login::  password::
cwbe coordinatez:
21
8561090

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::6
total children::6
12 K

show[ 2 | 3] flat
V poslednom case sa casto ozyvaju rozhorcene hlasy smerom k momentalnemu predsedovi SNS. Celkom opravnene, vzhladom na jeho geopoliticku schizofreniu, neohrabanu snahu ovladnut statnu televiziu ci neuctu k pamiatke Prvej republiky. Tieto problemy vsak mozeme vytykat nielen jemu, ale jeho strane ako takej - a pridat rovno kritiku nastenkovych tendrov, parazitovania na rozpocte, ci xenofobie.

Ako predseda SNS nie je vylozene uspesny - strana balansuje na hranici 10% - co z hladiska mna, ktory sa k privrzencom jeho strany nehlasim, je celkom pozitivny jav. Ovela viac by ma na cele SNS trapil nejaky novy Slota, ktory by agresivnym populizmom vedel opat zjednotit nacionalisticku cast elektoratu, momentalne rozdelenu medzi viacere strany "tradicneho" a "protisystemoveho" charakteru. Vzhladom na oslabenie Smeru a rozdrobenost obcianskych (post-SDKU) a madarskych stran je SNS na cele so slabym Dankom lepsia, nez keby ju viedol niekto divokejsi, trebars Hrnko. Ten by, ked si zratame napriklad spolocne preferencie SNS, kotlebovcov a kollarovcov, mohol vazne aspirovat na kreslo premiera! V pripade Danka mame dovod verit, ze jeho ambicie su viac-menej len symbolicke - tituly, hodnosti.

Z tohto dovodu je trochu scestne utocit na neho kvoli jeho dizertacke. Obcianskej opozicii, skripajucej zubami po manevri, ktorym si Smer udrzal moc v krajine, by urcite ulahodila hlava predsedu parlamentu. Vo svojej kratkozrakosti vsak nevie pochopit, ze SNS by z tohto "otrasu", s Hrnkom na cele, mohla vyjst silnejsia. Niezeby pripadne falsovanie ci opisovanie dizertacky bolo nejak zelatelnym ci ospravedlnitelnym javom: velmi dobre to ilustruje Dankovu marnivu povahu, jeho slabost, ktora ho nepochybne coskoro polozi.

V akademickej sfere, vo vztahu profesora a studenta, je vsak len jednou stranou, napriek tomu, ze zvycajna asymetria tohto vztahu mohla byt v jeho pripade zmenena silou jeho mandatu ci penazi. Ako mohol jeho skolitel nieco take dopustit? Tlacila ho hrozba, ci tuzba po zisku? Jeden z prezidentskych kandidatov sa uz takehoto presunu zodpovednosti chytil, bijuc sa do prs v mene akademickej sfery. Ano, je prehnila, no kupene tituly su skor nasledkom nez pricinou tohto stavu. Priciny upadku slovenskej akademie su o dost hlbsie. Ake su trebars naroky verejnosti na vzdelanie? Chce "kompetencie", nie objavy. Pracovny trh sa zaujima o kvantitu absolventov, nie kvalitu vyskumu ci medzinarodnu spolupracu akademickych institucii. Co ine nez inflaciu a znizovanie latiek moze znamenat zaplava univerzit, ktore vznikaju aj v dedinach typu Sladkovicovo?

Dankova tuzba za titulom by mala byt nametom pre satirikov, nie na vazne rozpravy o zmysle univerzitneho vzdelania. Spolocensky diskurz sa vyhyba hlbsej sebareflexie narodnej kultury, ktora sa nevie vymanit zo stereotypu montaznej dielne; a tiez sa tak vyhyba vyhodnocovaniu politickej zodpovednosti ucasti SNS na vlade republiky, ktora je v mnohom podriadena zaujmom strany a jej sponzorov na ukor obcana, ktory sa na jej chode nezucastnuje.000000210856109008561425
lekvarik
 lekvarik      05.11.2018 - 17:06:13 (modif: 05.11.2018 - 17:07:19), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Aj štátny tajomník ministerstva dopravy a Dankov priateľ Peter Ďurček má doktorát z UMB. Jeho práca z roku 2015 je verejná, no kvalita vyvoláva pochybnosti odborníkov. Ďurček si rovnako ako šéf SNS mýli titul JUDr.

