login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63535
21
8655445

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::10
total children::4
34 K

show[ 2 | 3] flat


omfalos0
zola0
Faun1
Prechádzame cez hranicu v Malom Bereznom.
Vo Veľkom Bereznom sa stavíme vymeniť si peniaze. Veľký Berezný (alebo Veľké Berezné, alebo Veľká Berezna, ukrajinsky Velikyj Bereznyj) je okresné mesto s asi 6,5k obyvateľmi, celý okres má 800 km2, okresné mesto je na jeho úplnom kraji. Vitajme na konci sveta! Veľký Berezný je klasické sovietske okresné mestečko s panelákovým centrom, paneláky obrastené brečtanom a viničom, podobne ako v iných zakarpatských okresných mestách, aj tu každý druhý vchod je apteka (lekáreň), okrem toho je tam veľa herní a obchodov s detským príslušenstvom. Zo sovietskeho vojnového pamätníka v meste boli postrhávané nápisy a ostalo iba betónové torzo. Vedľa parku pracuje na výkope týpek s tričkom v štýle kapely Kiss, ale nápisom "Kiss My Ass", výkop je robený ručne lopatou. V meste sa mení dlažba za novú zámkovú (poprípade, predtým tam žiadna dlažba nebola), všetko zvyšné ostáva po starom.


r76dDq3.jpg

UHov4Gk.jpg

Twdu5Fb.jpg

9cNJ6Vg.jpg


Za mestom začína vidiek. Tento kraj pravdepodobne akákoľvek kolektivizácia obišla, nebolo čo kolektivizovať. Uzučké políčka, pastviny, stohy sena, záhradky, lúky neuveriteľne husto porastené všetkým možným farebným. Veľmi členitá a rozmanitá krajina. Slovensko aj priamo za hranicou pôsobí oproti tomuto úplne mŕtvo, monokultúrne a vyprahnuto.

lpphbxY.jpg

7Rl36ww.jpg

Smerom na sever na slovenskom pohraničí je miesto, kde spadol najväčší európsky meteorit, obec Kňahyňa (po slovensky kedysi aj Kňahynina, flek ale pôvodne v katastri slovenskej obce Zboj). Do Kňahyne vedie asfaltová cesta, ktorej značnú väčšinu nepokrýva asfalt, ale štrk, kamene, alebo výtlky. Verejná doprava tam takmer nechodí, v mahazine (obchode) prostred obce nedostať kúpiť kvas. Po pohľade na mapu taktiež zistíme, že k meteoritu sa rýchlejšie dostaneme zo susednej obce, ktorou je Stužica.
Pred vstupom do Stužice je rampa s pohraničnou kontrolou. Obec je síce na Ukrajine, ale nachádza sa v hraničnom pásme, takže pri vstupe ukazuješ pas a kufor auta.
Stužica na mape vyzerá ako veľká, rozťahaná obec s dĺžkou veľa kilometrov. V skutočnosti sú to domčeky roztrúsené riedko po údolí, veľká časť z nich neobývaná. V obci žije niečo cez stovku ľudí. Taktiež v nej sú najstaršie stromy na Ukrajine, Dedo Dub starý 900 rokov, a Dub Šampión starý 1350 rokov. Prvá písomná zmienka o obci je niekedy zo 16. storočia.
Uprostred obce je Kafe Kremenec, dávame si tam ukrajinské fľaškové pivo a zoznamujeme sa s miestnymi. Jeden z nich pracoval dlhé roky v Česku, pol roka si pichal pervitín do kábla a potom prešiel radej na konope. Keď si ho zasadil na záhradke, matka mu ho vytrhala. Doma nie je nikto prorokom.

FcmUTly.jpg

62aRFEY.jpg

EzeakAH.jpg

5330rYE.jpg

Zo Stužice k meteoritu sú to dve hodiny hustým bukovo-jedľovým lesom do strmého kopca k hranici, avšak cestou nás chytí obrovská búrka a my sa rýchlo ukladáme do prvého turistického altánku. V noci prichádza hustá búrka a vietor. Blízko rachlo niečo veľmi nahlas, ráno zistíme, že vedľa je viacero altánkov a jeden vedľa nás je zrútený. Asi sme si vybrali ten správny.

