aj počas koronavírusu. Slovenský neonatológ pracujúci v Nemecku Marek Gajdoš považuje slovenské opatrenie za neadekvátne. „Na svojom oddelení by som to nedovolil.“

Ombudsmanka Mária Patakyová takisto považovala zákaz návštev predčasne narodených detí za závažné obmedzenie a požiadala ministerstvo zdravotníctva, aby opatrenie zvážilo.

Keď pípne mobil s fotkou
Petrova manželka je po 63 dňoch znova v nemocnici s dieťaťom. Peter dúfa, že by sa mohli obaja už o pár dní vrátiť domov. Dva mesiace bez syna boli pre nich ešte o niečo náročnejšie – obaja si nesú bolestnú spomienku na svojho prvého syna. V roku 2016 sa narodil predčasne, s veľmi nízkou hmotnosťou. Šance na prežitie mal malé, zomrel po 11 dňoch. Trvalo dva roky, kým sa z toho spamätali. “Manželkine výsledky boli už dávno v poriadku, ale strach z opakovania bol veľký.”

Po dva a pol roku prišlo ďalšie tehotenstvo a ďalší predčasný pôrod pre komplikácie s vysokým tlakom. Stav dieťaťa bol veľmi vážny. Peter videl svoje dieťa len päť minút počas krstu, ktorý sa odohral priamo v nemocnici. Dieťa putovalo rovno do inkubátora, kde ho matka navštevovala tak často, ako to len bolo možné. Aj keď ho nemohla vziať do rúk, mohla ho aspoň pohladiť a dieťa mohlo počuť jej hlas.


Fotka dieťaťa, ktorú dostal Peter a jeho manželka z nemocnice.
Kým sa ich svet točil okolo inkubátora, na Slovensku začali pribúdať prípady koronavírusu a nemocnice sprísňovali opatrenia. Rodičia počuli, že sa v nemocnici šušká o zákaze návštev. “Rátali sme s dennými návštevami syna aj kvôli „klokankovaniu“ či kojeniu. Nikto nečakal, že sa nám zatvoria dvere natvrdo,” spomína Peter.

Napokon si museli zbaliť veci a z nemocnice odísť. “Ten pocit, keď odchádzate z nemocnice s taškami, manželkou, no už druhýkrát bez dieťaťa je zúfalý, skľúčujúci. Opäť sa len snažíte tváriť, že ste silný, aby ste boli oporou manželke. Ale sám ste na dne.”

Najprv nemali s dieťaťom žiadny kontakt, materské mlieko odkladali do mrazničky. Po nejakom čase im oznámili, že im zdravotné sestry budú zasielať fotky dieťaťa. Pre niekoho malá náhrada, pre rodičov priam požehnanie. “Neviete si ani predstaviť, čo to pre nás znamenalo, keď pípol telefón a tam pár fotiek dieťaťa. Žiadna výhra v lotérii by v tejto situácii nespravila väčšiu radosť ako pár fotiek,” opisuje Peter.

Neskôr mohli prinášať do nemocnice aj materské mlieko a personál prosili, aby mohli dieťa vidieť aspoň na päť minút. Nebolo to však možné. “Chodiť popod okno, keď viete, že je za ním váš syn, tak to vám srdce trhá. Museli sme vydržať.”

Peter nie je voči lekárom zatrpknutý. Opakuje, že sa stretol v nemocnici s empatickým prístupom, personál považuje za hrdinov a profesionálov, ktorí dokážu “zavádzať infúzie a lieky do žíl, hoci tie sú tenšie ako ihla”.

Rešpektuje aj nariadenia vlády. “Čakali sme však viac empatie v rozhodnutí. My sme sa predsa nedožadovali návštevy brata, suseda či kolegu po operácii slepého čreva, ale o prítomnosť s vlastným bezbranným dieťaťom.”

Otvorený list ministerstvu
Nešťastní rodičia, ktorí už niekoľko týždňov nevideli svoje deti, sa obracali na občianske združenie Ženské kruhy a pýtali sa, či sú pre koronavírus nevyhnutné práve také opatrenia. Združenie preto poslalo otvorený list ministerstvu zdravotníctva. Podpísalo sa pod neho viac ako štyritisíc ľudí.

Smútok a trápenie rodičov sa začali plošným zákazom návštev v nemocniciach, o ktorom rozhodol hlavný hygienik. Oddelenia novorodencov následne rozhodli, že zákaz návštev sa týka aj rodičov. “Rodič však nie je návšteva a má právo byť so svojim dieťaťom. A ak to otočíme, tak predovšetkým dieťa má právo byť so svojim rodičom,” hovorí Zuzana Krišková zo Ženských kruhov.


