login::  password::
cwbe coordinatez:
21
8416760

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::6
total children::5
19 K

show[ 2 | 3] flat


Surferov Sprievodca po Južnom Bali9jNG8fo.jpg
Nyang Nyang


Bali bolo "objavené" západnými surfermi na sklonku 1960s/začiatku 1970s a hype ohľadom ultra-pravidelného swellu, krásnych lefts a zaujímavej lokálnej kultúry okamžite zapísalo tento ostrov ako jednu z top destinácií na surfovanie. Keďže som mal za sebou 2 mesiace surfovania, prišiel som na Bali plný sebavedomia, ale rýchlo som zistil že na rozdiel od Maroka a Srí Lanky sú podmienky na tomto ostrove relatívne náročné. Preto musím spomenúť hneď teraz že ak sa chcete učiť základy surfovanie, nechoďte na Bali. Na Bali je malo beach breaks, takmer všade máte reef a skaly, swell bežne dosahuje cez 2 metre a takmer všetky pláže sú dosť zaplnené surfermi z celého sveta. Je extrémne ťažké sa učiť základy surfovania v takýchto podmienkach a zbytočne si pokazíte chuť k tomuto športu.


Essentials - posteľ, skúter a surfUbytovanie


Ak sem idete za cieľom surfovania, ubytujte sa na Bukite, polostrov ktorý tvorí najjužnejší cíp Bali. Je tu najväčšia koncentrácia pláži, z ktorých sú niektoré považované za “world class breaks” (Uluwatu, Padang Padang). Ubytovanie je tu v porovnaní s Kutou (mesto na sever od letiska) a Canggu (hipsterska pláž na sever od Kúty) oveľa lacnejšie. Môžete si aj vyhodiť z kopýtka a bývať priamo na plážach ako napríklad Bingin (shoutout to id cuco:), ale z mojej skúsenosti je ubytovanie na pláži dosť dráhe. Bývanie vo vnútrozemí Bukitu vás vyjde lacnejšie, dajú sa nájsť solídne homestays za približne €10 na noc.


Doprava


Motorka, teda skúter, je absolútna nutnosť pre surferov na Bali. V prvom rade vám to dovolí si vybrať pláž podľa aktuálnych podmienok. V druhom rade vám to zníži cenu ubytovania, lebo si môžete dovoliť bývať aj ďalej od drahých plážových ubytovaní. Väčšina skútrov sa požičiava s možnosťou mať takzvaný “surf rack” a cenovo to vychádza v prepočte na €2-3 na deň, pričom benzín je tu veľmi lacný (okolo €0.95 na liter).

Môj setup vyzeral takto.Surf

Ak idete na kratšiu dobu (teda menej ako 3 týždne), tak sa vám najviac oplatí dlhodobé požičanie si surfu. Požičovne sú všade na Bukite a často sú to zároveň aj servisy. Na plážach sa požičiavajú surfy s vysokou maržou, choďte preto radšej do obchodov ktoré sú ďalej od pláže. Tu vás vyjde board na €4-10 na deň, pričom cena ide dole ak si požičiate na dlhšie. Ako vždy, nebojte sa zjednávať.

Druhou možnosťou je kúpa a následný predaj surfu. Výhodou tejto možnosti je že si teoreticky môžete požičiať surf zadarmo ak sa vám ho podarí šikovne predať ku koncu vášho pobytu. Najviac sa oplatí sledovať ponuky na FB skupine “Bali Surfboards Buy and Sell” ktorú nájdete tu.

Pri kúpe surfu tvrdo zjednávajte. Turisti sú často zúfalí keď sa im kráti čas na predaj surfu a preto od nich dokážete kúpiť veľmi dobre boardy za zlomok ceny. Mne sa napríklad podarilo zjednať si nádherný a minimálne ojazdený Chilli semi-gun za v prepočte €85, pričom takéto dosky sa bežne predávajú za €400-500.

