login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63532
1054481
6411093
8419036

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::26
total children::6
16 K

show[ 2 | 3] flat


ch2
randlover5
Otváram krásne trináste kolo literárnej súťaže kybérie.

Téma: SEN (alebo ak chcete aj vaša trinásta komnata)


Určite sa vám to už niekedy stalo. Šoférovali ste auto zo Smižian do Gelnice a ako ste tak prechádzali Kurimanským chotárom, pomysleli ste si, aké by to bolo krásne, keby zo sveta vymizla chudoba. Skoro ste pri tom zišli z cesty ale v poslednej chvíli sa vám podarilo udržať kontakt s realitou.

Prípadne ste boli pri Brne bezcieľne nazbierať lysohlávky, neumytými rukami ste si pretreli oči a nachvíľu sa vám zazdalo, že máte halucinácie.

Rozhodli ste sa, že tento rok nepôjdete na dovolenku do Chorvátska, ale chcete konečne vidieť niečo poriadne. A tak ste po celoročnom šetrení vycestovali do saharskej púšte s jediným cieľom: uvidieť fatamorgánu.

Alebo sa vám už stalo, že ste si večer ľahli spať po dlhom dni strávenom zbytočnými činnosťami a v tom spánku sa vám prihodilo niečo zmysluplné. Hovorí sa tomu snenie drahí kybčankovia.

Pre niektorých je to jediná možnosť ako dať svojmu životu zmysel (samozrejme, ak sa vám práve nesnívajú nočné mory). Ale ak sa vám aj snívajú, tak nevadí, dajte o nich vedieť svetu. Vypustite svoje sny na svetlo sveta. Môžu to byť denné fantázie, fantazmagórie, fatamorgány, návraty do minulosti, vaša vysnívaná budúcnosť ale aj najtajnejšie obavy. Nehanbite sa popustiť uzdu vašej predstavivosti, zotročenej monotónnou každodennosťou. Najlepšie na tejto téme totiž je, že si môžete vymyslieť čokoľvek. Jediná podmienka je, aby to nebolo skutočné. Ale to už moc špecifikujem .)Termín dávam do 15.12., čo je symbolicky Svetový deň čaju. Ako to súvisí s témou nechám na vašej predstavivosti. Vhodnejší decembrový termín nebol voľný.


CZX1Z-cU8AAMs0o.jpg

(obrázok je iba ilustračný, nenechajte sa ním inšpirovať)
000001010006353201054481064110930841903608420749
himself
 himself      17.11.2017 - 14:24:40 (modif: 18.11.2017 - 09:25:31) [7K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Za zamknutými dverami s rozpisom ordinačných hodín, obligátnym oznamom “Nerušiť klopaním!” a mosadznou menovkou, na ktorej je bezpätkovým písmom vygravírované: “doc. Mgr. Peter Roztočil - Oneirológ” z keramickej šálky s obitým uchom, ktorá mu ešte pred hodinou slúžila ako stojan na ceruzky a perá, hlasno sŕka zvyšky zalievanej kávy ambientnej teploty sám on, docent magister, hrdý nositeľ ceny Ernesta Hartmanna, Peter Roztočil, autor Veľkého obrazového snára, Snára do vrecka a najnovšie aj populárneho Snára pre domácich maznáčikov, ktorý minulý mesiac vyšiel ako pozornosť pre predplatiteľov časopisu Labka. Uprostred stolnou lampou slabo presvetlenej kancelárie Peter po poslednom kole úprav o malú chvíľu dokončí a na atramentovej tlačiarni vytlačí svoj príspevok do recenzovaného zborníka dvadsiatej piatej medzinárodnej konferencie snov v Scottsdale, Arizona, organizovanej toto leto pod záštitou IASD (Interational Asociation for the Study of Dreams), najväčšieho a najdôležitejšieho stretnutia svojho druhu na svete.

