login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63564
63565
5595951
64342
8642407

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::34
total children::5
10 K

show[ 2 | 3] flat


Tu to zaváňa smrťou. S Vallovým expertom na cyklotrasy sme si prešli Bratislavu

Primátor Matúš Vallo hovorí, že do roku 2026 sa dá postaviť 70 kilometrov stavebne oddelených cyklotrás. S Petrom Netrim, zodpovedným aj za cyklodopravu, sme prešli z okraja mesta do centra a pýtali sme sa ho, ako plánuje vyriešiť nebezpečné úseky.

Bicykle a autá v meste. Na krátke vzdialenosti sú bicykle rýchlejšie ako autá, jednoduchšie ich zaparkujete a navyše robíte niečo pre svoje zdravie. Ak jazdíte na bicykli, na cestách je o jedno auto menej.

Bicykel, hlavne v letných mesiacoch, vyzerá ako ideálne riešenie upchatých ciest. Prečo potom po Bratislave na bicykli jazdia len dve percentá obyvateľov?

„Ja sa nebojím, už som si zvykol jazdiť aj po ceste s autami. Ale moja manželka sa bojí,“ hovorí Peter Netri, ktorý je na magistráte zodpovedný za cyklotrasy. „Chcel by som, aby sa nebála. Infraštruktúra by tomu mala zodpovedať.“

[ TIP: Čítajte nové vydania Športového Newsfiltru priamo vo vašom e-maili. Pre aktiváciu stačí raz kliknúť. ]
S Netrim stojíme pri železničnej stanici Bratislava predmestie a v nasledujúcich minútach ho budeme sprevádzať na jeho ceste do práce. Bicyklom prejdeme z okraja do centra mesta a preveríme miesta, na ktorých to majú cyklisti ťažké. Budeme sa ho pýtať, čo s tým na magistráte urobí.

Netri si najprv odomyká zdieľaný biely bicykel Cyklokoalície, ktorej bol v minulosti predsedom. Pred minuloročnými komunálnymi voľbami bol súčasťou odbornej frakcie Teamu Vallo a po víťazstve Matúša Valla sa presunul na bratislavský magistrát, kde zodpovedá aj za rozvoj cyklodopravy.

Naša ranná cesta má len niekoľko kilometrov, no narazili sme na viacero miest, cez ktoré by ste svoje deti bez dozoru nepustili.

Ambíciou mesta je postaviť približne 70 kilometrov nových cyklotrás stavebne oddelených od vozovky. Netri by chcel, aby na konci volebného obdobia v roku 2022 bolo postavených nových zopár desiatok kilometrov.

Strach na Račianskej
Pred jazdou si povieme, že po celý čas sa budeme snažiť jazdiť podľa pravidiel cestnej premávky. Na úvod však robíme výnimku a k Novej Cvernovke sa spolu s ďalšími cyklistami či elektrokolobežkármi presúvame po chodníku určenom výhradne pre chodcov.

Inak, jedným z dočasným opatrení je podľa Netriho vytvorenie ďalších zón zmiešaného pohybu cyklistov a chodcov. Išlo by o lokality ako Vajnorská či Rožňavská cesta, kde sa po chodníkoch pohybuje málo chodcov. Zmiešaná zóna je už dlhšie napríklad na Ružinovskej.

„Je to spôsob, ako aspoň čiastočne zvýšiť bezpečnosť cyklistov. V budúcnosti by sa všetky zmiešané zóny mali zmeniť na segregované,“ vysvetľuje Netri.

Podobným dočasným riešením, ktoré Netri presadzuje, je legálna jazda cyklistov v buspruhu. „Teraz je cyklista nútený jazdiť tak, že ho autobus predchádza sprava, čo je nebezpečné,“ hovorí a dodáva, že stále ide len o riešenie pre cyklistov, ktorí už teraz jazdia po ceste a „boja sa tak akurát“. „Ale určite to na bicykle nepriláka dôchodcov a deti.“

Späť k Novej Cvernovke. Netri nám rozpráva, že s miestnymi architektmi už vymysleli riešenie. Súčasný chodník sa zmení na cyklocestu a chodník pre chodcov bude viesť areálom Novej Cvernovky poza súčasný plot. „Ten plot tu potenciálne ani nemusí byť. Môže tu byť otvorený priestor a ľudia by si ani nevšimli, že sú v areáli Novej Cvernovky.“

Smerom k Račianskemu mýtu sa už presúvame legálnym spôsobom. Keďže tu nie sú žiadne cyklotrasy ani cyklopruhy, jazdíme po ceste spoločne s autami. Netri nejazdí po krajnici, ale viac dovnútra vozovky, čiže neschytáva všetky kanály ako my.