Doplnky

Či ste na Bali na týždeň alebo 3 mesiace, je absolútnou nutnosťou si zohnať opaľovací krém (ideálne pred tým ako sem prídete, lebo sú tu strašne dráhe). Na Bali je neúprosne rovníkové slnko a úpal môžete dostať veľmi ľahko. Ďalšou vecou ktorú budete potrebovať je surf wax, keďže pod rovníkovým slnkom a v tropických vodách sa vosk rýchlo opotrebuje.Pláže
Padang Padang

TuIR38X.jpg

Padang Padang sú dve veľmi rozlišné breaks ktoré sa nachádajú na juhozápade Bukitu.

Padang Padang - beginner breakPadang Rights (známe aj ako Labuan Sait) je maličká a dosť zaplnená pláž ktorá je, podľa mňa, jediná pláž ktorá je naozaj vhodné pre začiatočníkov, a to tiež len v dní keď sú menšie vlny. Výhodou je ľahko prístupný break len cca 50 metrov od pláže, nevýhodou platené parkovanie, veľa turistov a veľa surferov-začiatočníkov ktorí vám budú zavádzať.

Padang Lefts - hardmodePadang Lefts, ktorý je známy aj ako Balinese Pipeline kvôli dutému tvaru vlny ktorá sa tu vytvára pri väčších swells, je jedna z technicky najnáročnejších vĺn na Bukite. Chodia sem prevažne veľmi skúsení surferi, ktorých láka možnosť surfovať vo vnútri vlny, takzvaný “barrel” alebo “getting tubed”. Je tu veľa koralov a videl som často ľudí odchádzať s masívnymi škrabancami alebo zničenými boardami, tak ak sem plánujete ísť, dávajte pozor na seba (a na dosku!)
Uluwatu - intermediateadvanced

Najlegendarnejsi surf break na Bali, Uluwatu sa nachádza na juhozápadnom konci Bukitu. Striedajú sa tu stredné náročné a náročné surf spoty, a miesta je tu požehnané, no bohužiaľ často aj ľudí. Je to najkonzistentnejší break na ostrove “when everything else is flat, Úlu’s is still pumping” ako mi povedala jedna surferka. Bohužiaľ nevýhodou je že v takých prípadoch sa sem natlačí polka surferov z Bukitu a vlny vedia byť dosť zaplnené.

Uluwatu Peak - intermediateNajviac “odpušťavý” break na Uluwatu sa nachádza pred slávnou jaskyňou a prístup k nemu je celkom dramatický. Musíte vyplávať so surfom cez úzku jaskyňu v ktorej neustále narážajú vlny do vás a do skalných stien naokolo. Je dôležité chvíľu počkať a vypočítať si ideálny čas na vyplávanie, keď vlny dočasne zoslabnú. Výhodou Peaku je jeho pomerne veľká veľkosť a viacero bodov kde sa vlny breakuju (do oboch smerov, dokonca), ale veľkou nevýhodou je že low tide sem prichádza pomerne rýchlo a môže sa štát že zabudnete na tento fakt a ostanete zaseknutí na ostrom reefe. Bol to pre mňa jeden z najzaujímavejších spotov a silno ho odporúčam hocikomu, kto sa na to cíti.

Uluwatu Temple - hardmode

Temple je názov breaku pod rovnomenný chrámom. Nikdy som nenabral odvahu na surfovanie pod Temple, keďže sem chodia profesionálni surferi a prístup je pomerne komplikovaný. Nachádza sa na juh od Peaku a podmienkami je podobný, ale vlny sú tu tučnejšie, širšie a zvláda to zachytiť aj veľké swells.

Outside Corner - suicidalPre mňa najdesivejší break aký som v živote zatiaľ videl. Outside Corner je názvom breaku ktorý sa nachádza na sever od Peaku a ožíva len keď swell dosiahne 3 metre a viac. Vtedy sa tento démon zobudí a vytvára obrovské lefts kvôli ktorým sem chodia big wave surfers cez Australnu zimu (rozumej Jún až September, teda naše leto). Break sa nachádza cca 200 metrov od pobrežia a je k nemu ultra ťažký prístup, keďže vlny vás neustále bijú naspäť ku skalnatému brehu a veľmi ťažko sa tu hľadá spätný prúd ktorý by vám uľahčil cestu do vody. Aj keď nie ste pro alebo big wave surfer, oplatí sa sem chodiť pozorovať šikovnejších surferov z bezpečia reštaurácii, ktoré stoja nad Uluwatu Peak.
Balangan - intermediateadvancedBalangan bol môj domovský break od ktorého som býval 10 minút (skútrom) a surfoval som na ňom prakticky 3 mesiace vkuse. Nie je to najkrajšia pláž, no konzistenciou sa približuje k Uluwatu a chodí sem menej ľudí. Je to pláž kde sa dá relatívne dobre učiť surfovať, aj keď skalnaté dno a občasné obrovské outside sets vám dokážu zlomiť dosky aj kosti.