Ilustračné foto – tasr
Toto právo podporuje aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Podľa nej rodič nie je len bežná návšteva. „Prítomnosť rodičov nemožno považovať za bežnú návštevu. Zákonný zástupca je viac ako návšteva, pretože zastupuje dieťa a má za dieťa rodičovskú zodpovednosť, pod ktorú spadá aj ochrana dieťaťa.“

Ak sa dieťa narodí predčasne, jeho zotavovanie v nemocnici trvá zväčša oveľa dlhšie ako matkino. Rodičku tak z nemocnice prepustia domov a v očiach nemocnice sa stáva návštevou – kontakt s dieťaťom má obmedzený. “To je problém aj v bežnej situácii. Matka by mala byť súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti, mala by dojčiť, byť v kontakte koža na kožu,” vysvetľuje Krišková.

Podľa nej sa odlúčenie dotklo pravdepodobne všetkých rodičov, ktorým sa v čase koronakrízy narodili deti predčasne. Zákaz návštev vydali perinatologické centrá a novorodenecké oddelenia, ktoré sa starajú o predčasne narodené deti. Na Slovensku ide približne o pätnásť zariadení.

Podľa Kataríny Maťašovej, predsedkyne výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti, už niektoré perinatologické centrá povolili návštevy aspoň v obmedzenom režime.

Zuzana Krišková považuje fotografie, ktoré matky dostávali z nemocnice, len veľmi slabou náhradou za zákaz návštev. “Pozrime sa na to z pohľadu dieťaťa – pre neho nič neznamená, že ho niekto odfotil. Stále je bez vzťahovej osoby, bez kontaktu,” vysvetľuje Krišková.

Ombudsmanka: Je to mimoriadne závažné
Potreba fyzického kontaktu matky a dieťaťa je vedecky dokázaným faktom. Odlúčenie vytvára toxický stres, ktorého následky na vývoj mozgu dieťaťa sú vedcami detailne opísané: mozog dieťaťa je zaplavované stresovými hormónmi. Dieťa najprv volá plačom o pomoc, keď však nikto neprichádza, upadá do stavu letargie – neplače, má utlmené fyzické prejavy.

“Ako je možné, že predčasne narodené deti sú pod zámienkou protiepidemických opatrení vystavované stresu, ktorého škodlivosť je vedecky preukázaná?” pýta sa organizácia Ženské kruhy v otvorenom liste.


Ilustračné foto – archív TASR
Chýbajúca vzťahová osoba môže ďalej poškodiť schopnosť človeka naväzovať vzťahy. Aj pár dní či týždňov bez vzťahovej osoby môže mať pre dieťa významné dôsledky. Organizácia Návrat preto spustila program pre opustených novorodencov, ktorí sa do nemocnice dostali cez hniezda záchrany. Chodia k nim pravidelne Kukučky – ženy, ktoré sa im prihovárajú a nosia ich v rukách, aby neboli samé, kým sa pre ne vybavia náhradní rodičia.

Ženské kruhy upozorňujú, že v Česku na to mysleli aj počas koronakrízy. “Neplnoletý pacient vrátane novorodenca má právo na nepretržitú prítomnosť zákonného zástupcu,” píše sa v usmernení, ktoré platí pre nemocnice v čase núdzového stavu.

Zákaz návštev je neadekvátny aj podľa slovenského lekára, ktorý pracuje v Nemecku na oddelení intenzívnej medicíny, kde sa stará práve o novorodencov s komplikáciami. Prekvapilo ho, že zákaz návštev trval na Slovensku viac ako šesť týždňov.


Prečítajte si
Slovenský lekár v Nemecku: Je tu ticho pred búrkou, ale nie sme v panike – vieme, čo máme robiť
V nemocniciach v Nemecku môžu navštevovať rodičia svoje deti s jediným obmedzením – kým doteraz mohli byť pri dieťati dve osoby, teraz môže byť len jedna. Keď sa dodržiava základná hygienia – rúško a dezinfkecia – tak podľa Gajdoša nie je veľké zdravotné riziko. Navyše, z jeho skúsenosti vyplýva, že samotní rodičia sú extra opatrní – sledujú svoj stav, aj stav svojich blízkych, a ak sa čo i len trochu necítia dobre, za dieťaťom radšej neprídu. “Na Slovensku sú dnes otvorené vonkajšie terasy. Je podľa mňa absurdné, že rodičia ešte nemôžu navštevovať svoje deti,“ povedal Gajdoš krátko pred tým, ako hlavný hygienik povolil návštevy rodičov.