YyTazrV.jpg

Z meteoritu na mieste nie je nič, jeho úlomky sa nachádzajú v múzeách a zbierkach údajne na 150 miestach po celom svete, ani jednom na Slovensku. Nie je znateľné ani miesto dopadu, meteorit bol obrovský a cestou sa rozlomil na vyše 1200 kusov, ktoré dopadli na územie o polomere 5 kilometrov. Počas sovietskej éry bol flek v hraničnom pásme a teda sa tam nedalo dostať. Teraz tam je pár altánkov pre turistov, zopár informačných tabúľ a veľa čučoriedok. Pár desiatok metrov odtiaľ sa nachádza ukrajinské pohraničné pásmo vyznačené súvislým plotom s ostnatým drôtom, plot je ale úplne zanedbaný a ostnatý drôt väčšinou chýba. Pohraničnú stráž sme nestretli ani raz.

bIPW7xy.jpg

Zo Stužice sa mierime najesť smerom na obec Užok, ešte hlbšie v horách. Cestou ale opäť prechádzame cez hraničný kontrolný čekpoint, tentokrát na hlavnej ceste, a tam spoznáme, ako funguje neúprosný koncept ukrajinskej korupcie.
Strážnik zanietene listuje pasom, a zisťuje, že na hraničnom prechode mi zabudli opečiatkovať pas. "Ňet pičať!" oznamuje, a keďže pičat ňet, je to problém a musí zavolať štátnu políciu.
Štátna polícia príde a horlivo prehľadá náš automobil. Policajt nakoniec nájde klasický zálesácky nožík, označí ho za nebezpečnú zbraň, začne spisovať protokol a čistiť žalúdok. "To sa nebojíte chodiť sami do lesa?" "Máte nejaké drogy?" "Máš v aute človeka a on nemá pičať, je to ilegálny migrant" "Ak je ten nôž na chlieb, prečo nie je vedľa chleba?". Samozrejme, teraz ten nožík pôjde na expertízu, aby sa zistilo, či ide o zbraň. Alebo druhá možnosť je vykúpiť sa z tohoto prúseru sumou 40€ + dvoma plechovkovými pivami, ktoré sa akoby náhodou nachádzajú v zadnom kufri auta.
Užok sa nachádza vedľa priesmyku, kde cesta aj železnica prekonávajú 400 metrov prevýšenie, za priesmykom sa začína Ľvovská oblasť. Prvá písomná zmienka o obci je v roku 1582, píše sa v nej, že obec takmer celá vyhynula na epidémiu. Dávame si tam výborné jedlo a naberáme minerálnu vodu z jedného z prameňov.
Ďalšia naša zastávka je obec Lubňa, tentokrát v pohraničí s Poľskom. Miestny starček, ktorého naberieme pred obcou do auta (chodia tam 2 spoje denne, iba cez dni školského vyučovania), nám prezradí, že v obci žije 118 obyvateľov, a potom z auta ukazuje všetky domy, ktoré sú opustené alebo na predaj. Potom, čo ukazuje takmer na každý dom, mu poviem, nech radšej ukazuje tie, ktoré obývané sú. Cenu za jeden dom nie je ochotný povedať. V centre obce je mahazin klasicky slúžiaci aj ako krčma a tam sústredená pätina obyvateľstva obce. Dnu posedávajú dedkovia a nechávajú si nalievať sto gramov vodky pohárik za pohárikom. Vonku je živšie, jeden si k nám prisadne, jeho myseľ je mútna a rozprávať sa s ním je ako s automatickým generátorom, nikto nikomu nerozumie. Keď zistí, že viem po maďarsky, začne na mňa veľmi fonetickou maďarčinou chrliť úplne náhodné frázy bez ohľadu na to, čo mu odpovedám. Dopíjame pivo a poberáme sa hore na vrch Čeremcha, kde by mala byť aj turistická útulňa.
Cestou stretávame skupinku, dve panie a starší opitý pán s obviazanou rukou. Vždy keď jedna z nich, asi jeho žena, chce niečo povedať, veľmi razantne ju stíši. Oznámi nám, že boli hore na tej chate, pili tam a opekali. "Ja vám ukážem dokumenty, kto som! Ja to tu strážim a môžem všetkých povyhadzovať von! Ukážem vám dokumenty! Budete musieť platiť za prespatie. 50 hrivien na osobu. Mám dokumenty! Ty čo rozprávaš, veď to vôbec nie je po slovensky. Ja vám ukážem tie dokumenty!" Jeho žena sa ho snaží zastaviť, ale on ju svojou nedbalou patriarchálnou autoritou umlčí. Spomenieme si na slová dedka z Lubne, "niektorí ľudia tu rúbu drevo, ináč tu nie je nič, všetci iba pijú". Tak opúšťame tohoto pánka s jeho prúdom reči, a prichádzame na chatu.
Okolo je pravý ukrajinský bordel, všade fľašky od vodky, zvyšky jedla, kamene, obaly od výrobkov všemožného druhu, vedľa dva zrútené altánky, všade do steny vyryté mená, najviac svieti nápis "BRNO 2019". Blízky prameň je úplne vyschnutý.
Ráno vstaneme, a okolo chatky začne premávka ľudí. Najprv príde miestny dedko na sovietskej motorke. Dozvieme sa od neho, že cez zimu tam nafúka snehu aj do vyše troch metrov výšky, a altánky popadali pod ťarchou toho snehu. Potom začnú prichádzať páriky poľských turistov. Pár dní do roka je otvorený turistický hraničný prechod z Lubne na Poľsko, a my sme vychytali práve taký deň. Chatka je na polceste na kopec Čeremcha (1130 m.n.m), cesta je lemovaná tými brutálnymi podkarpatskými lúkami posiatymi miliónmi kvetov a čučoriedok, kvety sú všetky farebné, prudko voňajú a do ich kalichov sa hedonisticky strkajú čmeliaky a vylizujú ich do dna. Okolo prechádzajú skupinky poľských a občas českých turistov, lúky sú občas posiate poľskými a českými odpadkami, obzvlášť na miestach, kde sú čučoriedky. Cestou vidíme ohnisko rozložené pramo uprostred turistického chodníka a tesne vedľa stromu ktorý teraz obhorel, o niečo vyššie nachádzame kempovací flek pod stromom homogénne zahádzaný odpadkami, ako napísal Karel Čapek, krivoľaké sú dejiny ľudstva, lež priamočiare jeho dielo. Na vrchole Čeremchy sa nachádza vojenský cintorín vojakov padlých počas prvej svetovej vojny, zarastený inváznymi rastlinami.