Na minuloročnej konferencii v Kerkade v Holandsku bol Peter hlavnou hviezdou po tom, čo vo svojej prezentácii definoval tzv. fundamentálny Roztočilov paradox spočívajúci v tom, že aj keď sny dokážeme často popísať do najmenšieho detailu, nikto z nás nikdy nie je schopný odpovedať na otázku, či sa mu sen sníval v prvej, alebo tretej osobe. Inými slovami, nedá sa určiť, či sny snívame z perspektívy hlavného hrdinu, alebo nestranného pozorovateľa. V inak pomerne súdržnej oneirologickej komunite po Petrovej sebavedomej prezentácii takmer okamžite nastala schizma a vznikli dva znepriatelené tábory. Na jednej strane subjektivisti sú presvedčení, že sny sa premietajú v perspektíve prvej osoby. Na opačnom póle objektivisti veria, že v snoch máme unikátnu možnosť vidieť samých seba okom nezaujatej kamery. Na záverečnom soaré medzi subjektivistami a objektivistami vznikla živá diskusia, ktorá neskôr prerástla do nepokoja a okrem zásahu polície si vyžiadala jednu hospitalizáciu a spolu štrnásť dní práceneschopnosti.

Aj keď si je Peter vedomý, že latka je tento rok moc vysoko na to, aby mal šancu ju prekonať, so svojou najnovšou prácou je spokojný. Inšpirovaný starou rakúskou školou obrazov, Peter Roztočil vo svojom najnovšom príspevku popisuje a analyzuje prípad klientky Lucie a jej rekurzívneho sna, ktorý sa jej už viac ako desať rokov vracia v rôznych obdobách. Centrálnu úlohu v ňom hrá vždy Luciina kabelka, ktorá jej je počas sna odcudzená. V niektorých snoch k odcudzeniu dochádza počas Luciinej nepozornosti, kedy sa pri pohári koňaku zabáva s jej neznámym mužom bez obočia a bez mihalníc, avšak so zvláštnym šarmom. K prebudeniu v týchto snoch dochádza ihneď po tom, ako si Lucia pred plánovanou cestou na toaletu uvedomí, že bola okradnutá. Zrýchlený tep a negatívny pocit zo straty súkromia pretrváva niekoľko hodín po prebudení. V inej verzii podľa Lucie toho istého sna Lucia kráča sama po ulici, keď jej ten istý muž bez obočia a bez mihalníc idúci oproti kabelku bez slova vytrhne z ruky a pokračuje v chôdzi bez toho, aby zrýchlil krok. V týchto snoch ku prebudeniu dochádza s miernym oneskorením, ktoré zvyčajne vypĺňa Luciin plač miešaný s pocitom slabosti, zlyhania a viny z toho, že ju onen muž, podľa všetkých objektívnych kritérií odpudivého výzoru, subjektívne zvláštne priťahuje. Okrem markantného zníženia kvality spánku tento rekurzívny sen priamo zasahuje do Luciinho života tým, že ju napĺňa nedôverou k mužom ako takým, bez ohľadu na dĺžku mihalníc a počet obočí. V záverečnej časti diskusie Peter zdôrazňuje, že napriek tomu, že Lucia ten istý sen snívala už viac ako tisíc krát, nie je schopná určiť, či ho vnímala z vlastného pohľadu, alebo z inej perspektívy. V úplne poslednom odstavci tiež navrhuje prepísať učebnice a doplniť atlasy snov o novú kľúčovú položku: Kabelka ako symbol ženského pohlavného ústrojenstva. Že to bude znovu živá diskusia vie už teraz.

“Milujem svoju prácu”, pomyslí si Peter v okamihu, v ktorom zošívačkou v ľavom hornom rohu zopne desať strán textu s dvojitým riadkovaním. Krátko na to, čo sa na monitore oranžovým bezpätkovým písmom zobrazí správa o tom, že tak môže urobiť, počítač bez obáv vypne, oblečie si menčestrové sako s koženými nášivkami na lakťoch a vyberie sa večernými ulicami hlavného mesta pomalým krokom domov. Že najvýznamnejší oneirológ svojej generácie pre vrodenú telesnú vadu sám nikdy nesníval zostane ešte minimálne jeden rok jeho tajomstvom.