Neonatológ Marek Gajdoš. Foto – archív M. G.
Rodičia môžu priniesť vírus
Neonatologička z Univerzitnej nemocnice v Martine Katarína Maťašová vysvetľovala postup slovenských nemocníc tvrdením, že “ktokoľvek z rodičov môže nakaziť ktorékoľvek dieťa, nielen to svoje. Rodič môže byť nosičom vírusu aj bez príznakov, môže ohroziť personál aj novorodencov.“

Maťašová zároveň tvrdí, že nevie o nespokojnosti rodičov. „Na základe informácií od kolegov z iných perinatologických centier môžem s istotou uviesť, že sa nestretli so sťažnosťami rodičov na obmedzenie kontaktu s dieťaťom.“ Lekárka dodala, že rodičia sú spokojní a že matky, ktoré mali možnosť hospitalizácie spolu s dieťaťom, s ňou nesúhlasili.

Podľa Maťašovej môže mať infekcia zvlášť závažný priebeh u predčasne narodených detí. “Zvyšuje potrebu umelej pľúcnej ventilácie, boli popísané aj úmrtia malých detí a dá sa očakávať, že infekcia môže spôsobiť aj neskoré následky.”

Nemocnice preto považovali za dôležité, aby sa eliminoval počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Problémom by podľa Maťašovej mohol byť aj nedostatok ochranných pomôcok, ktoré by mohli chýbať kriticky dôležitému zdravotníckemu personálu.

Podľa Maťašovej si však na oddeleniach uvedomujú potrebu blízkosti matky a dieťaťa a preto sa snažia tento kontakt vynahradiť. “Vo výžive dieťaťa uprednostňujeme vlastné materské mlieko a vôňu matky aspoň sčasti nahrádza textilná hračka – „mojkáčik“, ktorý mamička donesie,” vysvetľuje Maťašová.

“Podľa môjho názoru sa vzťah matky a dieťaťa buduje dávno pred jeho narodením, preto si nemyslím, že sa dočasným oddelením matky a dieťaťa preruší,” dodáva Maťašová.

Čo hovorí Maťašová na to, že v Česku zostal kontakt rodiča s dieťaťom umožnený? “V Českej republike sú inak nastavené aj celospoločenské protiepidemické opatrenia ako na Slovensku, čomu možno zodpovedá aj vývoj epidémie v ČR,” vysvetľuje.

Na druhej strane však podľa nej matky predčasne narodených detí neboli ani pred koronakrízou so svojimi deťmi po celý čas. Hospitalizácia je dlhodobá, dieťa prekonáva závažné zdravotné problémy, rodičia majú zvyčajne doma ďalšie deti, o ktoré sa musia starať.

“Neobmedzený kontakt rodičov a kriticky chorého novorodenca umožňuje tzv. koncept „family centered care“, ktorý si vyžaduje špeciálne priestorové podmienky a tie nie sú v súčasnosti vytvorené na žiadnom neonatologickom pracovisku na Slovensku,” vysvetľuje neonatologička.

Práve zlepšenie podmienok žiadalo vo svojom otvorenom liste aj združenie Ženské kruhy. “Aj keď sa situácia zlepší a zákaz návštev sa zruší, naším cieľom je, aby ani v budúcnosti k niečomu takému nedochádzalo,” vysvetľuje Zuzana Krišková s tým, že dieťa by nemalo byť v nemocnici samé a malo by mať zaručené naplnenie svojho práva na prítomnosť rodiča alebo zákonného zástupcu.
https://dennikn.sk/1888594/niektori-rodicia-nevideli-svojich-novorodencov-uz-od-marca-hlavny-hygienik-konecne-uvolnil-navstevy-v-nemocniciach/

00000548000000210874604208746751
čo
 čo      05.05.2020 - 18:45:00 [2K] , level: 1, UP   NEW
Napísali sme kompetentným otvorený list, v ktorom žiadame o nápravu stavu, kedy sú porušované práva hospitalizovaných detí a ich rodičov na vzájomný kontakt. Opatrenie, na ktoré sa nemocnice odvolávajú pri zamedzovaní styku rodičov s deťmi nemá oporu v zákone a je priamo v rozpore s platnou legislatívou:

"Na Slovensku bolo hlavným hygienikom vydané rozhodnutie o zákaze návštev hospitalizovaných pacientov a pacientiek. Mnohé nemocnice teraz na základe tohto rozhodnutia úplne zakázali prístup rodičom k svojim deťom, čím došlo k hrubému zásahu do povinností a práv rodičov, ako aj do práv hospitalizovaných detí. Takýto zásah je z ľudskoprávneho hľadiska a z pohľadu medzinárodných dohovorov, ktorých je Slovenská republika signatárom, neproporcionálny, a to aj v čase pandémie. Súčasne je tento zásah protiprávny i v zmysle platných právnych predpisov Slovenskej republiky. Zamedzovanie ľudskému kontaktu medzi rodičmi a deťmi vnímame ako nesmierne necitlivé až kruté opatrenie, so závažnými dopadmi na zdravie detí a psychické zdravie rodičov a celých rodín."