Odoberať
Šéfredaktor Denníka N vám pred víkendom pošle päť najlepších textov týždňa.
Päť rokov spolu chodili na právo v Bratislave a bývali spolu aj v izbe v internáte. Stali sa z nich dobrí priatelia a Andrej Danko na blízkeho kamaráta Petra Ďurčeka nezabudol ani vo chvíli, keď jeho SNS po vstupe do vlády v roku 2016 začala obsadzovať funkcie.

Keď sa po rozpade strany Sieť na jeseň rozdeľovali na koaličnej rade uvoľnené posty vo Ficovej vláde, šéf parlamentu Danko oznámil, že za SNS bude dvojkou na ministerstve dopravy práve Ďurček. Vedelo sa o ňom, že ako advokát zastupoval firmy Ivana Kmotríka, oligarchu blízkeho Dankovej strane.

Štátnym tajomníkom Ďurček ostal aj vo vláde Petra Pellegriniho.

Bratislava – Banská Bystrica, rok 2015
S Dankom ho spája nielen štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ale aj titul doktora práv. Obaja ho získali na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Podobne ako Dankov titul vzbudzuje pochybnosti aj Ďurčekov.

Udelili mu ho v októbri 2015, zhruba rok pred nástupom na ministerstvo dopravy.

Keďže to už bolo v čase sprístupňovania prác na internete, jeho rigorózna práca je dostupná v Centrálnom registri záverečných prác. Denník N ju dal ohodnotiť dvom renomovaným vysokoškolským učiteľom práva. Zhodli sa, že je nevyhovujúca a nemal s ňou prejsť, škola takéto hodnotenie odmieta.

Šéf parlamentu Danko si na UMB vybavil utajenie svojej rigoróznej práce z roku 2000 vo chvíli, keď mal vysvetľovať, ako sa stal doktorom práv. Za vyše mesiac záležitosť hodnoverne nevysvetlil, opozícia sa ho preto v utorok pokúsi v parlamente odvolať.

Prečo si Ďurček ako absolvent práva v Bratislave, kde má aj advokátsku kanceláriu, išiel robiť doktorát do Bystrice, nevysvetlil. „Nepamätám si konkrétny dôvod, prečo som sa rozhodol urobiť si rigoróznu skúšku v Banskej Bystrici,“ napísal v stanovisku Ďurček.

Predseda SNS a jeho kamarát Ďurček si začali pred menom písať titul JUDr. hneď po jeho získaní, dodnes sa pri ňom dopúšťajú rovnakého omylu. Danko hovorí, že je výsledkom jeho doktorandského štúdia, čo nie je pravda.


V oficiálnom životopise štátneho tajomníka ministerstva dopravy sa Peter Ďurček dopúšťa rovnakého omylu ako Andrej Danko. Titul JUDr. považuje za výsledok doktorandského štúdia, čiže tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania, čo nie je pravda.
Ďurček sa tiež pýši v oficiálnom životopise štátneho tajomníka, že na Právnickej fakulte UMB ukončil tretí stupeň, čiže doktorandské štúdium.

Titul JUDr. je podľa zákona ešte súčasťou druhého stupňa vysokoškolského vzdelania. Doktorandské štúdium je ťažšie, trvá niekoľko rokov a udeľuje sa zaň PhD.

