login::  password::
cwbe coordinatez:
809096
8617850
8623446
8623491
8623509
8623580

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::24
total children::2
13 K

show[ 2 | 3] flat


Ja s tým mám dva veľké problémy a bohužiaľ toto nie je prípad kedy dve negatíva vrátia jedno pozitívum.

1) Je to hlupák čo nemá tušenie čo robí

Názov videa hovorí o tom ako učí ľudí o CRISPR. Keď sa pozrieš na jeho kanál tak nikde nehovorí o tom čo ten systém je, odkiaľ pochádza, ako funguje, čo o ňom vieme a čo nevieme, čo dokáže a hlavne nikde nerozpráva o tom aké jeho použitie so sebou nesie riziká. Aspoň ja by som čakal že toto budú témy, ktorým sa niekto kto chce niekoho učiť o technológii, bude venovať. Už len na tom youtube môžeš nájsť desiatky videí kde o CRISPR rozprávajú ľudia ktorí tomu naozaj rozumejú. Tí ľudia tú tému ale nezneužívajú na propagáciu svojho mojo, tak potom to asi s verejnosťou až tak nerezonuje.

Keď si tie jeho inštruktážne videá ( https://www.youtube.com/watch?v=imTXcEh79lw ) pozrie niekto kto videl aspoň dva diely z “bol raz jeden život”, tak musí plakať. V tom videu si kvapol na kožu roztok plasmidu kódujúceho fluorescenčný proteín a bol prekvapený, keď mu z toho nezačala svietiť ruka. To by bola koža dosť mizerný ochranný orgán keby takto ľahko cez seba pustila DNA z miliardy rokov vzdialeného organizmu. Ono teda na heterologickú expresiu génu netreba byť žiadny guru. Stačí nebyť vypatlaný tupec a tento chlapec bohužiaľ túto podmienku nespĺňa. Keď je toto niekto schopný spraviť, natočiť a zverejniť tak je dosť otázne že či je v jeho silách niekoho niečo naučiť.

2) Nedostatok rešpektu voči objektu štúdia.

Jeho youtube kanal obsahuje videá ako “how to biohack your dog” či dokonca “biohack the planet”. Na začiatku toho videa pchá ihlu do žaby a injektuje do nej ktovie čo. Neviem že či len ja som prehnane senzitívny, ale mne je z toho na grcanie. Experimenty na zvieratách sú vo vede prísne regulované a každý jeden musíš vedieť zdôvodniť. Rovnako dôležité je vedieť sa biohazard materiálu bezpečne zbaviť. Vie niečo z toho tento tĺk, keď podľa všetkého netuší ani o existencii jadrovej membrány? Tuto ( https://www.youtube.com/watch?v=N6wStSTgm-Q ) majster rozpráva o tom, že chce geneticky upraviť psa aby mu v tme svetielkoval lebo si myslí že by to mohlo byť cool. O zdravie toho psa sa neobávam, lebo metóda je samozrejme zlá. Trápi ma ale ten mindset že niekto si myslí že je dobrý nápad upravovať genetickú identitu živých bytostí bez akéhokoľvek vyššieho cieľa len tak lebo sa to dá.

Ja chápem že téma genetickej modifikácie ľudí priťahuje, sám som sa na biológiu dal z podobného dôvodu. Len teda o viac ako desať rokov neskôr stále nemám pocit že viem toho dosť na to aby som mohol biohackovať črievičky, nie ešte psov, ľudí či dokonca planétu. Naopak, čím viac toho viem tým mám silnejší pocit, že najlepšie bude keď zostaneme pri tom, že sa budeme snažiť živým systémom predovšetkým porozumieť a nie ich meniť. Ja osobne poznám pár z tých ľudí, ktorí stáli pri objavení potenciálu CRISPR meniť genómy a aj keď sa snažia to predstierať, osobne neverím tomu, že sú si plne vedomí toho aké ďalekosiahle dôsledky to môže mať. To sú všetko ľudia čo tomuto profesionálne venovali kariéry. Potom keď vidím ignoranciu a naivitu týchto chlapcov na internete, tak mi je z toho naozaj smutno.

———
No a čo sa toho jeho legendárneho “CRISPR kitu”, ktorý má ľuďom umožniť experimentovať v garážach týka - tie veci sa všetky dajú zohnať na ebay za pár korún. Každý labák je rád keď sa im podarí tých vecí zbaviť. Ja som všetkými desiatimi za to nech sa ľudia doma hrajú a experimentujú. Nech to ale robia s rešpektom a ten rešpekt ich tento buran určite naučiť nedokáže.


  submission:: Re[4]: zabr :: NEW (1 children )   NEW DESCENDANT   (binary riot)
  submission:: Re[4]: zabr :: NEW (3 children )   NEW DESCENDANT   (pht)
axone Hackerspaces / Fablabs / Makerspaces - Maker Movement