00000101000635320105448106411093084190360842074908420794
co
 co      17.11.2017 - 17:29:30 , level: 2, UP   NEW
perfektné. zaujímalo by ma či sa niekedy podarilo rozlúštiť záhadu Luciiinho sna a kto bol onen neznámy muž bez obočia a mihalníc :)

000001010006353201054481064110930841903608420641
vrq
 vrq      17.11.2017 - 00:43:49 (modif: 17.11.2017 - 01:02:44) [2K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Možno som jej to napísala, pretože som sa jej chcela priblížiť. Napísať jej o sne, ktorý som mala kvôli tomu jet-lagu.* Inak už sny nemávam.

A kvôli tomu, ako to Vasilisa odspievala s tým ukulele a ja som si potom pár krát (asi 100) pustila tú unplugged verziu s morom.

Chcela som sa jej priblížiť, tak som jej napísala o tom sne. O sne,

- v ktorom som sa, in medias res, ocitla na pláži a tam v útulnom priestore jaskyne som uvidela smutného surfera.
Neviem, čo stalo medzi tým, ako som ho uvidela a tým, ako som mu z nejakého dôvodu zrazu pomáhala s erekciou. Rukou. Nežne, ale predsa bez osobného vkladu. Spôsobom, ako keby si, povedzme zlomil nohu. Šetrná a analytická procedúra. Bola som však zjavne celkom nepoužiteľná a vzhľadom na moju slabú koncovku a neustálu potrebu stimulácie novými podnetmi, som sa začala nudiť a odišla som. To miesto ale bolo veľmi príjemné, útulné a more krásne modré -

Nezareagovala.

N**. zaregovala, že by chcela mať podobné sny a podobne živé sny.

Ona zareagovala o pár dní neskôr. Písala, že je opäť na letisku (poslala mi fotku kresielok) a že asi odpadne z nedostaku spánku a že by sa chcela ísť v Istambule pozrieť na more. Letela na noc, tak som rozmýšľala, či tam bude chcieť ísť v noci sama, ale medzi tým, som už tresla niečo, na čo ona zareagovala - C´mon -, tak som radšej išla spať.

Odvety ubehol mesiac a nič sa mi nesnívalo.

* Jej som povedala, že to bolo asi kvôli reziduálnym mikroštruktúram hliníka v mojom mozgu (kvôli tým továrňam)
** Napísala som ho aj inej

000001010006353201054481064110930841903608419412
akira
 akira      14.11.2017 - 00:11:52 [5K] , level: 1, UP   NEW
Do Mlynskej doliny sa valili Kotúče DM, nasledované Filmárikom a Filmuškou v esesáckych uniformách s plameňometmi. Raťafák plachta v úlohe dronu zhadzoval bomby. Harvepíno s Kukom kryli útočnú skupinu proti útoku zozadu. Cieľom armády bábok, bolo odstránenie bábkovej vlády kreslených postavičiek dosadenú zlovoľným Pištom Hufnágelom. Dancúľ schytá vrhaciu červenú hviezdu do čela. Nečestný úskok podlých Ninja korytnačiek.

Na scénu prichádza chuť na malinovú tortu. Reštaurácia v televíznej veži je plná tlstých sovietskych báryšní, v kabátoch a s nákupmi, čo sa cpú husacinou.
- Mami, kedy konečne dostanem svoju malinovú tortu ?
- Až sa tie tlsté kurvy nažerú.
- Pani ako môžete takto urážať matky a manželky našich osloboditeľov.