„Bicykel je jednostopové vozidlo, pruhy sú pre dvojstopové vozidlá. Ja sa len držím v pravej stope,“ vysvetľuje a dodáva, že to robí aj z bezpečnostných dôvodov.

„Vozidlá ma musia predchádzať cez vedľajší jazdný pruh. Takže sa nestane, že by sme v jednom momente boli vedľa seba dve vozidlá a ja.“

Postupne prichádzame ku križovatke Račianskej s Pionierskou. Netri nás opäť prekvapí, keď nečaká na krajnici vedľa prvého auta čakajúceho na zelenú, ale zaradí sa úplne dopredu pred prvé auto.

„Je dobré, keď cyklisti prechádzajú križovatku ako prví, pre ostatných sú lepšie viditeľní,“ vysvetľuje. Na viacerých miestach Bratislavy je takéto radenie cyklistov namaľované priamo na vozovke, tu ešte nie je.

„Na tejto križovatke by bolo ideálne, keby sme mali z každej strany bezpečnú cyklotrasu. Myslím si, že je to tu možné,“ povie a ukáže smerom k Výskumnému ústavu zváračskému. „Moja predstava je, že tam bude obojsmerná trasa, ktorá by na križovatke mala prejsť na druhú stranu a pokračovať po Račianskej k cyklotrase, ktorá vzniká popri novej výstavbe.“

Kým sa blížime k Račianskemu mýtu, Netrimu sa zdôverujeme, že pokiaľ križovatku neprejdeme pešo cez priechody pre chodcov, máme obavu o svoju bezpečnosť. „Ja mám bezpečný plán, počkajte,“ usmieva sa.

Pred križovatkou na Račianskom mýte sa preraďujeme do ľavého jazdného pruhu. „Pozrite na toho chalana, ide spraviť to isté, čo my,“ upozorňuje nás Netri.

Na Radlinského ulicu sa dostaneme popri električkovej trati, teda krížom cez križovatku, kadiaľ nevedie cesta pre autá. „Je tam značka B3 – zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel. Ako cyklisti tadiaľ smieme ísť. Len treba dať pozor na električku,“ vysvetľuje.

Hovorí, že ide o najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob, ako sa dá prejsť Račianske mýto na bicykli. „Verím, že v tomto najefektívnejšom koridore bude priechod pre cyklistov a cyklotrasa, aby sa dalo bezpečne napojiť v oboch smeroch. Samozrejme, stavebne oddelené.“

Autá vytlačíme na trať
Zastavujeme na Radlinského na Námestí Mateja Korvína. Netri hovorí, že ako člen Cyklokoalície spolu so študentmi architektúry rozmýšľali, ako ulicu vyriešiť v prospech cyklistov.

„Je tu málo využívaný pruh smerom do mesta, ktorý sa môže premeniť na cyklotrasu. Tých pár áut, ktoré sem odbáčajú z Legionárskej a Šancovej, by mohlo teoreticky jazdiť po električkovej trati,“ hovorí.

Pokračujeme ďalej a zastavujeme na Blumentálskej ulici. „Takto by sa mali robiť cyklotrasy,“ chváli Netri, ktorý rekonštrukciu ulice pripomienkoval ako občiansky aktivista.

Ulica bola obojsmerná a cyklisti si museli vystačiť s piktogramami nakreslenými na ceste. Po novom je ulica jednosmerná s jednosmernými cyklotrasami po oboch okrajoch. Medzi cyklotrasou a cestou rastú stromy.

Pri vzniku tejto cyklotrasy stáli dve skupiny obyvateľov. Na jednej strane miestni obyvatelia, ktorí sa báli úbytku parkovacích miest, na druhej tí, ktorí chceli viac zelene a ochranu stromov, keďže dovtedy sa parkovalo kolmo na ceste aj na koreňoch stromov.

