login::  password::
cwbe coordinatez:
101
792011
2443884

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::
total children::188
17 K

show[ 2 | 3] flat


ach0
eev0
vlnka0
amie0
Anth0
mental shape0
ld:l0
sujka0
kris rubin0
simkisebra0
zdienka0
shaznay0
.maio0
čo0
dnes nie je ...0
mrjn0
drobna0
13780
Tomáš, to ...0
risko0
sash0
kuky0
nubilis0
jonas0
spiralKAT0
bira0
edna soledadova3
coquelicot*3
maioiam8
marine90
mono105

Princezná, dievčatko, bosorka, možno i víla
Zvláštnymi očami sa na tento svet díva

Má svoju krajinu v ktorej kraľuje
Rada si spieva a občas maľuje

Beží po lúke, motýle naháňa
Chce mať krídla, občas veci preháňa

Chce lietať, no ani kráčať nevie bez pádov
Nevzdáva sa, hlavu má plnú nápadov

Chytí ťa za ruku, očami všetko povie
Usmeje sa a pevnejšie ti ju zovrie

Začne utekať, ty musíš s ňou
Všetky veci by chcela zvládnuť hrou

00000101007920110244388407053244
SYNAPSE CREATOR
 zviera      13.02.2013 - 06:48:32 [2K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK
Celoroční pěstování plodin.

Niki Jabbour napsala knihu The Year Round Veggie Gardener (Rok okolo zeleninové zahrady). V Kanadě je krátké vegetační období, pouhých 130 dní v roce nemrzne, proto se tamní zahrádkáři pokouší prodloužit vegetační období, jak jen jde.

"Mimosezónní zahradnictví je směšně jednoduché," říká Jabbour. "Existuje mnoho různých plodin, které mohou růst. Jen lidé nevědí, že je mohou pěstovat, domnívají se, že je příliš chladno. Ale není to chladem, je to množstvím světla."

"Rostliny zastaví svůj růst, pokud mají méně než 10 hodin denního světla," vysvětluje Jabbour. Tvrdí, že klíčem k úspěchu je vědět, které plodiny a v jakém období vysadit.
-------------------------------------------------------
Rostliny, které je možné pěstovat a sklízet:

Přezimování a jarní sklizeň:
- česnek, cibule, pórek
- tymián, oregano, šalvěj, pažitka
- mrkev, pastiňák
- špenát, kapusta

Pozdní podzim a zima:
- brokolice, růžičková kapusta, zelí, kedluben
- kořenová zelenina (mrkev, ředkvičky, pastiňák, řepa, tuřín, topinambury)
- kapusta, čínské zelí, špenát, rukola
--------------------------------------------------------
Tipy pro pěstování:
- vyberte odrůdy s kratší dobou sklizně
- v pozdním podzimu omezte přísun vody (zabráníte promrzání půdy)
- bylinky a saláty sklízejte nepřetržitě, zajistíte celoroční produkci
----------------------------------------------------------

Návod na výstavbu krytého záhonu pro zimní pěstování:http://eastcoastliving.ca/2011/11/gardening-winter11/

Kniha u Amazon: http://www.amazon.com/The-Year-Round-Vegetable-Gardener-Matter/dp/1603425683/

Článek k tématu v The Chronicle Herald Canada: http://www.thechronicleherald.ca/books/59317-all-season-gardener-shares-growing-tips

Blog autorky: http://yearroundveggiegardener.blogspot.de/

00000101007920110244388406955261
eev
 eev      05.12.2012 - 22:35:49 , level: 1, UP   NEW
http://www.lawendowepole.pl/

00000101007920110244388406953605
eev
 eev      04.12.2012 - 22:42:50 , level: 1, UP   NEW
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f2t-vvSKA1k

00000101007920110244388406926440
SYNAPSE CREATOR
 k0zmonAut      17.11.2012 - 13:54:55 (modif: 17.11.2012 - 16:49:01) [16K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK !!CONTENT CHANGED!!
Agrokruh