Pedagóg: Práca je narýchlo zbúchaná zlátanina
V čase, keď Ďurček zatúžil po titule JUDr., bol vplyvným bratislavským advokátom. Už 14 rokov viedol vlastnú advokátsku kanceláriu Bugala-Ďurček, ktorá pracovala aj pre firmy Ivana Kmotríka. S obchodným partnerom Bugalom sa objavil v pozadí dcérskej firmy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, do ktorej roky tečú milióny eur z poplatkov Bratislavčanov za vodu. Podľa SME tam zastupovali Kmotríka, čo oni aj podnikateľ popierajú.

Ďurček sa roky zaoberal najmä obchodným právom, no rigoróznu prácu písal na tému „Osobitosti vyšetrovania dopravných nehôd“, teda o niečom, čím sa počas svojej kariéry nezaoberal.

„Pôsobí to ako narýchlo zbúchaná zlátanina, vpisovaná do kostry od iného autora, pričom si autor nedal pozor, aby sa na to neprišlo,“ hodnotí Ďurčekovu prácu Peter Kováč z Katedry trestného práva a kriminológie Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.

Zaráža ho, že už čestné vyhlásenie, v ktorom autor vyhlasuje, že prácu napísal sám s použitím literatúry, je odkopírované, keďže v ňom Ďurček spomína úplne inú tému – trestné stíhanie mladistvých a nie vyšetrovanie dopravných nehôd. Hneď za touto chybnou informáciou napísal v čestnom vyhlásení vetu: „Som si vedomý zákonných následkov v prípade neuvedenia pravdivých údajov.“ A pokračuje ďalší riadok s dátumom a miestom Šaľa, s ktorou Ďurček nič nemá, trvalý pobyt si uvádza v Bratislave.

„Posudzovaná práca nebola spôsobilá na rigorózne konanie, sotva by ju bolo možné považovať za bakalársku prácu,“ povedal ďalší hodnotiteľ, ktorého Denník N oslovil. Dlhé roky prednáša právo na vysokých školách a patrí medzi rešpektovaných právnikov. Meno zverejniť nechcel, keďže ide o politicky citlivý prípad. V rozpore s pravidlami UMB podľa neho chýba v práci diskusia a názory autora.

UMB trvá na tom, že Ďurčekova práca je v poriadku a prešla aj antiplagiátorským systémom.

Práca má 66 strán, z toho na 18 stranách sú iba prekopírované tabuľky z polície so štatistickými údajmi o dopravných nehodách. Viaceré strany majú iba pár riadkov a na mnohé ďalšie prepísal časti Trestného zákona a zákona o znalcoch.

„Tabuľky zrejme poslúžili na nafúknutie počtu strán,“ domnieva sa docent Kováč z Trnavskej fakulty. Obvykle sa tabuľky dávajú do príloh a nerátajú sa do rozsahu.

Staré informácie neprekážali?
Dekan Právnickej fakulty UMB Michal Turošík reagoval, že nevidí dôvod, aby si Ďurček nemohol zarátať do práce aj množstvo policajných tabuliek. „Sú zakompované do jadra práce.“ Ak smernica UMB spomína, že primeraný rozsah rigoróznej práce má byť 60 až 80 strán, Ďurček to podľa neho splnil. Individuálne vždy posudzujú, či študent vyčerpal tému, obstáť tak môže aj s menším rozsahom.

V práci sa narába s informáciami a údajmi, ktoré boli v čase jej písania už zastarané. V časti o objasňovaní dopravných nehôd Ďurček využíval skriptá z roku 1997, hoci už boli novšie z roku 2011. Pre Kováča nepochopiteľne rozlišuje aj znalcov zo súdneho lekárstva a z lekárstva podľa predpisov z roku 2009, hoci v čase písania práce už išlo o znalcov z odboru zdravotníctvo a farmácia. „Práca s literatúrou je veľmi chudobná a nedostatočná pri tomto type práce, autor cituje iba šesť monografií.“

Kováč zhŕňa, že by Ďurčekovu rigoróznu prácu neodporučil na obhajobu pre chybné čestné vyhlásenie, nedostatočný rozsah práce, neprehľadnú úpravu, ale ani preto, že na mnohých stranách sú iba prepísané časti Trestného zákona bez toho, že by tam boli Ďurčekove vlastné myšlienky, a pracoval iba s pár knihami, čo na rigoróznu prácu nestačí. Aj podľa smernice UMB rigorózna práca musí byť skutočnou vedeckou prácou, v ktorej študent preukáže, že má hlbšie vedomosti o skúmanej oblasti a vie si osvojovať nové poznatky vedy a praxe.