Balangan má prakticky len jeden veľmi dlhý ľavý break ktorý začína pod skalou kde stojí golfové ihrisko a vedie až ku parkovisku. Point break pod skalou je technicky najnáročnejšia časť pláže, a čím idete od neho ďalej tým ľahšie sa surfuje, no tým pádom stretnete aj viac ľudí a hlavne viac surf schools.

Nechoďte sem keď je low tide, keďže je potom veľmi ťažký prístup do vody.

Aj keď považujem Balangan za jeden z jednoduchších breakov, to neznamená že to tu nevie byť dosť nebezpečné. Keď prídu zimné swells vo výške 2-3 metrov tak sa Balangan mení na dosť strašidelné miesto. Dva krát sa mi tu stalo že má chytil takzvaný outside set (keď príde, väčšinou raz za 20-30 minút, niekoľko vĺn ktoré prevyšujú všetky ostatné) a doslova mi oplieskal board a niekedy aj telo o skalnaté dno. Zlomil som si tu dva surfy, nehovoriac o kope škrabancov a dier, rezných rán a navyše sa tu množia cez zimu medúzy. No aj tak som mal Balangan hrozne rád a odporúčal by som sem ísť väčšine surferov.

Keď sa chcete vyhnúť plateniu parkovanie, odbočte na poslednej zákrute pred parkoviskom doľava a nasledujte cestu až po pole nad plážou, kde môžete bezplatné odparkovať svoju motorku a za 5 minút ste vo vode.

Ak ste Čech alebo Slovák a cnie sa vám za svojimi spolubčanmi, choďte do Warung Suzuki kde často nájdete rodákov z našich končín.

Ak vyhladnete po surfovačke, odporúčam reštiku Grill Bar Corner, ktorá je 5 minút od pláže. Majiteľ je Filip, Bratislavčan ktorý sa usadil na Bali a so svojou Indonézskou manželkou prevádzkujú Grill Bar. Odporúčam vyskúšať čaj Kratom, a ak tam pôjdete, prosím pozdravte ho odomňa:)
Dreamland - beginner break/intermediateGýčovo nazvaný “Dreamland” (ďakujem Tomi Suharto) je jednou z mala piesočných pláži a preto tu nájdete veľmi veľa Indonezcanov ktorí sa sem chodia po práci fotiť a vyvaľovať na pláži. Je tu taktiež mrte veľa Čínskych turistov ktorý sem chodia za podobným účelom. Dreamland funguje len počas low až mid-tide, počas high tide sa jednoducho vlny nelámu. Keďže je to piesočná pláž tak sa break dosť často mení. Pokiaľ nie je ultra odliv, je tu dosť hlboká voda, čo je super keďže sa znižuje riziko úrazu a zničenia surfu.

Dreamland sa nachádza hneď vedľa Balanganu, a tieto dve pláže sa super dopĺňajú. Keď je príliv, treba ísť na Balangan a keď je odliv tak na Dreamland. Na Dreamlande je čarokrásna azúrová voda, ktorá zrejme inšpirovala ten trápny názov. Výhodou je super prístup, relatívne veľká plocha kde sa dá surfovať a fakt, že sem chodí(lo) pomenej surferov.Jimbaran Bay - beginner break