Pozývame Vás na zaujímavú akciu - prednášku ľudí z projektu Agrokruh, venovanú podnikaniu v duchu trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

DOKUMENT: Food Matters / Na jedle záleží: Si to, čo ješ
Dokument sa zaoberá hlavne problematikou správnej výživy, ktorá vedie nielen ku kvalitnejšiemu životu, ale predovšetkým k účinnému predchádzaniu chronických ochorení ako sú ochorenia kardiovaskulárneho systému, cukrovky druhého typu, alebo napríklad rakoviny. Choroby prakticky neliečiteľné moderné medicínou, možno úspešne liečiť odstránením ich pravých príčin...Viac videí o Agrokruhu

Viac info a otázky sem: Facebook Udalosť

00000101007920110244388406904780
SYNAPSE CREATOR
 Tarela      03.11.2012 - 00:15:39 [34K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK
Povedzme si to prámo - človek dokáže šecko:
urobit dýru do sveta aj do ozónu,
urobit si pekný dom, ale aj peknu hanbu, vyzírat jako pekný hrdyna, ale aj jako pekný idiot, nékedy dokáže byt na svete aj sto rokov, ale nedokáže byt pod vodu ani tri minúty, ví obstojne hrat na klavíri a na nervy, skákat do reči aj o tyci a tuším vác myslet na budúce generácie počítačov jako maturantov.

No človek by si až tak mnoho nemav namýšlat, lebo... je len človek.

Ani pri najlepšej vóli nedokáže preletet v petmetrovej výške z Námestá hranyčárov na Šancovú ulicu, a to ani za ideálnych poveternostných podmínek.
Nedokáže vonat jako lipa a len tak sa rozmnožuvat po vetre jak topol.
To dokáže len Božá príroda.
A preto by si človek mav celkom skromne povedat:

Pane Bože, až tak mnoho toho nevím, a preto sa tu na svete budem radšej vácej čudovat jako svet menyt.
Pri čudovaný totyž nelítajú trísky, a nekapú ryby, ale rastú stromy a padá snah, a šecko je na svojom míste a v porádku jako ždy tedy, ked je na jar naozaj jar, v lete leto, na jesen na jablony jabĺčko, v zime zima, na človekovi hlava, a v človeku... srcco."

00000101007920110244388406880539
SYNAPSE CREATOR
 čo      16.10.2012 - 23:11:03 [5K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK
(po odoslaní otvoreného listu dr. Cupaníkovi sa údajne u Kocha udiali zmeny smerom k zníženiu nástrihov hrádze - dr.Cupaník je primár v tejto súkromnej pôrodnici. taktiež predniesol na kongrese gynekológov a pôrodníkov na jar tohoto roku príspevok s obsahom týkajúcim sa prehodnotenia rutinného vykonávania tejto praktiky :) niekedy mám pocit, že byť "otrava" má zmysel. na druhej strane jedna vec je povedať že nástrih hrádze nie ale ako teda chrániť hrádzu? čo robiť pred pôrodom a počas pôrodu aby sa nepoškodila? téma je vyčerpávajúca, zosumarizovala som známe praktiky a dostupnú evidenciu o ich účinnosti, výsledkom je nasledujúci článok)