Zásah obéznej ochranky v kostýmoch Vlka a Zajaca. Trest v podobe bludiska z farebných luxferov, v ktorých sú uložené taniere s citrónovými zákuskami. Kľúč od bludiska je v automate s "chňapadlom" ktoré pustí vec vždy tesne pred výstupným okienkom.

Prelietavajúci Raťafák Plachta omylom vypustí atómovú bombu na Lunapark. Z rozboreného luxferového väzenia ma vyslobodí električka. "Kam idete ?", pýtam podivného fúzatého pána za pirátskym kormidlom. "Hlavná stanica, Jungmanova, Fantázia". Koľajnice do Fantázie ešte nestoja, tak z Jungmanovej rovno vzlietnem. Neletím vysoko, užívam si let tak dva metre nad zemou.

Okolo mňa preletí pes Falco s Bastiánom. "Kam letíte ?", pýtam sa. "Do Fantázie". No určite, tam ešte nevedú koľajnice. Zo strechy múzea na mňa máva Juraj Kukura v bielom obleku. "Poď sa vzdelávať, práve som postavil múzeum s kinom." Mal tam vycpané zvieratá, model pračloveka, ktorý chcel necitlivý riaditeľ Národného múzea vybacnúť na skládku. Nakoniec mi premietol celkom poučný film o chrobáčikoch.

Pred múzeom pofajčieval Daniel Landa.
- Predstavte si ten Kukura, to je bohatý herec. Postavil múzeum s kinom.
- Konečně někdo postavil muzeum i skinům.

Zamávam Žitovi na rozlúčku. Kráčam cez Starý Most. Oproti mne ďalšia električka do Fantázie. V Starom meste vypukli nepokoje, barikády ohne, polícia sa bije s masami, masy medzi sebou prelety vrtuľníkov, svetlá reflektorov a majákov. Dobieha ma staršia žena. "Kulyho s Jadrankou čapli na letisku za drogy. Z Eurovízie ich vyhodili, a v celom meste ľudia odriekajú VIP salóniky v ktorých to chceli sledovať. Za 50 eur môžete zjesť vśetko nech sa to nepokazí." Dáko šípim že táto udalosť je aj príčinou nepokojov. Sedím v reštaurácií na desiatom poschodí, cpem sa malinovou tortou, maliny dovezené až z Fidži. Miesto Eurovízie hrá CNN.

Vidím svetlá prelietávajúceho lietadla. Výbuch. Strhnem sa. Pozriem na obrazovku CNN hlási že na New York dopadli štyri atómové bomby. Koniec sveta.
Premkne ma úzkosť.

Preberám sa. Pripitý sused dupe a hromží, že zas zhodil skriňu. Dobré ráno, asi si v cukrárni pri robote dám citrónový zákusok a kúsko malinovej torty ku káve. Spomienka na detstvo, možno maju kdesi pod pultom aj tú nechutnú žltú limonádu.

000001010006353201054481064110930841903608419409
vrq
 vrq      13.11.2017 - 23:43:21 (modif: 13.11.2017 - 23:44:20) [8K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Uvedomila som si, že premýšľať o samovražde je ako chodiť sa prechádzať k útesu. Je rozdiel mať túžbu k nemu chodiť a túžbu z neho skočiť. Robím to preto, že objavovanie tohto teritória je upokojujúce. Niekedy, keď sa potrebujem odreagovať viac, tak si ju predstavujem. Zastrelím sa. Ozvena sa chvíľu nesie lesom a potom je už len ticho a tma. Vždy sa cítim trochu previnilo, že mám potrebu to spraviť v lese, kvôli iným. Mám intuitívnu potrebu byť pri tom v prírode - poverčivá nie som, ale čo ak by moja duša ostala blúdiť v armatúre?