Viac v liste: https://dennikn.sk/blog/1881972/predcasne-narodene-deti-su-uz-tyzdne-bez-rodicov/

V priebehu troch hodín máme 900 podpisov. List bude možné podpísať do nedele, v pondelok ho posielame činiteľom a inštitúciám.

0000054800000021087460420874675108748510
čo
 čo      11.05.2020 - 20:19:48 (modif: 11.05.2020 - 20:28:01) [1K] , level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Up-date:

Ešte vo štvrtok 7.5. vydala Rada Európy pre ľudské práva stanovisko, do ktorého sme prispeli hlásením o stave porušovania práv žien v súvislosti s reprodukciou a v ktorom sa spomína Slovensko explicitne v súvislosti s pôrodmi a separáciou rodičov od detí: Problems reported in several European states include harmful practices imposed on women in childbirth, medically unjustified separations of mothers and new-born babies, refusal of a birth companion’s presence and other failures to ensure adequate standards of care and respect for women’s rights, dignity and autonomy in childbirth. In Slovakia, for example, the Public Defender of Rights expressed concern about such practices in the country, stressing that they were at variance with international human rights standards and Word Health Organization (WHO) guidelines.

Navyše sa na MZ cez víkend obrátila aj novinárka z The Guardian, ktorá píše článok o zamedzovaní kontaktu rodičov s predčasne narodenými deťmi na Slovensku (wink - wink).

Včera sme poslali MZ ale aj Hlavnému hygienikovi otvorený list spomínaný vyššie, so 4 501 podpismi.

Dnes vydal HH pokyn, podľa ktorého sa zákaz návštev nevzťahuje na rodičov hospitalizovaných detí. V pokynoch sa píše, že v takýchto prípadoch je potrebné vybaviť si povolenie v konkrétnej nemocnici. Dúfame, že táto časť nebude zneužívaná k tomu, aby nemocnice rodičom v kontakte s deťmi svojvoľne zabraňovali. Ak áno, budeme musieť zopakovať celé kolečko znova. Doteraz sa totiž nemocnice (ktoré zamedzovali rodičom kontaktu s deťmi) vyhovárali na nariadenie hlavného hygienika. Celé znenie:


ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Trnavská cesta 52
P.O.BOX 45
826 45 Bratislava

Bratislava, 11. 05. 2020
OE/3976/92429/2020


Odporúčania pre sprievod, návštevu pacientov a návštevu kňaza pre vykonávanie duchovných služieb pacientom počas epidemického výskytu ochorenia COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach


Počas pandémie COVID-19 zdravotnícke zariadenia aplikujú reštrikčné opatrenia v oblasti sprievodu a návštev príbuzných pacientov a iných osôb zúčastňujúcich sa na manažmente a sprevádzaní pacientov vzhľadom na aktuálnu lokálnu epidemiologickú situáciu.

1. Všeobecné opatrenia pre návštevy pacientov alebo sprievod pacientov bez podozrenia z ochorenia COVID-19

1.1. V lôžkových zdravotníckych zariadeniach je všeobecný zákaz návštev.

1.2. Výnimku zo zákazu návštev na základe predchádzajúceho súhlasu zdravotníckeho zariadenia tvoria nasledovné okolnosti:

Pre lôžkové zariadenia pre dospelých pacientov:
- návšteva pacienta v terminálnom štádiu ochorenia - je povolená návšteva súčasne dvoma blízkymi osobami,
- návšteva kňaza alebo duchovného u ťažko chorých a zomierajúcich pre vysluhovanie sviatostí,
- jeden sprievod pri pôrode a popôrodnej starostlivosti,
- jedna osoba pre sprevádzanie pacienta pri prepustení z nemocnice,
- jedna osoba u pacienta s poruchami duševného zdravia, ako je demencia, porucha učenia alebo autizmus (ak by neprítomnosť spôsobila stavy úzkosti osoby),
- s psychickými ochoreniami podľa indikácie lekára v prípade, ak neprítomnosť osoby môže nepriaznivo vplývať na výsledky liečebného procesu,
- návšteva pacienta v umelom spánku na OAIM v prípade, ak z liečebného hľadiska je táto návšteva indikovaná napr. stavy po ťažkých traumatických poradeniach, coma vigile a pod.
Pre lôžkové zariadenia pre deti:
- sprievod detského pacienta,
- návšteva dieťaťa v paliatívnej starostlivosti príbuznými dieťaťa vrátane iných detí žijúcich s rodičmi v spoločnej domácnosti (bez príznakov respiračnej a/alebo gastrointestinálnej infekcie).