Pôrodný proces predstavuje pre ženské telo búrlivý súhrn zmien, a to nielen hormonálnych ale aj anatomických. Ak žena rodí vaginálne, prirodzene hneď po zdraví dieťatka je pre ňu dôležité zachovanie funkčnosti jej reprodukčných orgánov a panvového dna ako takého. Nešetrne vedeným pôrodom je ohrozená najčastejšie hrádza, ktorá predstavuje svalové tkanivo medzi vaginálnym a ritným otvorom. Pri vaginálnom pôrode je potrebné, aby sa krčok maternice otvoril na svoje maximum a hrádza uvoľnila natoľko, aby umožnili narodenie dieťatka bez závažnejších poranení. To sa deje jednak vplyvom tehotenstkých hormónov, no k uvoľneniu hrádze značne prispievajú aj iné okolnosti pôrodu (celková fyzická a psychická uvoľnenosť rodičky, poloha pri pôrode, veľkosť dieťatka, jeho poloha a pod.) Medzinárodná stupnica klasifikuje poranenie hrádze podľa závažnosti vzostupne, na 4 stupne . Ochrana hrádze, ale predovšetkým vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ktoré môžu prispieť k vzniku pôrodných poranení a k poškodeniu panvového dna, by mali byť jednou z priorít preventívnej a zdravotnej starostlivosti počas pôrodu. Z toho dôvodu je žiaduce, aby bola žena pred pôrodom oboznámená tak s rizikovými faktormi, ako aj s benefitmi jednotlivých pôrodných techník.
1. Fyziologické zmeny v neskoršom štádiu tehotenstva
Na príprave tela ženy na pôrod v riadnom termíne sa podieľa množstvo hormónov, pričom o úlohe niektorých z nich vieme pomerne málo. Je však zrejmé, že telo tehotnej ženy nezostáva rovnaké ako pred otehotnením. Fyziológia sa mení tak vplyvom rastúceho dieťatka, ako aj vplyvom biochemických procesov prebiehajúcich v tele ženy. Jedným z kľúčových hormónov je relaxín ktorý je zodpovedný za postupné zmäkčovanie pôrodných ciest ako aj hrádze, za uvoľňovanie väzieb ohanbovej kosti. Ku koncu tehotenstva je vo väčšej miere produkovaný placentou a mimo už opísaných funkcií sa predpokladá, že spôsobuje aj prasknutie plodových obalov a môže byť teda spúšťačom samotného pôrodu. Pôrodné cesty a hrádza sú takýmto spôsobom pripravované na pôrod bez toho, aby si to vyžadovalo akékoľvek vedomé aktivity cielené na uvoľňovanie hrádze a pôrodných ciest či už prostredníctvom masáže alebo špeciálnych výživových doplnkov.
Panvové dno tehotnej ženy je vďaka týmto procesom v uvoľnenejšom stave oproti normálu, čo neskôr pri pôrode umožňuje ľahký prechod dieťaťa cez pôrodný kanál a maximálne možné prispôsobenie ohanbovej kosti a vaginálneho svalstva pôrodným procesom .

2. Príprava hrádze počas tehotenstva: masáže, epi-no
Techniky prípravy hrádze počas tehotenstva vychádzajú z predpokladu, že pravidelnou masážou a aplikáciou olejov, sa hrádza viac prekrví a bude pri pôrode elastickejšia. Problém masáže hrádze však spočíva v tom, že poriadne vykonávaná masáž je pre ženu bolestivá. Hrádzu sa totiž odporúča naťahovať až do bodu, kedy žena pocíti jemné pálenie (popis po slovensky link: http://tehotenstvo.rodinka.sk/priprava-na-porod/ako-sa-pripravit/masaz-hradze-postup/
) podobne ako pri pôrode, pri prerezávaní hlavičky. Pálenie je znakom, že tkanivo dosiahlo hranicu svojej elasticity a začína povoľovať, inými slovami dochádza k vzniku mikrotrhlín.

Masáž hrádze počas tehotenstva môže mať na ženu pozitívny psychologický dopad: ženy, ktoré sa na pôrod aktívne pripravujú, si neskôr viac dôverujú, dokážu sa pri pôrode lepšie uvoľniť. V tom zároveň spočíva problém objektivity štúdií vykonaných na túto tému. Už zo samotnej podstaty skúmaného predmetu nemôže byť vykonaná dvojitá zaslepená štúdia. Miera skutočných benefitov predpôrodnej prípravy hrádze zostáva tak sporná. Štúdie, ktoré by jednoznačne potvrdzovali pozitívny efekt masáže, zatiaľ nejestvujú.