00000101000635320105448106411093084190360841940908419848
vrq
 vrq      14.11.2017 - 19:30:44 , level: 2, UP   NEW
(Toto bol inak veľmi nesúťaživý, skôr roztopašný príspevok, preto ďakujem aj za tú skromnú priazeň - aj tá bola väčšia ako som očakávala)

0000010100063532010544810641109308419036084194090841984808419859
co
 co      14.11.2017 - 19:51:02 , level: 3, UP   NEW
akože nesúťaživý? :) nesúťaživé príspevky tu môžem teraz písať iba ja!
(ale kľudne môžeš napísať ešte jeden)

000001010006353201054481064110930841903608419409084198480841985908419864
vrq
 vrq      14.11.2017 - 20:09:35 , level: 4, UP   NEW
Taký žánrový outsider bez ambícií, ako ja sama

00000101000635320105448106411093084190360841940908419848084198590841986408419866
co
 co      14.11.2017 - 20:15:44 [3K] , level: 5, UP   NEW
vitaj - tu sme všetci bez ambícií

0000010100063532010544810641109308419036084194090841984808419859084198640841986608420109
vrq
 vrq      15.11.2017 - 13:55:57 , level: 6, UP   NEW
Nemôžme tú uzávierku posunúť na pozajtra? Už mám pripravenú reč víťaza

000001010006353201054481064110930841903608419409084198480841985908419864084198660842010908420116
co
 co      15.11.2017 - 14:11:03 , level: 7, UP   NEW
no daj :D

00000101000635320105448106411093084190360841940908419848084198590841986408419866084201090842011608420118
vrq
 vrq      15.11.2017 - 14:12:38 [2K] , level: 8, UP   NEW
"Chvála víťazovi, hanba porazeným"

0000010100063532010544810641109308419036084194090841984808419859084198640841986608420109084201160842011808420119
co
 co      15.11.2017 - 14:14:00 , level: 9, UP   NEW
hlavne hanba porazeným. si počkaj až sa ich sem nahrnie viac. tvoja chvála bude o to väčšia :)

000001010006353201054481064110930841903608419409084198480841985908419864084198660842010908420116084201180842011908420123
vrq
 vrq      15.11.2017 - 14:20:58 , level: 10, UP   NEW
Áno, to sem id himself medzitým zaparkuje s nejakým esom a som nahratá. Ale možno sa mu nepošťastí

00000101000635320105448106411093084190360841940908419848084198590841986408419866084201090842011608420118084201190842012308420132
himself
 himself      15.11.2017 - 14:57:39 , level: 11, UP   NEW
Ja mám teraz dosť veľa volného času, takže hneď ako si to trochu premyslím, sypem z rukáva.

0000010100063532010544810641109308419036084194090841984808419859084198640841986608420109084201160842011808420119084201230842013208420159
co
 co      15.11.2017 - 15:52:41 , level: 12, UP   NEW
ide ti karta čo? :)

000001010006353201054481064110930841903608419409084198480841985908419864084198660842010908420116084201180842011908420123084201320842015908420192
himself
 himself      15.11.2017 - 17:10:33 , level: 13, UP   NEW
Manická fáza. Ešte mi zostáva tak pí/2 sínusoidy a potom ideme pod vodu.

00000101000635320105448106411093084190360841940908419848084198590841986408419866084201090842011608420118084201190842012308420132084201590842019208420193
co
 co      15.11.2017 - 17:11:18 , level: 14, UP   NEW
poznám dôverne :)

0000010100063532010544810641109308419036084194090841984808419859084198640841986608420109084201160842011808420119084201230842013208420136
vrq
 vrq      15.11.2017 - 15:07:31 , level: 12, UP   NEW
2ujoa3b.jpg

000001010006353201054481064110930841903608419409084198480841985908419864084198660842010908420115
Macarat
 Macarat      15.11.2017 - 14:10:14 , level: 7, UP   NEW
15.12, máš mesiac

000001010006353201054481064110930841903608419397
zdienka
 zdienka      13.11.2017 - 23:05:06 , level: 1, UP   NEW
čo je to pls za obrázok?