Na Jimbaran Bay som bol len raz a je to pláž kde je vhodné sa učiť surfovať, lenže funguje veľmi málokedy, je veľmi zastavaná a okolie je dosť škaredé, čiže by som to neodporúčal moc. Jimbaran Bay je ohraničený podvodnou stenou ktorá značne zoslabuje prichádzajúce vlny, čiže surfovať sa tu dá len keď je veľmi veľký swell, a aj to len počas mid-tide.
Honeymoon - intermediateHoneymoon je jeden z mala divokých a nepoznaných spotov na Bali, a preto o ňom píšem ako o poslednom. Je to relatívne malo známy break ktorý sa nachádza pod skalou, pričom sa dá vojsť do vody so surfom aj tak že skočíte zo školy rovno do vĺn. Je to krásne miesto s pomerne komplikovaným prístupom a nachádza sa na juh od Jimbaran Bay. Obrovskou výhodou je že sem chodí malo turistov (keď som tam surfoval, bol som jediný “bule”, teda whitey).

Strašidelné vyzerajúci point break je v skutočnosti technicky ľahší ako sa zdá, no aj tu sa dokážete rozbiť keď si nevypocitate vzdialenosti. Keď prichádzajú vlny tak sa náhle zväčšia pri náraze do skalnej steny a vás to “vystrelí” dopredu, čiže sústreďte sa viac na pop-up než na pádlovanie. Chodí sa sem výlučne cez mid-tide.Zaverečné poznámky
Toto niesu zdaleko všetky pláže na Bukite. Južná a východná časť polostrova obsahujú veľa ďalších pláži (Green Bowl, Nyang Nyang, Pantai Pandawa, Srí Lanka) a na sever od Bukitu sa nachádza kopa ďalších pláži ktoré sú podľa mňa horšej kvality (Canggu, Keramas, Balian). Navyše som vôbec nespomenul Bingin a Impossibles, lebo počas môjho pobytu na Bali (Marec až Júl 2017) zatarasana a platilo sa pomerne dráhe mýto pokiaľ ste nebývali priamo v okolí. Budem rád ak niekto doplní svoj názor na tieto dve pláže, alebo na hocijakú inú ktorú som spomenul či nespomenul:)

Cenovo je surfovacka na Bali jedna z lacnejších surf dovoleniek. Mimo letenky tu miniete veľmi malo peňazí keďže surfy, jedlo a ubytko sú ultra lacné. V lokálnych vývarovniach (kde robia vymakané jedlo:) sa najete za €1-2, ubytovanie sa dá zohnať aj za €10 na noc a skúter vás vyjde približne €2-3 na deň spolu s benzínom.

Pred odchodom na Bali si nezabudnite vybaviť medzinárodný vodičák, lebo vás budú buzerovať skorumpovaní Indonézski policajti a vytiahnu z vás veľa peňazí za pokuty (úplatky).
000000210841676008417059
cuco
 cuco      08.11.2017 - 10:46:25 (modif: 08.11.2017 - 10:46:46), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
paradny report, paradne tips/tricks! good job :)

k Bingin a Impossibles len doplnim, ze pred par rokmi ked som tam bol, to boli skvele spoty :)

000000210841676008416995
hulec
 hulec      08.11.2017 - 08:36:11 , level: 1, UP   NEW
dik moc za tento guideline !

000000210841676008416971
dudel
 dudel      08.11.2017 - 01:41:50 , level: 1, UP   NEW
ta jaskyna kkz... :))

000000210841676008416838
.:KONIK:.
 .:KONIK:.      07.11.2017 - 19:08:06 , level: 1, UP   NEW
kua ucil som surfovat na sri lanke a bolo to popici dat si taketo tri mesiace muselo byt uiltra krasne :)

00000021084167600841683808416944
sj
 sj      07.11.2017 - 23:35:35 , level: 2, UP   NEW
na bali som prvy krat pricestoval zo Sri Lanky:) kde si bol? Ja som presiel juhozapadne pobrezie, cca na dokopy 6 spotoch od Hikkaduwa az po Dondra point (najjuznejsi bod). Sri Lanka sa mi tiez pacila a je podla mna idealna pre zaciatocnikov. Chcel by som nabuduce vidiet zapadne pobrezie SL (A-bay a Dikwella)

000000210841676008416830
Ferchi
 Ferchi      07.11.2017 - 18:35:11 , level: 1, UP   NEW
popici diky!