V niektorých štúdiách bolo v skupine žien, ktoré si masírovali počas tehotenstva hrádzu, skutočne nižšie percento pôrodných poranení . Po bližšom preskúmaní sa však ukázalo, že ženám, ktoré si masírovali hrádzu, bolo iba vykonaných menej epiziotómií, prípadne bolo v tejto skupine menej žien, ktorých pôrod bol ukončený inštrumentálne7. Rozdiely zistené medzi skupinou žien, ktoré si hrádzu masírovali a nemasírovali, neboli teda natoľko presvedčivé, aby mohli jednoznačne potvrdiť efektívnosť masáže. Napríklad podľa databázy Cochrane predstavovala efektivita masáže hrádze 6.1% zníženie frekvencie poranení druhého a tretieho stupňa, avšak v skupine rodičiek do 30 rokov nebol zaznamenaný žiaden efekt masáže (výskyt poranení bol v tejto vekovej skupine dokonca mierne vyšší u žien ktoré si hrádzu masírovali). Celkovo vykázala masáž hrádze pozitívne výsledky skôr vo vyšších vekových kategóriách rodičiek (nad 35 rokov) alebo u prvorodičiek bez ohľadu na vek. Toto bola zároveň skupina žien, u ktorej boli častejšie prevádzané nástrihy hrádze, prípadne bolo narodeniu dieťaťa dopomáhané vákuovým exaktorom alebo kliešťami. Po odstránení týchto rozdielov (v skupine žien ktorá si hrádzu nemasírovalo sa vyskytovalo viac inštrumentálnych pôrodov, ktoré podľa autorov nemuseli mať priamy súvis s masírovaním alebo nemasírovaním hrádze) prakticky neboli nájdené rozdiely medzi jednotlivými skupinami žien. Zaujímavé tiež je, že počty závažnejších poranení tretieho a štvrtého stupňa v tejto štúdii nijako nekorelovali s predpokladom, že masáž hrádze má protektívny charakter.

Naproti tomu v prospektívnej štúdii sledujúcej efekt masáže hrádze počas tehotenstva, vykazovala skupina žien, ktoré prevádzali masáž hrádze, mierne vyšší výskyt závažnejších poranení hrádze ako kontrolná skupina a nebol nájdený signifikantný rozdiel v celkovom počte poranení hrádze medzi obidvoma skupinami.

Podobné je to s efektom používania súpravy epi-no. Balónik si zavedie žena do pošvového vchodu a postupným nafukovaním zvyšuje objem balónika až do veľkosti hlavičky novorodenca. S cvičením sa začína niekoľko týždňov pred plánovaným termínom pôrodu vo viere, že hrádza si vďaka precvičovaniu navykne a pri prerezávaní hlavičky sa lepšie uvoľní, čím sa predíde poraneniu. Používanie epi-no, podobne ako je tomu u masáži hrádze, znižuje počet epiziotómií, a tým aj mieru pôrodných poranení. Je otázne či by rovnaký efekt nebol dosiahnutý jednoducho zníženou mierou nástrihov v kontrolnej skupine žien, keďže epiziotómia predstavuje poškodenie hrádze osobou asistujúcou pri pôrode.
Napriek tomu je masáž hrádze a cvičenie s epi-no počas tehotenstva pomerne hojne odporúčanou praktikou aj niektorými pôrodnými asistenkami a skutočne môže dodávať žene väčší pocit istoty, že porodí bez poranenia. Aj takýto efekt môže byť pre ženu prínosom, nakoľko jej môže pomôcť uvoľniť sa. Naopak, nájdu sa aj také pôrodné asistenky, ktoré tieto praktiky považujú za vyslovene škodlivé. V prípade, že sa rozhodnete pre takýto druh prípravy hrádze pred pôrodom, treba dodržiavať potrebné hygienické zásady a nevykonávať masáž, ak máte problém s kvasinkovou alebo inou vaginálnou infekciou.

