login::  password::
cwbe coordinatez:
101
63564
3615487
6507631

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::1
total children::1
1 K

show[ 2 | 3] flat


Smeal0
wertyus0
belo0
deathangel0
Chimera0
Banba0
nuan0
madved0
O rastlinkách a bylinkách.

Rady, tripy a tiky ohľadom liečivých rastliniek, ich zberu a použitia, kadejaké zaujímavosti...výroba olejov, tinktúr, krémov, zábalov a veľa ďalších vecí.

Toto fórum sa týka aj stromov (napríklad využitie kôry, plodov, kvetov...), aj kerov a kríkov a tak.

***Viem, ze je už fórum o liečivých bylinkách. Toto fórum je viac menej zhromažďovanie informácií, čo ma zaujali, prípadne s čím som sa stretla (je to tým pádom viac menej pre mňa, ale hocikto je vítaný či už len na čítanie, alebo aj prispievanie). Niektoré veci, ktoré tu budú môžu byť skopírované z podobných fór (lebo ma tie info zaujali a chcem ich mať pokope :D )

enjoy!

bylinky1_2.jpg
0000010100063564036154870650763108378243
SYNAPSE CREATOR
 /dev/atman      03.08.2017 - 22:25:18 (modif: 03.08.2017 - 22:32:48) [1K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK !!CONTENT CHANGED!!
Už cca 5 týždňov záhradničím a momentálne sa na našej záhradke potýkam s touto bylinou: 800px-Illustration_Aegopodium_podagraria0_clean.jpg

Kozonoha Hostcova alias Brslica (Aegopodium podagraria), po nemecky zväčša známa ako Giersch, ďaľších pár tuctov regionálnych mien tu: https://de.wikipedia.org/wiki/Giersch#Trivialnamen

V istom zmysle sa jedna o prototyp všetkých burín, mršku ktorá sa pri existencii udržuje nielen vďaka semenám, no najmä vďaka mrte akčnému, seba-opravujúcemu a rýchlo sa šíriacemu rizómu.

Čistý mindufck ten rizóm, kto nezažil nepochopí.

Proste pliaga nad pliagy, o ktorej jedna reportérka Zeitu onehdá riekla:

"Im Kampf gegen den Giersch zeigt sich die Vergeblichkeit des menschlichen Tuns."
(V boji proti bršlici sa zrkadlí zbytočnosť ľudského úsilia)


Zároveň je to však pliaga jedlá a chutná (traduje sa aj info o tom že vojna či hladomor sa dajú prečkať aj vďaka konzumácii tejto rastlinky), a v boji proti určitým neduhom (napr. dna) aj výsostne liečivá.

Napr. na SME je o nej napísané:
Kozia noha - kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria) - je jedna z najbežnejších burín a nájdeme ju v každej záhrade, rastie aj kdekoľvek pri ceste. Je veľmi chutná, pripomína zeler a trošku petržlen, je príjemne aromatická. Keď narastie, kvitne na bielo ako všetky mrkvovité rastliny. Väčšina záhradkárov ju nemá rada, lebo je ťažké zbaviť sa jej. Vďaka tomu, že má veľmi hlboké korene, vyťahuje zo zeme veľa živín a minerálov. Jej listy sú skvelé ako základ smoothies a šalátov. Dá sa z nej robiť aj pesto alebo je dobré nechať ju vykvasiť. Najlepšie sú mladé, len niekoľkocentimetrové lístky. V máji, keď sú už listy veľké, chutia výborne stopky, niekedy sú aj polmetrové.

Že "záhradkári ju nemajú radi". Ha!

Buď jak buď, záhradku som prevzal v stave v ktorom mám kozonohu "zažranú" minimálne v 10 metroch štvorcových. Čo v praxi znamená že môžem rizómy vykopávať jak idiot, na druhý deň keď príjdem môžem si znovu trhať lístky na šalát. Niečo na spôsob biologického Perpetum Mobile, len mi to zrovna nemusí frčať na záhrade...

Takže otázka: máte prosím niekto s usmerňovaním Kozonohy do patričných medzí nejake skusenosti ? Povazujem ju za povodneho obyvatela, a aj uzitocneho, takze uplne vyhubit ju istotne nehodlam, ale tiez sa nehodlam venovat 70% casu len tejto rastline. Herbicídy industriálneho pôvodu používať nehodlám.