„Dnes je bežné, že vidíme rodičov, ako tu učia svoje deti bicyklovať sa. Je tu segregovaný priestor od chodcov aj od áut.“ Musíme však dodať, že stále vidno chodcov, ktorí kráčajú po viditeľne zaznačenej cyklotrase, aj keď chodník sa nachádza hneď vedľa.

Po Špitálskej ulici sa presúvame ku Kamennému námestiu. Nasledujeme piktogramy nakreslené na vozovke. Riešenie, ktoré je pre cyklistov absurdné – viac ho nenávidia už len motoristi.

„Koridor pre cyklistov vymysleli, lebo na niektoré cesty sa nezmestí cyklopruh. Je to trochu alibistické riešenie, ale tu na Špitálskej dosť pomohlo,“ hovorí Netri. „Šoféri sa naučili jazdiť viac smerom k električkovej trati a cyklisti dostali viac priestoru. Zároveň tu začalo jazdiť viac cyklistov. Tu je to použité relatívne dobre, aj keď nie ideálne.“

Netri kritizuje, keď sú piktogramy na ceste bez ohľadu na maximálnu rýchlosť. „Nie je to bezpečné riešenie, ak sa tam jazdí sedemdesiatkou ako na Devínskej ceste. V poriadku je to len vtedy, ak je maximálna rýchlosť 30 kilometrov za hodinu.“

Blížime sa do cieľa našej cesty, bratislavský magistrát je v historickom centre mesta. Poslednou zastávkou je Kamenné námestie, kde nás Netri upozorňuje na nešťastné riešenie cyklotrasy.

Smerom von z mesta namaľovali na pravý okraj vozovky zelený pruh, autá však cezeň aj tak jazdia. Dôvodom je dlažba na druhej strane vozovky.

„Jazda po dlažbe možno vydáva zvuk a ich to odrádza od jazdy po nej. Musíme dbať na to, aby infraštruktúra mala jasný dizajn a dobrú kvalitu, aby bola všade rovnaká a ľudia sa naučili, čo je jazdný pruh a čo je cyklotrasa,“ hovorí.

Budúce Mlynské nivy
Po príjazde k magistrátu sme si ako bonus na záver zvolili mohutnú výstavbu na Mlynských nivách.

Cyklistov doteraz máta vizualizácia, ktorou sa chválil developer HB Reavis. Novú ulicu Mlynské nivy nakreslil tak, že cyklisti nemajú samostatnú oddelenú cestu, ale len pruh namaľovaný na pravom okraji vozovky. Hlavný problém na vizualizácii je pri vjazde a výjazde zo zastávky, kde majú cyklopruh pretínať autobusy a trolejbusy.

„Nie je jasné, kto tam má prednosť, je to absolútne zlé riešenie. Budem to hovoriť donekonečna. Podľa mňa to tam zaváňa ťažkým zranením až smrťou. Budem sa snažiť, aby sa to takto nezrealizovalo,“ povedal.

Developer však už má stavebné povolenie. Aké sú páky súčasného magistrátu? „Asi len to, že to bude lepšie. Že si developer uvedomí, že takto to bude zlé,“ dodáva Netri.


Čo Vallo sľubuje
najneskôr do roku 2026 je možné vytvoriť kvalitnú sieť nových cyklotrás v dĺžke 79 km; odhadované náklady by nepresiahli 20 miliónov eur (Plán Bratislava)
do roku 2025 zvýšiť podiel cyklistickej dopravy na osem percent na úkor motorovej dopravy (Zásady rozvoja cyklistickej a pešej dopravy)
do decembra 2019 postaviť jeden nový kilometer segregovaných cyklotrás
do konca volebného obdobia (záver roka 2023) postaviť malé desiatky segregovaných cyklotrás
rýchle opatrenia: zóny zmiešaného pohybu, obojsmerná jazda bicyklov v jednosmerkách, cyklistické pruhy a koridory pre cyklistov, cyklisti v buspruhoch, priechody pre cyklistov, parkovacia infraštruktúra pre bicykle


e: ta finta na Racku je velmi uzitocna a doteraz som o nej nevedel.