3. Rizikové faktory pre vznik poranení hrádze
Evidencia ohľadne rozdielnych pôrodníckych praktík počas druhej doby pôrodnej a o ich dosahu na pôrodné poranenia je pomerne neuceleného rozsahu. Jestvujúce štúdie sa zameriavajú buď na obmedzený počet okolností pôrodu alebo nepracujú s dostatočne reprezentatívnou vzorkou žien. Pokúsim sa preto v skratke poskytnúť prehľad štúdií, ktoré sa zamerali na niektoré hlavné faktory. Podľa švédskej štúdie , ktorá sa zamerala na hľadanie príčiny zvýšeného výskytu pôrodných poranení tretieho a štvrtého stupňa, sú hlavné rizikové činitele vedúce k týmto poraneniam, zoradené v nasledovnom poradí:
- Prvý pôrod
- Nástrih hrádze
- Manuálny tlak na fundus počas pôrodu
- Inštrumentálny pôrod (teda pôrod za pomoci vákuového extraktora alebo klieští)
- Pôrodná poloha na chrbte
- Vyvolávaný pôrod (kontrakcie stimulované medikamentmi ako oxytocín)
- Pôrod ≥ 42 týždeň tehotenstva
- Pôrod trvajúci 12 hodín a viac
- Epidurálna analgézia
- Poloha vsede
- Pôrodná hmotnosť ≥ 4kg
(Táto štúdia nezohľadňovala riadené vs. spontánne tlačenie, o ktorom si povieme neskôr) Podľa jej autorov, boli ťažké poranenia hrádze menej prítomné u žien, ktoré rodili vo vzpriamenej polohe. Táto skupina žien mala zároveň menej inštrumentálnych pôrodov a menšiu mieru epiziotómie, čo mohlo mať za následok nižší výskyt poranení tretieho a štvrtého stupňa. Každopádne sa nepotvrdil úvodný predpoklad autorov, že by vzpriamená poloha bola spojená s vyšším výskytom vážnych poranení hrádze.
Asociácia medzi pôrodnou polohou a pôrodnými poraneniami bola nájdená viacerými prácami Na vzorke 19 151 žien dospel K Gottvall a kol. k záveru, že najrizikovejšia je poloha v ľahu na chrbte, hneď za ňou poloha v podrepe. Najlepšie dopadli polohy na boku, v kľaku a na všetkých štyroch.
Dôvodov, prečo sú niektoré polohy pre pôrod vhodnejšie ako iné, môže byť viacero. V každej polohe žena dokáže inak regulovať tlak dieťatka prechádzajúceho pôrodným kanálom, viac či menej sa uvoľniť, rôzna je aj miera prístupu sprevádzajúcej osoby k hrádzi a zásahov v tej ktorej polohe.
Štúdia špeciálne zameraná na porovnávanie riadeného a spontánneho tlačenia dospela k záveru, že spontánne, neriadené tlačenie počas druhej doby pôrodnej spôsobuje menej pôrodných poranení.
Prvý pôrod, epiziotómia, inštrumentálny, vyvolávaný pôrod, epidurálna analgézia a vyššia pôrodná hmotnosť, riadené tlačenie, sú často spomínanými činiteľmi, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie pôrodné poranenia. Niektorým faktorom sa môžete vyhnúť, iné (ako napríklad hmotnosť dieťatka alebo to, že ste prvorodička) príliš neovplyvníte. Rovnako vaginálne infekcie počas tehotenstva, prípadne užívanie lokálnych vaginálnych antibiotík môžu spôsobiť oslabenie hrádze a tak zvyšovať riziko jej poškodenia. Tu je namieste otázka prevencie poranení počas pôrodu.