„Táto práca si zaslúži utajenie v súlade s najnovšími tradíciami UMB, keďže svedčí o nekvalite autorovej práce a takisto o benevolencii pri obhajobe práce,“ komentuje to ešte ironicky Kováč z Trnavskej univerzity.

UMB je verejnou vysokou školou, jej právnická fakulta vznikla na popud vlády Vladimíra Mečiara. Bývalý minister školstva za Smer Juraj Draxler nedávno priznal, že v 90. rokoch mala zlú povesť pre rozdávanie titulov. Pochybne na nej vyštudovali za právnikov minister práce Ján Richter zo Smeru a bývalá podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, taktiež zo Smeru.


Prečítajte si tiež
Exminister školstva: Danko má prácu ukázať, na predsedníctve Smeru na mňa Mamojka kričal práve pre UMB
Škola problém nevidí
Ako je možné, že Ďurček prácu obhájil, keď v nej autor uvádza rozsiahle citácie zákonov a iba v minimálnej miere obsahuje vlastný text? „Ide o sugestívnu otázku, na ktorú sa vzhľadom na moje odborné a profesijné zameranie necítim kompetentným objektívne odpovedať,“ odpovedá dekan Turošík s tým, že vzhľadom na tému práce citovanie zákonov v takýchto prípadoch nie je nič výnimočné.

Ďurček verí, že práca požadované kritériá splnila.

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v prípade šéfa parlamentu Danka škola utajuje podrobnosti, ako sa k titulu prepracoval, o štátnom tajomníkovi ich zverejnili.

Ďurček sa prihlásil na rigorózne konanie v októbri 2014 – krátko po tom, čo v Bystrici za dekana právnickej fakulty zvolili vtedajšieho poslanca Smeru Mojmíra Mamojku. O rok neskôr – v októbri 2015 – zvládol rigoróznu skúšku z predmetov trestné právo hmotné a procesné. A keďže obhájil aj prácu, udelili mu JUDr.

Kto Ďurčeka skúšal? Predsedom rigoróznej komisie bol profesor Vladimír Čečot a jej členmi Ďurčekov oponent – profesor Jozef Madliak – a docenti Štefan Kočan a Jaroslav Klátik.


Vladimír Čečot na fotografii z roku 2009, keď prišiel voliť v prezidentských voľbách v kroji. Foto – TASR
Čečot je známy z politiky, v čase Ďurčekovej rigoróznej práce bol na škole Mamojkovým zástupcom – prodekanom. Za prvej vlády Roberta Fica pôsobil ako štátny tajomník ministerstva vnútra za SNS. Strane vtedy predsedal Ján Slota. Medzi politikmi sa už pohyboval Andrej Danko, robil poslaneckého asistenta Slotovmu blízkemu spolupracovníkovi Rudolfovi Pučíkovi. Zaujal aj pesničkami s Petrom Stašákom, na ktoré SNS kedysi lákala voličov.

Dekan Turošík dnes tvrdí, že aj profesor Čečot je zárukou, že Ďurček obstál na rigoróznej skúške právom.

Zo zákona jediným akceptovateľným garantom úspešného zvládnutia rigoróznej skúšky je podľa Turošíka rigorózna komisia a oponent práce. „Jej personálne obsadenie (dvaja profesori, Čečot a Madliak, dvaja docenti, Kočan a Klátik) v tomto prípade nedáva žiadny dôvod mať pochybnosti o odbornosti komisie a ani o tom, že akademický titul JUDr. bol pánovi Ďurčekovi udelený oprávnene,“ tvrdí Turošík, ktorý umožnil šéfovi SNS utajiť jeho rigoróznu prácu pred verejnosťou. Jeho postup už spochybnili odborníci ministerstva kultúry.

