login::  password::
cwbe coordinatez:
548
21
8688147

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::28
total children::10
14 K

show[ 2 | 3] flat


tom_myto0
čaute, rozbieha sa teraz všade na internetoch diskusia o plyne v bytovkách a panelákoch, a ako a čomu sa dá zabrániť. od leta sme v bytovke riešili celkom maratón s krycím názvom "povinné revízie". klasická slovenská tehlová bytovka v centre malého slovenského mesta. polovica obývaná pôvodnými obyvateľmi, toho času šetrnými dôchodcami vo veku 70+.

sme tu noví, tož začala som si čekovať zoznam povinných revízií pre byty aj bytový dom. našťastie je tu len 6 bytov. výsledok? nikto zo susedov nemal ŽIADNU revíziu (komín, kotol a ostatné plynové zariadenia) celé roky, nehovoriac o tom, že zrovna v našom dome boli zanedbané aj revízie plynových rozvodov, elektrických rozvodov a o požiarnej revízii ani nehovorím. susedia nie, že to mali na saláme, oni ani nemajú poňatia čo a ako často treba, a že by to bolo povinné, a to som rada, že sú natoľko inteligentní, že keď už to človek vybaví, sú ochotní si to zaplatiť, to máme ešte šťastie.

začali sme od piky. trvalo cca päť mesiacov, kým sa nám podarilo zabezpečiť požiarne opatrenia, revízie rozvodov v bytovke (plyn aj elektrina), dali sme sa dokopy a zaplatili v jeden deň pre všetkých revíziu komínov aj kotlov. postupne sme odstránili závady na plynových rozvodoch (jedna na spoločnom rozvode, dve v bytoch, ak by sme to susedom nepomohli vybaviť, máme v dvoch bytoch parádne nášľapné míny, na ktoré by sme neprišli, ak by tu teraz neboli plynári). námatkovo som sa začala pýtať ľudí okolo seba, či vôbec vedia, akých majú susedov a či sa niekedy zaujímajú o to, v akom stave tí ľudia byty majú alebo či sami dodržujú termíny revízií. asi nemusím povedať, aký je výsledok. veľa ľudí na toto zvysoka doslova serie, niektorým je ľúto tých peňazí, na taký ten klasický spôsob, dáko to vydržalo, tak to ešte chvíľu vydrží.

samozrejme, toto nie je prípad toho prešovského paneláku, každopádne, je to obraz toho, aké jednoduché je bývať v dome, kde bezpečnosť nie je dotiahnutá a nevedieť o tom. takže, popýtajte sa rodičov a starých rodičov a možno prispejete k ich safety každodennej.


  submission:: Mimoriadna pomoc - Presov :: NEW (2 children )   NEW DESCENDANT   (asides)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (0 children )   (rooter)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT  [1K] (Trilobite)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT   (jolly good)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT   (akira)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT   (akira)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (0 children )   (Brahmin)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (0 children )   (mirex)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (0 children )   (sven)
  submission:: Re: krátky blog o povinných revíziách :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT   (svmn)