Pre ambulantné, jednodňové zariadenia, onkologické centrá:
- jedna sprevádzajúca osoba v prípade uľahčenia starostlivosti, jednodňová chirurgia a pod.,
- v onkologických centrách, dialyzačných a reumatologických centrách vrátane ambulantného podávania biologickej liečby z rôznych indikácií, kde sa poskytuje starostlivosť imunokompromitovaným pacientom, je prítomnosť sprievodnej osoby zakázaná, sprievodná osoba môže čakať v aute alebo na určenom mieste (podľa pokynov v danej nemocnici).

Pre pôrodnice:
- jedna sprevádzajúca osoba pri pôrode a počas pobytu matky v nemocnici za splnenia nasledovných podmienok:
a) negatívna epidemiologická anamnéza na COVID-19 a neprítomnosť príznakov akútnej infekcie dýchacích ciest, v prípade indikácie lekára aj vyšetrenie na dôkaz vírusovej RNA s negatívnym výsledkom,
b) používanie osobných ochranných pomôcok (OOP): chirurgické rúško, jednorazový plášť, adekvátna hygiena rúk (umývanie mydlom a tečúcou vodou, dezinfekcia alkoholovým dezinfekčným roztokom) a ďalšie opatrenia podľa nariadenia nemocnice,
c) zaevidovanie do zoznamu návštev/knihy sprievodov pri pôrode,
d) osoba sa zdržiava výlučne v izbe určenej pre pobyt v zariadení a minimalizuje pohyb na oddelení a v ústavnom zdravotníckom zariadení. Výnimkou je návšteva dieťaťa na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov za dodržania stanovených preventívnych opatrení.

Pre zdravotnícke zariadenia a zdravotníkov/pracovníkov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach:
- prítomnosť psycho-sociálneho a duchovného koordinátora (člena Národného krízového klinického tímu) u zasiahnutého zdravotníckeho pracovníka, iného pracovníka pracujúceho v zdravotníctve alebo pacienta z indikácie zdravotného personálu v príslušnom zdravotníckom zariadení (napr. traumou, vrátane smrti alebo v akútnej potrebe manažmentu stresu a pod.).

1.3. Výnimky sa obmedzujú návštevám/sprievodom z nasledovných skupín osôb:
- osoby mladšie ako 16 rokov,
- rizikové skupiny osôb: vek nad 65 rokov,
- osoby s chronickými ochoreniami alebo závažnými základnými ochoreniami so zníženou funkciou imunitného systému, osoby v paliatívnej starostlivosti,
- potvrdené prípady ochorenia COVID-19,
- osoby v karanténe,
- osoby vykazujúce respiračné príznaky.

Vo výnimočných prípadoch hodných zreteľa môže takúto návštevu blízkemu rodinnému príslušníkovi povoliť vedenie pracoviska alebo službukonajúci lekár za dodržania prísnych hygienicko-epidemiologických podmienok (presné určenie OOP, hygiena rúk, dĺžka trvania návštevy a dodržania vzdialenosti 2 metre od akýchkoľvek osôb na oddelení, miesta vykonania návštevy apod.). Návšteva sa povoľuje na vlastné riziko návštevníka.

1.4. Opatrenia ktoré musí zabezpečiť zdravotnícke zariadenie:
- informovať návštevníkov, aby v prípade príznakov akútneho respiračného ochorenia v súvislosti s ochorením COVID-19 nevstúpili do zariadenia,
- zabezpečiť vizuálne plagáty (infografiky) s potrebnými informáciami, umiestňovať ich pri vchodoch do zariadení a na iných strategických miestach, ktoré dávajú návštevníkom pokyn, aby nevstúpili ako návštevníci, ak majú príznaky ochorenia COVID-19,
- informovať návštevníkov o obmedzení ich pohybu na oddelení, kde je návšteva realizovaná,
- poučiť návštevníkov o možnosti návštevy len jednej konkrétnej osoby, pre ktorú bola návšteva povolená a o zákaze pohybu po ostatných priestoroch zariadenia,
- zabezpečiť vyškolenie zamestnancov, ktorí budú realizovať edukáciu,
- poskytnúť primerané OOP a prostriedky na vykonávanie hygieny rúk,
- zabezpečiť evidenciu osôb navštevujúcich pacienta (pre prípad následného epidemiologického vyšetrovania.