yvPu8uZ.jpg

Ideme späť do Lubne, a odtiaľ opäť do Užoku. Pohraničná stráž už si nás pamätá, takže teraz im nevadí, že nemám v pase pičať.
Z Užoku by mala ísť medziokresná cesta až do Poljany. Posledná obec okresu, Husnyj, je ešte spojená iba výtlkovou cestou so stopovými prvkami asfaltu, avšak za ňou začína okresná cesta s africkými parametrami - vyjazdený štrkovo-kamenistý pás o šírke štvorprúdovky. Prekonať po tomto päť kilometrov do najbližšej ďalšej obce Roztoka trvá iba necelú polhodinu. Za horským sedlom ale začína úplne iný svet. Tráva má inú farbu a krajina má úplne iný charakter, vidíme aj terasové políčka, všetko je ale rovnako rozmanité na malej ploche, ako doteraz. Krucifixy lemujúce cestu sa líšia tým, že Ježiš má na každom cez seba vyšívaný kus látky vyzerajúci ako uterák. Dedinka postupne prerastie z riedkej drevenicovej zástavby do solídnej murovanej obce s pevnou asfaltkou. Ideme 50 km/h, a príde nám to až príliš rýchlo.

iYGui9o.jpg

5zj7tJ0.jpg

aF7cQkL.jpg

V Poljane sú minerálne kúpele s reštauráciou. Dávame si tam obed, obsluhuje tam krehučká čašníčka, mne okrem objednaného piva donesie aj nápoj s názvom "Mochito" (citrónový sirup s minerálkou). Jedlo, ktoré si objednám ja, prinesie dvakrát miesto raz, povieme, že my sme si to neobjednali, ona rázne položí onen tanier na stôl a svojim krehučkým hlasom pevne a nekompromisne oznámi "eto vaše". Našťastie, reštaurácie v tomto regióne sú veľmi lacné kvôli tomu, že ponúkajú iba drobné porcie, takže zjesť to nie je problém. Ešte nikde inde som nemal domáce zemiakové krokety. Na rozdiel od tých v hocijakej SK/CZ reštaurácii, tieto chutia ako ozajstné jedlo.
Spíme v hosteli v Užhorode. Tri hodiny prechodu cez hranicu späť na Slovensko. Pohraničník na Ukrajine je konsternovaný z toho, že šofér chodí bosý a má bradu. Colnica je zem nikoho, kde neplatia žiadne predpisy, ale kúpiš tam cigarety za 60 centov v duty free shope.


QNQT2By.jpg

×÷ßßß$ˇ~[☼◙ş→☻ü84ó♀ÇüŮń§►♫☺♀♂ć☺<\ˇ
0000010100063535000000210865544508661108
omfalos
 omfalos      10.09.2019 - 13:38:54 (modif: 10.09.2019 - 15:59:39) [1K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Bjutiful. My sme sa pred nedávnom vrátili z poloniny Boržava. Vlakom cez Čiernu nad Tisou a Čop. Sprievodca bol fajn - "Načo tam idete? Veď tam vôbec nič nieje." Predtým sme to potiahli až na Krym, ale to bolo dávno. 22 hodín do Simferopolu..