0000010100063564036154870650763106508104
deathangel
 deathangel      18.02.2012 - 15:26:00 (modif: 18.02.2012 - 15:27:25), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Nakoľko tu mame teraz dosť zimu a ľudí, kt podľahnú všelijakým vírusom omnoho ľahšie, tak je dost aktualne rozobrat napr echinaceu :)

Echinacea-purpurea-%28echinacea-purpurov%C3%A1%29.jpg

Mnohí Echinaceu poznajú vo forme kvapiek, pripadne tabliet alebo aj homeopatík. Echinacea by sa mala používať hlavne na prevenciu, ale dokáže dosť pomôcť aj keď už náhodou choroba prepukne...z vlastnej skúsenosti - echi môžem len a len vrelo odporúčať. V kvapkovej forme (aspoň teda mňa :D) motivovala dodržiavať zároveň aj pitný režim :D nakoľko príprava je taká, že do pohára vody treba dať pár kvapiek a popíjať (nevypiť naraz, to je potom zbytočné míňanie kvapiek, lebo to človekom prejde rýchlo ako nič :) ). Takže dve muchy jednou ranou,á berie aj minerály ževraj, takže by sa nemala piť...ale tak ja ju pijem ešte furt a rada :D ale ja som nezodpovedná).

echinAceA%20purpurov%C3%81%20-%20echinAceA%20purpureA02.jpg

Každopádne... Echi je posvätnou rastlinou u severoamerických indiánov inak. Holt, vedeli čo robia...

no a toto som napríklad nevedela tiež:
Meno echinacea získala táto pôvabne kvitnúca rastlina podľa toho, že stredová časť jej súkvetia pripomína malého ježka. A jež sa po grécky povie echinos.
Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií. Jej čerstvo vysušený koreň Dakotovia drvili na prach a sypali si ho do utŕžených rán, čo bránilo vzniku zápalov. Hojili ním i poštípania hmyzom či dokonca hadie uhryznutia.

takže keď ma v lete štipne dáky hmyzoš, tak odskúšam (a žiadne sprosté komentáre!)

No takže čo z echi vlastne používame a kedy sa k tomu dostaneme, aby to fungovalo jak to fungovať má:

Využíva sa čerstvý aj sušený koreň, ktorý sa zberá v marci až apríli alebo po skončení vegetačného obdobia v októbri. Podobne, aj keď zriedkavejšie, sa využíva vňať, ktorá sa zberá v júli. Koreň aj vňať sa po rozkrájaní alebo rozstrihaní sušia na prevzdušnenom mieste v tieni.

Super je, že echi sa dá zmenišať s niektorými inými bylinkami a vytvorí sa tak napríklad prírodné antibiotikum :) tak ma liečila moja mamina, keď som bola krpec. Namiesto normálnych ATB som dostavala malé sladké cukríky zo srandovných flaštičiek (možno preto veci vypálili jak vypálili :D:D) a bola som zachvíľu zdravá :) (okrem toho samozrejme veľa tekutín, telky a veľa pozornosti od babičky a pred spaním kakao!)

Inak upozornenie, že echi by nemali používať tehotné a dojčiace ženy! Netuším prečo, ale mám pár domnienok prečo...Myslím, že sa to týka viac tinktúry ako čaju. Čaj by mal byť ok.

Tinktúra:
100g koreňa, alebo 113gkvetov, alebo 125g listov najlepšie čerstvé, lebo sušené už nemá takú účinnosť.
Zaliať čistým liehom asi 60 až 65%. Macerovať 7 dní pri izbovej teplote. Na 8 deň precediť.

V prevencii sa užíva dlhodobo jeden krát denne, ráno na lačno, 1 čajovú lyžičku. V cielenej prevencii, teda v čase chrípkovej epidémie, sa užíva rovnaká dávka tiež večer. V prípade ochorenia užívame 1 čajovú lyžičku každé tri hodiny, v ťažších prípadoch každé 2 hodiny, a to prvé tri dni. Ďalšie 3 dni 4 krát denne 1 čajovú lyžičku. Alebo ako som spomínala, naliať do vody a popíjať :)

v homeopatii odporúčam 1x denne D30 napr. pod jazyk, alebo tiež rozpustiť v pohári vody...stačí 1 gulička v podstate, ale ja osobne dávam viac (do 5), lebo som zvyknutá :D zlé návyky...každopádne ublížiť to neublíži...

keď ma ešte niečo napadne, tak doplním :)
Echinacea-Purpurea-P-e.jpg