Minimálny rozsah poučenia osôb, ktoré majú povolenú návštevu/sprievod pacienta:
- informácia o príznakoch ochorenia COVID-19 vrátane pokynov koho informovať, ak sa u nich objavia príznaky ochorenia COVID-19,
- spôsob vykonávania hygieny rúk umývaním rúk mydlom a vodou počas najmenej 40 sekúnd alebo použitím alkoholového dezinfekčného prostriedku na ruky s obsahom najmenej 60 % etanolu alebo 70 % izopropanolu najmenej 20 sekúnd,
- spôsob vykonávania respiračnej hygieny a etikety (napr. zakrytie úst a nosa jednorazovými papierovými vreckovkami pri kašľaní alebo kýchaní; kýchanie a kašľanie nevykonávať do rúk ale do ohnutého lakťa),
- spôsob použitia a odstránenia vyžadovaných OOP (v závislosti od stavu pacienta a charakteru oddelenia),
- informácia o dodržiavaní prísnych bezpečnostných opatrení týkajúcich sa hygieny rúk a respiračnej hygieny pri príchode a odchode návštevy.


1.5. Opatrenia, ktoré sú návštevy, sprevádzajúce osoby povinné dodržiavať v zdravotníckych zariadeniach:
- do ústavného zdravotníckeho zariadenia vstupujú cez označený vstup a sú triedení vo filtri,
- podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia s dohodnutím stanoveného času a protiepidemických opatrení,
- v prípade zistenia telesnej teploty nad 37,0 °C alebo iných príznakov akútneho respiračného ochorenia (napr. kašeľ alebo dýchavičnosť) bezodkladne opustiť zariadenie a ak je to potrebné vyhľadať zdravotnú starostlivosť,
- dodržiavať všetky opatrenia uvedené v časti: Minimálny rozsah poučenia osôb, ktoré majú povolenú návštevu.

2. Opatrenia pri návšteve pacientov s ochorením COVID-19

2.1. V lôžkových zariadeniach, kde sú hospitalizovaní pacienti s ochorením COVID 19, je všeobecný zákaz návštev.

2.2. Výnimku zo zákazu návštev na základe predchádzajúceho súhlasu zdravotníckeho zariadenia tvoria nasledovné okolnosti:
- umožnenie rozlúčky najbližších príbuzných s pacientami v terminálnych štádiách ochorenia,
- nevyhnutný sprievod dieťaťa,
- prítomnosť kňaza, duchovného u umierajúcich a ťažko chorých,
- prítomnosť psycho-sociálneho a duchovného koordinátora (člena Národného krízového klinického tímu) u zasiahnutého (napr. traumou, vrátane smrti alebo v akútnej potrebe manažmentu stresu a pod.) zdravotníckeho pracovníka, iného pracovníka pracujúceho v zdravotníctve alebo pacienta z indikácie zdravotného personálu v príslušnom zdravotníckom zariadení.

2.3. Výnimky sa obmedzujú návštevám/sprievodom z nasledovných skupín osôb:
- osoby vystavené vysokému riziku vážnych chorôb spôsobených COVID-19,
- osoby nad 65 rokov,
- osoby s chronickými ochoreniami alebo závažnými základnými ochoreniami so zníženou funkciou imunitného systému, osoby v paliatívnej starostlivosti.

Vo výnimočných prípadoch hodných zreteľa môže takúto návštevu povoliť blízkemu rodinnému príslušníkovi vedenie pracoviska alebo službukonajúci lekár za dodržania prísnych hygienicko- epidemiologických podmienok (presné určenie OOP, hygiena rúk, dĺžka trvania návštevy a dodržania vzdialenosti 2 metre od akýchkoľvek osôb na oddelení, miesta vykonania návštevy apod.) Návšteva sa povoľuje na vlastné riziko návštevníka.


2.4. Opatrenia, ktoré musí zdravotnícke zariadenia zabezpečiť:
- dodržiavanie opatrení podľa bodu 1.4,
- súčasťou zaškolenie návštevníka o používaní OOP má byť aktívne pozorovanie návštevníka, aby sa zabezpečilo správne obliekanie a odstraňovanie OOP a primeraná hygiena rúk. Zamestnanci zabezpečia primeranú likvidáciu OOP,
- zabrániť resp. maximálne obmedziť prítomnosti návštev počas procedúr generujúcich aerosól alebo počas odberu biologických vzoriek z dýchacích ciest,
- zabezpečiť, aby návštevy pri príchode a odchode dodržiavali prísne protiepidemické opatrenia týkajúce sa hygieny rúk a respiračnej hygieny,
- viesť evidenciu návštev pre prípadné epidemiologické vyšetrovanie.

