login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63539
63556
1122092
6605649
6609592

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::22
total children::3
9 K

show[ 2 | 3] flat


jeden zaujimavy clanok, nazor si spravte sami:

Ivan Bakoš: Kritici očkovania jednoznačne škodia

Pred pár rokmi sa na verejnosti objavili informácie, spochybňujúce prínos preventívneho očkovania. Jeden z lekárov ho verejne napadol, iný označil istú poslankyňu za vrahyňu. Tá sa ho chystala zažalovať.

Téma je vážna, pri diskusii o nej panovala obrovská nervozita. Veľká časť lekárov otvorene hovorí, že spochybňovanie očkovania je nebezpečné pre celú spoločnosť. Má pravdu? Zavádzajú tí, ktorí tvrdia, že niektoré vakcíny obsahujú karcinogény? Existujú prípady, keď očkovanie spôsobilo závažné zdravotné dôsledky deťom?

Laik sa v celej problematike orientuje len s námahou. Väčšina ľudí zrejme ani netuší, na akom princípe očkovanie funguje. Preto sme pre vás pripravili duel, ktorého sa zúčastnia obe strany. Mal by pomôcť vytvoriť si vlastný názor aj nezainteresovaným.

Začíname s MUDr. Ivanom Bakošom, ktorý považuje kritikov očkovania za nezodpovedných.

Poďme k povinnému očkovaniu detí. Nedávno sa začalo jeho spochybňovanie, existuje oficiálna Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania. Spojili sa v nej tí, ktorých deti na očkovanie doplatili poškodeným zdravím, pridali sa iní a celý proces spochybňujú aj niektorí lekári. Podľa nich tu máme prežitý sovietsky model, ktorý väčšina vyspelého sveta nepozná. Mýlia sa?

Napríklad o USA sa tvrdí, že povinné očkovanie nemá. Jednotlivé štáty však majú dané oficiálne očkovacie kalendáre, ktoré sa plnia. Áno, je pravdou, že sa to nevolá povinné, ale odporúčané očkovanie. Bežný Američan to vníma tak, že ak mu jeho štát niečo odporučí, dokonca to poisťovne preplatia, tak to berie ako samozrejmú vec a celý proces absolvuje. Okrem toho kritici očkovania hovoria A, ale zamlčiavajú B - ak nastupuje malý Američan do školy, skontrolujú mu aj očkovania. Pokiaľ neabsolvoval tie odporúčané, nemôže nastúpiť do kolektívu.
Tvrdíte teda, že očkovanie je tam síce len odporúčané, ale ak ho dieťa nemá, nemôže nastúpiť do školy?
Samozrejme, pokiaľ nejestvuje vážny dôvod, prečo dieťa nie je očkované. Mal som tam syna na študijnom pobyte, môžem to posúdiť aj na základe tejto skúsenosti.

Čo Kanada, Rakúsko, Nemecko, Austrália, Nový Zéland či Anglicko, v ktorom to údajne nie je povinné už vyše sto rokov?

To nie je pravda, majú tam zavedené plošné očkovanie, ktoré je veľmi sledované, akurát sa nenazýva povinné.

Poviem vám inak ešte jedno tajomstvo, o ktorom sa u nás veľmi nehovorí - existuje čosi ako kolektívna imunita. Keď sa u nás spomenie povinné očkovanie, smrdí to minulými časmi a mnohí sa k tomu stavajú negatívne. Lenže viete, čo to znamená? Že ak dokážeme populáciu pri nejakom type ochorenia zaočkovať v istom percente, tak vieme, že znížime cirkuláciu pôvodcu ochorenia na také malé čísla, že neochorejú ani tí neočkovaní. Príklad - dokázalo sa, že ak je 90 a viac percent populácie preočkovanej proti osýpkam, tak sa v nej nevyskytnú. Ak by sme pri chrípke dokázali zaočkovať 75 percent ľudí, jednoducho ju u nás nedostane vôbec nikto.