Keď Ďurček robil prácu v Banskej Bystrici, Turošík už bol funkcionárom Právnickej fakulty UMB – bol Mamojkovým prodekanom ako Čečot. V parlamente robil Mamojkovi aj poslaneckého asistenta.


Aj Bugalovi sa ušla vplyvná funkcia
Prečo Ďurček s prácou uspel, sme sa od skúšajúcich nedozvedeli. S oponentom Madliakom ani Čečotom sa spojiť nepodarilo. Obaja sú už dôchodcovia. Čečot odišiel z UMB na vlastnú žiadosť krátko po tom, ako Ďurček v októbri 2015 zložil rigoróznu skúšku.

Ďalší zo skúšajúcich, Jaroslav Klátik, ktorý je v Bystrici vedúcim katedry trestného práva, sa nechcel k prípadu oficiálne vyjadriť.

„Ja osobne si na to nespomínam, ale je tam oponentský posudok a zápis o obhajobe rigoróznej práce,“ odpísal posledný člen rigoróznej komisie, Štefan Kočan, na otázku, prečo prácu akceptovali.

Denník SME v lete písal o vyšetrovaní prípadu, v ktorom figuroval aj prorektor policajnej akadémie Kočan. Nemčinárka ho obvinila, že za ňou prišiel s indexom študenta, aby mu zapísala skúšku bez toho, aby na nej bol. Kočan to poprel.

Dnes už ústavný sudca Mamojka neprezradil, či sa s Ďurčekom pozná a či niekedy spolu hovorili, že by sa mohol na doktorát prihlásiť na bystrickú fakultu, ktorú viedol. Mobil nedvíhal, neodpísal ani na SMS správu. Ústavný súd odmietol sprostredkovať jeho stanovisko, lebo sa otázky netýkajú činnosti súdu.

Keď Danko s Ďurčekom v roku 1997 končili magisterské štúdium práva v Bratislave, funkciu dekana tamojšej právnickej fakulty zastával práve Mamojka.

Na čele UMB v čase Ďurčekovho doktorátu bol už terajší rektor Vladimír Hiadlovský.

O silnom priateľstve s Dankom rozprával Ďurček pred dvomi rokmi, keď z neho šéf SNS spravil štátneho tajomníka u ministra Árpáda Érseka z Mosta-Híd. Od vysokej školy boli stále v kontakte. „Aj v začiatkoch politickej kariéry pána Danka som bol s ním v kontakte, priatelil sa s ním a morálne som ho podporoval v tejto jeho aktivite – zdala sa mi zmysluplná, tak ako aktivity SNS pod jeho vedením.“

Darí sa aj Ďurčekovmu partnerovi z advokátskej kancelárie Jurajovi Bugalovi, s ktorým sa Danko tiež pozná zo školských čias. Vláda ho nedávno schválila do vplyvnej funkcie – za podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý ročne kontroluje štátne tendre za stovky miliónov eur. Vyšetrujú ho však pre možný konflikt záujmov. Okresný súd v Žiline rieši podľa protischránkového zákona, či vo firme z pozadia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nie je len Kmotríkovým bielym koňom.

Bugala rok po Dankovi – v roku 1998 – ukončil právo v Bratislave magisterským diplomom. Titul JUDr. nemá.

Peter Ďurček: Zlé čestné vyhlásenie je pravdepodobne moja chyba
Štátny tajomník ministerstva dopravy za SNS e-mailom odpovedal na otázky týkajúce sa jeho titulu JUDr.

Prečo ste sa rozhodli ísť na rigorózne konanie do Banskej Bystrice?

Nepamätám sa na konkrétny dôvod, prečo som sa rozhodol urobiť si rigoróznu skúšku v Banskej Bystrici.