2.5. Opatrenia, ktoré sú návštevy, sprevádzajúce osoby povinné dodržiavať:
- dodržiavanie opatrení podľa bodu 1.5,
- pri príchode a odchode z návštevy dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia týkajúce sa hygieny rúk a respiračnej hygieny,
- vykonávať manipuláciu s použitými OOP podľa pokynov zdravotníckeho personálu.

3. Opatrenia pri návšteve kňaza/ duchovného u ťažko chorých a zomierajúcich s ochorením COVID-19 z dôvodu vysluhovania sviatostí a duchovného sprevádzania pacientov.

Podmienky návštevy pacientov s podozrením alebo potvrdeným ochorením COVID 19:
- zdravotnícke zariadenie zverejní kontakt, prostredníctvom ktorého si duchovný bude môcť vopred dohodnúť čas návštevy chorých,
- pre potreby pacientov a zdravotníckeho personálu poverený duchovný koordinátor zozdiela svoj kontakt,
- pred zaopatrením pacienta kňaz/duchovný odloží všetky nepotrebné veci (napr. hodinky, kľúče), ktoré nie je možné dezinfikovať,
- pri zaopatrení chorého kňaz/duchovný používa jednorazové pomôcky, ktoré následne odkladá podľa inštrukcie zdravotníckeho personálu,
- dodržujú sa ostatné opatrenia uvedené v bode 2.


4. Opatrenia pri návšteve a sprievode pacientov v starostlivosti o novorodenca a v starostlivosti o dieťa narodené matke s ochorením COVID-19

4.1.Opatrenia pri návšteve novorodeneckých oddelení:
- minimalizovať návštevy na jednu až dve osoby, rodičov (osoby by nemali rotovať, opakovane by mala navštevovať novorodenca tá istá osoba),
- dodržiavať všeobecné opatrenia pre návštevy a sprievody (triedenie, hygiena rúk a použitie OOP) počas pandémie COVID-19 (viď kapitola 1).

Rodičia by mali mať aj počas pandémie COVID-19 možnosť podieľať sa na starostlivosti o svoje dieťa v rozsahu primeranom epidemiologickej situácii a s ohľadom na stavebné členenie oddelenia a možnosti dodržiavať vyžadujúcu úroveň hygienicko-epidemiologického režimu. Novorodenecké oddelenie posúdi tieto podmienky a podľa nich stanoví možnosť a podmienky prítomnosti rodičov počas celého dňa. Na rodičov by sa nemalo pozerať ako na návštevy, akékoľvek rodičovské obmedzenia by mali byť prijímané len v čase významného rizika šírenia vírusu SARS-CoV-2. Od rodičov sa vyžaduje prísne dodržiavanie stanovených podmienok.
4.2. Starostlivosť o novorodenca v prípade detí narodených matkám, ktoré nie sú podozrivé z ochorenia COVID-19 alebo nemajú ochorenie COVID-19 potvrdené

Starostlivosť o novorodenca v prípade detí narodených matkám, ktoré nie sú podozrivé z ochorenia COVID-19 alebo nemajú ochorenie COVID-19 potvrdené, sa poskytuje obvyklá odporúčaná starostlivosť o novorodencov a dodržiavajú sa opatrenia pre návštevy a sprievody ako u pacientov na bežných oddeleniach počas pandémie COVID-19.
U matky, u ktorej sa zistilo ochorenie plodu, ktoré bude vyžadovať bezprostredne po pôrode operačné alebo intervenčné riešenie alebo hospitalizáciu na oddelení patologických novorodencov, sa vyžaduje vyšetrenie na dôkaz vírusovej RNA vírusu SARS-CoV-2 s negatívnym výsledkom.

4.3. Starostlivosť o novorodenca v prípade detí narodených matkám, ktoré sú podozrivé z ochorenia COVID-19 alebo majú ochorenie COVID-19 potvrdené:

Zásady starostlivosti:
- dieťa sa považuje za úzky kontakt matky (aj keď je od narodenia oddelené od matky) a vyžaduje sa 14 dňová karanténa,
- dieťa sa počas 14 dní karantény môže umiestniť do samostatnej izolačnej izby spolu s matkou (obe v karanténe),
- v prípade úvodného podozrenia na COVID-19, ak je matka po testovaní následne negatívna na COVID-19, dieťa môže byť prepustené z karanténnych opatrení,
- dojčatá narodené matkám s COVID-19, ktoré nevyžadujú operačné alebo intervenčné riešenie alebo hospitalizáciu na oddelení patologických novorodencov, by mali zostať v izolácii so svojou matkou. V súčasnosti sa odporúča, aby sa deti dojčiacich matiek s COVID-19 rutinne testovali iba vtedy, ak sú choré,
- v prípade ak ide o predčasne narodeného novorodenca alebo dieťa vyžadujúce intenzívnu starostlivosť, matka sa počas pozitivity na COVID-19 oddeľuje od dieťaťa. Návšteva matky je povolená za dodržania protiepidemických opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Opatrenia na obmedzenie šírenia ochorenia COVID-19 na dieťa:
- pred dotýkaním sa dieťaťa, prsníka alebo detskej fľašky je potrebné vykonať adekvátnu hygienu rúk mydlom a vodou prípadne alkoholovým dezinfekčným prostriedkom,
- počas kŕmenia sa vyhnúť kašľaniu alebo kýchaniu,
- počas kŕmenia používať tvárové rúško,
- ak sa používa odsávačka mlieka, riadiť sa pokynmi na dekontamináciu odsávačky po každom použití. Odsávačka mlieka by mala byť individualizovaná pre danú matku. Pre dojčatá, ktoré sú kŕmené fľaškou s obsahom dojčenského mlieka, sa odporúča prísne dodržiavať pokyny pre sterilizáciu.
K dispozícii sú obmedzené údaje, ktoré slúžia na usmernenie postnatálneho manažmentu dojčiat matiek, ktoré boli v treťom trimestri gravidity pozitívne na COVID-19. Literatúra z Číny odporučila oddelenú izoláciu infikovanej matky a jej dieťaťa po dobu 14 dní. Rutinné preventívne oddelenie matky od zdravého dieťaťa by sa však malo zvážiť vzhľadom na možné škodlivé účinky na starostlivosť o dieťa a kontakt s matkou. Vzhľadom na súčasné obmedzené dôkazy sa odporúča, aby sa ženy a zdravé deti, ktoré inak nevyžadujú novorodeneckú starostlivosť, izolovali spolu v bezprostrednom popôrodnom období. V súčasnosti sa považuje za možné, ale nepreukázané, že SARS-CoV-2 sa môže prenášať vertikálne. K dnešnému dňu sa vírusová RNA SARS-CoV-2 nezistila v plodovej vode, vaginálnych sekrétoch alebo materskom mlieku. Novorodenec sa môže nakaziť po narodení buď matkou, iným členom rodiny, alebo v nemocnici. Ochorenie COVID-19 sa vo všeobecnosti javí ako pomerne málo časté ochorenie u malých dojčiat a môže byť asymptomatické. Infikované deti však budú potenciálne infekčné a existujú obavy, že choroba by mohla byť závažnejšia u predčasne narodených alebo inak imunokompromitovaných detí. U starších detí a dospelých je riziko prenosu infekcie výrazne zvýšené postupmi produkujúcimi aerosól (AGP); to má osobitný význam aj v novorodeneckom prostredí, kde sa bežne používajú terapie CPAP a oxygenoterapia. Vzhľadom na kombináciu pravdepodobnej nízkej alebo nezistiteľnej vírusovej záťaže (aj keď je dieťa infikované) a malých objemov sa resuscitácia novorodenca, aj keď je AGP, nepovažuje za vysoko rizikovú. Odporúča sa diskusia o rizikách a výhodách s neonatológmi a rodinami s cieľom individualizovať starostlivosť o malé deti, ktoré môžu byť citlivejšie.

Problematika dojčenia dieťaťa. Hlavným rizikom dojčenia je úzky kontakt medzi dieťaťom a matkou a možnosťou prenosu infekcie kvapôčkami. Na základe súčasných dôkazov sa však dojčenie odporúča, pretože prínosy dojčenia prevažujú nad akýmkoľvek potenciálnym rizikom prenosu vírusu. Tieto usmernenia sa môže meniť s dostupnosťou nových dôkazov. Uskutočnenie nazálnych výterov u asymptomatických novorodencov môže viesť k falošne negatívnym výsledkom, a preto sa neodporúča plošný skríning dojčiat prijatých na novorodenecké oddelenia. V závislosti od lokálnej prevalencie SARS-CoV-2 sa môže zvážiť testovanie detí, ktoré boli opätovne prijaté na novorodenecké/detské oddelenie z domu. Testovanie je nevyhnutné, ak je známe, že matka je pozitívna na SARS-CoV-2. U asymptomatických dojčiat, ktoré sú pozitívne na SARS-CoV-2, je nízka pravdepodobnosť prenosu vírusu za predpokladu, že budú všetci dodržiavať základné hygienické opatrenia.
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.
hlavný hygienik Slovenskej republiky

00000548000000210874604208746102
dusand
 dusand      03.05.2020 - 23:24:10 , level: 1, UP   NEW
och

00000548000000210874604208746056
evad
 evad      03.05.2020 - 21:35:43 , level: 1, UP   NEW
:(
uplne zbytocna traumatizacia