A ukrajinské vlaky sú ... nezabudnuteľné. Lokálky s drevennými sedačkami, bábušky, buchty, opadávky, papuče a samovar.

Pár dní sme strávili v Mižhirií - mestečko medzi Boržavou a poloninou Krásna. Taký teleport mínus 30 rokov dozadu. Ale fajn retro. Boršč, pelmene, Livskoje a ľudia

0000010100063535000000210865544508655612
mirny
 mirny      22.08.2019 - 22:48:00 [8K] , level: 1, UP   NEW
Len keby nahodou niekoho zaujimalo, preco maju tie paraboly kazda 3xlnb,
tak to pre prijem ua/ru programov z druzic Hotbird 13E, Astra 4,8E, Amos 4W (z lava do prava)
:)

000001010006353500000021086554450865561208655902
6*
 6*      23.08.2019 - 22:39:28 , level: 2, UP   NEW
To je jasne, ze z 3 druzic, ale to maju tolko pozeratelnych televizii, ze im za to stoji mat pokryte vsetky 3?

Svojho casu, ked som mal este satelit, ako zabavku, som tam narval LNBciek 5, kanalov snad 1500, bola to chvilu sranda, ale realne to clovek samozrejme nepozeral..

0000010100063535000000210865544508655481
i!
 i!      22.08.2019 - 16:50:09 , level: 1, UP   NEW
Kvalitna dovolenka.
Tiez ma fascinuje to miesto, kde sa klukati zeleznica nad Uzhokom. To si raz musim dat, vlakom :)

000001010006353500000021086554450865548108655501
kyberbubus
 kyberbubus      22.08.2019 - 17:43:22 , level: 2, UP   NEW
ide tadiaľ vlak do Ľvova, tam sa niekedy pozriem zasa tiež, pri ukrajinských cenách vlakov by to malo byť ako zadarmo:)

×÷ßßß$ˇ~[☼◙ş→☻ü84ó♀ÇüŮń§►♫☺♀♂ć☺<\ˇ

00000101000635350000002108655445086554810865550108655583
i!
 i!      22.08.2019 - 21:45:36 , level: 3, UP   NEW
Vlakom som sa najdalej dostal po Sil. (Tam sme robili turistiku po okolitých dedinách. Bohuzial, az k meteoritu sme sa nedostali. To mam tiez rest:)
Cez Uzansky park sme ale isli minuly rok autom do Lvova. V Uzoku sme si spravili obednu pauzu v tych kupeloch a odtial som nechapavo pozeral na vlak prechadzajuci nad nami. Btw. pekna turistika by mohla byt aj z polskej strany; pozeram, ze na trase je viacero hradov.
Za Uzanskym parkom sa to dost zmenilo. Aj co sa tyka kvality ciest, aj prostredia. Proste je vidiet, ze v tom regióne je viac penazi ako v Zakarpatsku.
Každopádne, Ukrajina ma co povedat. Snad sa tam vratim coskoro :)

0000010100063535000000210865544508655481086555010865558308655751
kyberbubus
 kyberbubus      23.08.2019 - 13:06:17 , level: 4, UP   NEW
čisto na zakarpatí máš brutálne rozdiely aj medzi horami a nížinou v tomto ohľade, vidno už na kvalite ciest a počte novostavieb

×÷ßßß$ˇ~[☼◙ş→☻ü84ó♀ÇüŮń§►♫☺♀♂ć☺<\ˇ

00000101000635350000002108655445086554810865550108655520
executed by guillotine
 executed by guillotine      22.08.2019 - 18:57:13 (modif: 22.08.2019 - 18:58:07), level: 3, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Ja chcem ísť teraz do Ľvova letecky, nechce sa mi moc trmácať vlakom 15 hod. z BA, ale zase mám taký pocti, že niečo môžem zmeškať tým letom. Neviem ale či je tam zaujímavé len kukať z okna.

0000010100063535000000210865544508655481086555010865552008655750
kyberbubus
 kyberbubus      23.08.2019 - 13:05:04 , level: 4, UP   NEW
ukrajinské vlaky sú brutal. 1) skvelý výhľad 2) full service aj v osobákoch, v rýchlikoch máš napr aj samovary na chodbičke 3) socializácia v prípade že je chuť.

×÷ßßß$ˇ~[☼◙ş→☻ü84ó♀ÇüŮń§►♫☺♀♂ć☺<\ˇ

0000010100063535000000210865544508655452
Tomáš, to sa vie
 Tomáš, to sa vie      22.08.2019 - 15:50:29 , level: 1, UP   NEW
bjutifl