Cely clanok si precitajte tu

este jeden clanok:

Rodičia často odmietajú očkovanie svojich detí

Krajská odborníčka pre epidemiológiu Miriam Ondicová to považuje za nezodpovedné. Podľa nej ide o hazard so zdravím dieťaťa.

Od júla je v platnosti nový očkovací kalendár. Pre jedenásťročných školákov odpadá povinnosť očkovania proti tuberkulóze. Približne rok je v platnosti povinné očkovanie proti pneumokokovým infekciám, ktorých baktérie môžu spôsobiť zápal mozgových blán, pľúc či časté zápaly stredného ucha. Pre trinásťročné deti je určená vakcína proti štyrom závažným ochoreniam- záškrtu, detskej obrne, čiernemu kašľu a tetanu.

O očkovaní sa v poslednom období začali viesť rôzne polemiky ohľadne jeho významu. Oponenti ho považujú za marketingový ťah farmaceutických spoločností, odborníci zasa za najúčinnejšiu prevenciu proti závažným
infekčným chorobám.

Ondicová tvrdí, že očkovanie patrí k najväčším úspechom medicíny. „Vďaka nemu sa v populácii nevyskytujú také závažné ochorenia ako napríklad záškrt, tetanus, osýpky či detská obrna," upresňuje. Nemožno zabudnúť ani na pravé kiahne, ktoré vďaka očkovaniu vymizli .

Dôležitosť očkovania - imunizácie vysvetľuje Ondicová nasledovne : „Nulový výskyt ochorení nie je zásluhou lepších hygienických podmienok v porovnaní s minulosťou. V prvom rade je to vďaka vytvoreniu odolnosti voči ochoreniam v populácii aktívnou imunizáciou, čiže očkovaním." .

Ak by sa podľa odborníkov s očkovaním prestalo, veľmi rýchlo by sa vytvorili neimúnne skupiny ľudí, ktorí by po prvom kontakte s pôvodcom ochorenia ochoreli. Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti. Detský organizmus je neimúnny, pretože sa ešte nestretol s pôvodcami ochorení. Na Slovensku sa malé deti očkujú proti 11 závažným chorobám. Ide o viaczložkové vakcíny, čo znamená, že pri jednom vpichu sa do tela dostanú protilátky proti viacerým ochoreniam.

„Maximálne do 6 mesiacov veku dieťaťa v ňom zotrvávajú materské protilátky proti chorobám, ktoré matka prekonala, alebo bola proti nim zaočkovaná," vysvetľuje Ondicová. Po tomto období prichádza k významnému poklesu imunity, preto je podľa nej nutné navodiť špecifickú imunitu aktívne, čiže očkovaním.

„Aj napriek všetkým odborným argumentom, ojedinele sa stretávame s prípadmi odmietnutia očkovania..." pokračuje M. Ondicová. Rodičia argumentujú najmä tým, že chcú pre svoje dieťa len to najlepšie. „Z nevedomosti a pod tlakom rôznych dezinformácií vystavia svoje dieťa závažným ochoreniam," dodáva. „Je veľmi nerozumné poznať účinnú a efektívnu ochranu proti ochoreniam a nevyužiť ju, resp. odoprieť ju vlastnému dieťaťu." uzatvára.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach o očkovaní je možné konzultovať či diskutovať s erudovanými odborníkmi z oblasti pediatrie, imunológie či epidemiológie prostredníctvom webovej stránky www.sprievodcaockovanim.sk.

http://zahorie.sme.sk/c/5477627/rodicia-casto-odmietaju-ockovanie-svojich-deti.html


  submission:: Re[2]: Ockovanie :: NEW (4 children )   NEW DESCENDANT   (bujak)
  submission:: Re[2]: Ockovanie :: NEW (0 children )   (mirex)
  submission:: Re[2]: Ockovanie :: NEW (0 children )   (dust bunny)