Z akých predmetov ste skladali rigoróznu skúšku a kedy? Kto boli oponenti vašej rigoróznej práce?

Tieto informácie by mali byť dohľadateľné priamo na vysokej škole.

Prešla vaša rigorózna práca „Osobitosti objasňovania cestných dopravných nehôd“ cez antiplagiátorský systém? S akým výsledkom?

Akým systémom bola moja práca overovaná, je skôr otázka pre samotnú školu, keďže to je jej úloha.

Podľa smernice UMB rigorózne práce majú mať rozsah 60 až 80 strán. Vy ste započítali do rozsahu aj tabuľky, ktoré majú byť ako prílohy. Ako je možné, že ste uspeli s prácou, ktorá nespĺňala požadovaný rozsah?

Vzhľadom na skutočnosť, že som prácu úspešne obhájil, predpokladám, že splnila všetky náležitosti, ktoré škola vyžadovala.

Prečo ste v čestnom vyhlásení spomenuli úplne inú tému – „Osobitosti trestného stíhania mladistvých“ – a domicil ste uviedli Šaľa?

V tomto prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o moju chybu, keď som pri vzore tlačiva, ktoré sa používa, nezmenil príslušný text.


https://dennikn.sk/1282969/dankov-priatel-tiez-pochybne-ziskal-titul-judr-v-bystrici-jeho-praca-ma-nedostatky

000000210856109008561420
hordenn
 hordenn      05.11.2018 - 16:23:19 , level: 1, UP   NEW
Hmm, otazka je co by sa stalo ak by kapitan skoncil a SNS - zase na cas - s nim a ci to stoji za to. Hrnko to tu imo urcite nezvalcuje a ostatni zatial vyzeraju ze maju svoje sklenene stropy pomerne pevne.
Skor mam obavy ze smeracki donori si uz vyberaju svojho nahnedleho tradicne-hodnotoveho noveho Fica, s ktorym ten antisystem pekne pokryju a ten bordel tu zacnu "cistit". Potencial je imho obrovsky. Kotleba, Kollar a pod su len take prve lastovicky co zachytili tendencie ale ked sa do toho obuju profici, mozeme si este na kapitana spominat ako na stare zlate casy...

000000210856109008561383
sigmund fjord
 sigmund fjord      05.11.2018 - 14:21:42 [4K] , level: 1, UP   NEW
pre bezneho cloveka su kradeze v armadnych nakupoch pomerne abstraktne, rovnako ako sumy, ktore su prenho nepochopitelne. nemozes chciet od cloveka, pre ktoreho je 2000€ najvacsi peniaz na svete, aby pochopil, ako Dankovci kradnu 1 000 000 000 penazi, toboz pomerne ine, zlozite sposoby rozkradania statneho majetku a verejnej spravy.

dizertacka je nieco, pri com sa dufa, ze to pochopi aj posledny jano, lebo obsahuje #podvod #v skole. a nie, Hrnko nema potencial, SNS je tam, kde je, vdaka Dankovi. S nim pojde ako hore, tak dole, a jeho pad pomoze aj Smeru, takze asi tolko.

000000210856109008561356
Prospero
 Prospero      05.11.2018 - 13:32:54 (modif: 05.11.2018 - 13:33:16), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
A mozno sa raz ukaze ze to autorstvo dankovej dizertacky je vlastne tak trocha vnutrostranova, skoro vlastne az "rodinna" zalezitost.

000000210856109008561252
A Schwester
 A Schwester      05.11.2018 - 10:09:13 [1K] , level: 1, UP   NEW
ked zacnes pisat stlpiky/komentare do nejakeho slovenskeho media, abonujem si ho :)

000000210856109008561235
niekt0
 niekt0      05.11.2018 - 09:36:03 [1K] , level: 1, UP   NEW
Skor je to taky uplne jasny priklad toho, ze ten clovek je proste podvodnik. Ked musis podvadzat este aj s titulmi, ake to bude pri narabani s verejnymi peniazmi?