src: https://dennikn.sk/1521090/tu-to-zavana-smrtou-s-vallovym-expertom-na-cyklotrasy-sme-si-presli-bratislavu/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 • 00000101000635640006356505595951000643420864240708642731
  boha ziarislav, ty by si mohol byt expert na cyklodopravu v Bratislave, vyzera ze sa fakt vyznas
  (davam to sem a ne pod neho, lebo uz ma raz zmazal, ako zvycajne)
 • 00000101000635640006356505595951000643420864240708642682
  ako funguje ta finta? som to dajak nepochopil, ze kde odbacali cez kolaje
  more children: (1)
 • 00000101000635640006356505595951000643420864240708642563
  Cyklokoordinator co vybavi povolenie jazdy v buspruhu by sa mal druhy den hlasit na Hrobonovej vo vozovni a aspon 2 roky za trest soferovat trolejbus.

  Za priznanie a spolupracu s organmi by sa trest zmiernil na harmonikovy autobus Mercedes.
  more children: (4)
 • 00000101000635640006356505595951000643420864240708642520
  rozjebat ma ide. ako mozu video s takymto zvukom pustit von? latka je uz tak polozena na zemi v tomto smere a oni este kopu jamu pici. a este priborovymi vidlickami. castokrat si my zvukari robime zo seba srandu, ze vsak co. bolo rozumiet? bolo.. no lenze tentoraz uz ani to nebolo..

  nikomu to nevadi? ved tym toho netriho, ale aj hocijakeho odbornika, ktoreho date pred kameru, davate uplne dole! totalna neucta.. uz vidim jak leti vyhovorka, ze fukal vietor. a co bezne nefuka?? hlavne odkedy duju saharske vetry, tak si piste, ze fukat kurva bude! preto, na mikrofony existuju protiveterne ochrany a vobec, ale kurva vobec, ani trochu to nie je drahe. hlavne to mate mat povinne, kedze vytvarate AV obsah. je dost mozne, ze ten jeho majk uz stihol vietor rozjebat uplne. alebo vam predtym zmokol?? alebo si len neviete nastavit hlasitosti v signalovej ceste? alebo pravdepodobne vsetko naraz..

  rozjebat ma ide. je to len nevedomost, ignorancia a lajdackost v jednom. a bud este velka odvaha, alebo akutna absencia sebareflexie. jedno z toho.. ak neviem varit, tak nevarim. resp urcite nie pre ostatnych. ked neviem varit a chcem ja nasytit druhych, tak objednam catering. ked na to nemam, tak vymyslim inu akciu a nie ze dopice budem varit hovna pre vsetkych a este sa tvarit, ze je to ok.. hlavne, ze sa pred kamerou tvarime, ze sa nic nedeje.. kurva ved aj bez kontrolnych sluchadiel by som holymi ocami videl, ze to bude totalny pruser takto to v tom vetre tocit...

  kde je problem?
  ked neviem tocit zvuk, zavolam zvukara. easy as that.. (ja nemam cas, ale rad pomozem)
  ked nemam na to vzdelanie ani peniaze, nerobim to.
  ked to aj tak chcem robit a natocim nevysielatelnu picovinu, nastudujem si, kde som spravil chybu, natocim to znova vo svojom volnom case a za svoje peniaze. potom to zverejnim.
  alebo to proste nezverejnim a spracujem temu inym sposobom, ktory bude prezentovatelny, a za ktory sa nebudem hanbit..

  ze vami snimane tlacovky maju vacsinou informacnu hodnotu akurat obrazovu, na to uz som rezignoval davno. ked chcem aj pocut, zapnem si ta3..
  ale jak to, ze sa toto video nikto nehanbil dat von? je to nejaka aktualna tema, ktora tak hori, ze to musi ist von stoj co stoj hned a teraz, jedno v akom stave? a ta hudba k tomu infantilna a este nezmyselne hlasna. a ten nadpis! dooooooo pice!
  more children: (3)
 • 00000101000635640006356505595951000643420864240708642428
  azazel_[Locked_OUT] 09.07.2019 - 14:35:36 (modif: 09.07.2019 - 14:41:08) level: 1 UP New Content changed
  A chodci budu levitovat, alebo chodit za plotom ...

  Edit: legalna jazda cyklistov v bus pruhu - nonsens.
  more children: (2)