00000101000635320105448106411093084190360841939708419423
co
 co      14.11.2017 - 02:49:14 , level: 2, UP   NEW
náhodný google ale inak nepríjemná nočná mora

0000010100063532010544810641109308419036084193970841942308419431
zdienka
 zdienka      14.11.2017 - 06:57:15 , level: 3, UP   NEW
som niečo také zažila ..

000001010006353201054481064110930841903608419397084194230841943108419434
co
 co      14.11.2017 - 07:03:16 , level: 4, UP   NEW
ja tiež...

000001010006353201054481064110930841903608419237
co
 co      13.11.2017 - 17:48:22 [1K] , level: 1, UP   NEW
Do nášho mestečka zavítal cirkus. Dozvedela som sa o tom v jedno ráno, keď som išla na raňajky kúpiť čerstvé rožky a po ceste som stretla asi troch rôznych klaunov, dve mažoretky, jedného cvičiteľa leva, pár žonglujúcich tuleňov a dychový orchester. „Konečne!“ usmiala som sa len tak sama pre seba a s pozdvihnutou náladou som odlevitovala až do obchodu.

(oranžová zložka)Leya je vášnivá zberateľka. Nezbiera známky, ani servítky ako je pre ženy zvykom. Zbiera vzory. Drevená podlaha so štruktúrami, nábytok zdobený tapetériami, závesy s exotickým vtáctvom. Všetko vyladené do najmenšieho detailu. Vzory vzájomne nesúperia. Existujú vedľa seba, v tichom súlade, každý na svojom mieste, ako v Amazónskom pralese. Pohľad na ne Leyu upokoje, umožňuje jej koncentrovať sa pri každodenných činnostiach. A tak trochu je pre ňu aj inšpiráciou v tom, čomu sa venuje.

Je totiž ešte jedna zbierka, ktorú si Leya za tie roky vybudovala. Tá ale nie je voľne k nahliadnutiu návštevám. Zbiera sny: nočné, denné aj tie úplne vymyslené. Tematicky ich triedi a zapisuje do vzorovaných, ručne viazaných zošitov. Má ich popísaných už desiatky. Nočné mory v tmavomodrých odtieňoch, bledomodrá bola rezervovaná pre zaľúbené romantické, červená pre blúznenie, žltá pre denné snenie, tmavozelená pre návraty do minulosti, fialová pre prorocké vízie, sny zo záhrobia, z budúcnosti... Možností o čom snívať bolo vždy nekonečne mnoho ako vzorov.

Vždy ráno od deviatej do tretej poobede ku nej chodia návštevy a rozprávajú o tom, čo sa im snívalo. Za tie roky to je veľmi rozmanitá zbierka. Aj keď Leya nevychádza von zo svojho domu a záhrady, vie toho o ľuďoch a o živote z tých snov takmer všetko čo potrebuje. Sama nesnívala už niekoľko rokov. Považovala by to za profesionálne zlyhanie.

Každému, kto jej rozpovie svoj sen, prezradí jeho význam. Je to tak trochu hra. Ľudia, ktorí za Leyou prichádzajú, tušia, že za ich snami je niečo viac než len nesúrodé fragmenty zozbierané počas dňa. Aj keď – väčšina si myslí, že v snoch nájdu odpovede. V skutočnosti sny prinášajú spiacim najskôr otázky.

Svoje sny môžete zasielať aj mailom na adresu snypreleyu@gmail.com

Každý dostane odpoveď, ale poprosíme o trpezlivosť. Dodržiavajte tiež prosím stanovené ordinačné hodiny. Všetky sny, ktoré pošlete mimo ordinačných hodín, nenávratne upadnú do zabudnutia.

00000101000635320105448106411093084190360841923708420607
himself
 himself      16.11.2017 - 22:16:14 [3K] , level: 2, UP   NEW
Toto je tiež fajn databáza:
http://dreambank.net