3. Praktiky používané k ochrane hrádze počas druhej pôrodnej doby
Epioziotómia nie je prevenciou pôrodných poranení, sama predstavuje poškodenie hrádze 2. stupňa
Medzi slovenskými pôrodníkmi stále prevažuje názor, že najistejšou ochranou pred vážnymi poraneniami hrádze je nástrih. Toto presvedčenie sa však nezakladá na faktoch, dokonca existuje dostatok evidencie o tom, že samotný nástrih je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vzniku poranení tretieho a štvrtého stupňa.
Masáž hrádze počas pôrodu
Domnelá ochrana hrádze počas pôrodu masážou vychádza z podobného predpokladu ako technika masáže počas tehotenstva. Hrádza sa masíruje vo viere, že vďaka tomu sa ľahšie uvoľní a tak sa predíde poraneniam. Spravidla sa vykonáva medzi dvoma kontrakciami. Rozsiahlejšie štúdie, ktoré sa snažili zistiť efekt masáže hrádze počas druhej doby pôrodnej, dospeli k podobným záverom, a síce, že táto technika nijako neovplyvňuje výskyt závažných poranení, rovnako tak nezvyšuje šancu na zachovanie nepoškodenej hrádze. Mnoho žien túto masáž počas samotného pôrodu vníma ako veľmi nepríjemnú, až bolestivú.
Teplé obklady počas pôrodu
Teplý obklad priložený žene na hrádzu počas druhej doby pôrodnej sa javí ako efektívna metóda pri prevencii závažných natrhnutí hrádze (tretí a štvrtý stupeň natrhnutia). Teplota obkladu by sa mala pohybovať od 38°C do 44°C. Obklad je žene prikladaný na hrádzu počas celej vypudzovacej fázy. Mechanizmus spočíva v tom, že pôsobením tepla sa tkanivá hrádze uvoľnia. Tým pádom hrádza nekladie taký odpor hlavičke dieťaťa a tkanivo hrádze nie je vystavené silnému tlaku. Výsledky randomizovanej štúdie uvádzajú rozdiel vo výskyte závažných poranení hrádze až 50% v prospech teplých obkladov. Teplé obklady nijako neovplyvnili výskyt menej závažných poranení prvého a druhého stupňa, trhliniek, avšak ženy, ktorým bol vo výskume priložený počas druhej doby pôrdonej teplý obklad na hrádzu, pociťovali oproti ženám, ktoré rodili bez obkladu, menej bolesti a diskomfortu aj prvé dni po pôrode.
Priechod dieťaťa pôrodnými cestami – tlačenie
Samotný priechod dieťatka pôrodnými cestami je pre ženu veľmi silným zážitkom. Ideálne je, aby ste tlačili vtedy, keď cítite tlaky na konečník (ak tieto tlaky prichádzajú samé od seba). Znamená to, že vaše telo je pripravené dieťa porodiť. Na rozdiel od riadeného tlačenia, ku ktorému dáva pokyny personál asistujúci pri pôrode, prichádza spontánne tlačnie ako súčasť fyziologického pôrodu a prakticky nie je možné ho potlačiť alebo mu vedome zabrániť.
Tlaky môžu byť natoľko intenzívne, že niektoré ženy majú potrebu kričať. Pomáhajú si tým regulovať intenzitu tlakov, a tak nepriamo chránia pôrodné cesty pred možným poranením. Nenechajte sa odradiť varovaniami, že ak budete kričať, tak nebudete mať silu tlačiť. Je to podobné, ako keď si pomáhate pri potlačení alebo vzopretí ťažkého predmetu zvukom. Rovnako vokalizácia v druhej dobe pôrodnej ženu neoberá o silu tlačiť, naopak, pomáha ju správne nasmerovať a zároveň uvoľňuje hrádzu. Prof. Rockenschaub (riaditeľ Ženskej kliniky Ignaza Semmelweisa vo Viedni v rokoch 1965 až 1985) sa v rozhovore ohľadne kričania pri tlačení vyjadril nasledovne: „Sedel som raz vo svojej kancelárii a počul som hlasný krik z pôrodnej sály. Keď som sa išiel pozrieť, čupela tam mladá Turkyňa a po ďalšom silnom, no nie bolestnom výkriku, mi povedala: „Nekričať, dieťa nebyť pekné!“ Podstatou tohto príbehu je, že vďaka kriku držala prechod dieťaťa cez pôrodné cesty vo svojich rukách. Čupnite si niekedy, zakričte a pokúste sa stiahnuť zadok. Nejde to. Metóda tejto Turkyne je nepochybne tou najlepšou pre jej dieťa a zodpovedá vývojovej biológii pôrodu. Postrčenie krátkym zatlačením a potom uvoľnenie má optimálny efekt“

4. Blahodárne účinky psychického uvoľnenia a pohody počas pôrodu
Na základe výsledkov vyššie uvedených štúdií môžeme predpokladať, že to, čo skutočne pomáha predísť poraneniam hrádze, je relaxácia a uvoľnenie svalstva panvového dna počas pôrodu. Strach, stres, prípadne nevhodná poloha pri pôrode spôsobujú jeho stiahnutie. Toto stiahnutie pôsobí na svalstvo deštruktívne. Akékoľvek techniky, ktoré pomáhajú žene zdvihnúť sebavedomie a vieru v jej vlastné telo, v jeho schopnosti zvládnuť pôrod bez závažných poranení, môžu byť pre ženu prospešné. Na mieste je však tiež otázka či samotná dôvera vo vlastné sily a v múdrosť hormonálne riadeného pôrodného procesu, bez použitia vonkajších pomôcok, nie je pre rodiacu ženu tým najlepším nástrojom na uvoľnenie sa.
Snažte sa dopredu zabezpečiť si také prostredie pre pôrod, ktoré vás nebude stresovať. Potrebujete sa uvoľniť, mať možnosť zakričať si, prípadne sa prejaviť inak bez toho, aby ste mali pocity previnenia alebo hanby. Všetko, čo vás núti ovládať sa, vás zároveň stresuje a brzdí tak pôrodný proces. Dieťatko sa narodí tak či tak, no budete cítiť rozdiel, či sa narodí, keď ste absolútne odovzdaná tomuto procesu, alebo ste v napätí.

1. http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/O70

2. Parry LJ, Vodstrcil LA., Relaxin physiology in the female reproductive tract during pregnancy., 2007, Adv Exp Med Biol.; 34-48 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11253729)

3 René Genadry, A Urogynecologist´s View of the Pelvic Floor Effect of Vaginal Delivery/Cesarean Section for the Urologist, 2006 Current Urology Reports (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16959177)


4 M. K. Shipman, D. R. Boniface, M. E. Tefft, F. McCloghry: perineal massage and subsequent perineal outcomes: a randomised controlled trial, Volume 104, Issue 7, pages, July 1997 BJOG, 787–791 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1997.tb12021.x/full)

5 Beckmann MM, Garrett AJ.: Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Jan 25;(1):CD005123. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16437520)

6 M. K. Shipman, D. R. Boniface, M. E. Tefft, F. McCloghry: perineal massage and subsequent perineal outcomes: a randomised controlled trial, Volume 104, Issue 7, pages 787–791, July 1997 BJOG, 787–791 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1997.tb12021.x/full)

7 M. K. Shipman, D. R. Boniface, M. E. Tefft, F. McCloghry: perineal massage and subsequent perineal outcomes: a randomised controlled trial, Volume 104, Issue 7, pages 787–791, July 1997 BJOG, 787–791 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1997.tb12021.x/full)


8 Elad Mei-dan, Asnat Walfisch, Iris Raz, Amalia Levy and Mordechai Hallak:
Perineal Massage during Pregnancy: A Prospective Controlled Trial. July 2008 IMAJ vol.10 (http://www.ima.org.il/imaj/ar08july-3.pdf)


9 Ruckhäberle E, Jundt K, Bäuerle M, Brisch KH, Ulm K, Dannecker C, Schneider KT: Prospective randomised multicentre trial with the birth trainer EPI-NO for the prevention of perineal trauma. 2009 Oc Aust N Z J Obstet Gynaecol, 478-83 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19780729)

10 Hillebrenner J, Wagenpfeil S, Schuchardt R, Schelling M, Schneider KT: Initial experiences with primiparous women using a new kind of Epi-no labor trainer. 2001 Jan-Feb Z Geburtshilfe Neonatol. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11253729)

11 http://www.nurturingheartsbirthservices.com/blog/?p=1362

12 Zetterström J, López A, Anzén B, Norman M, Holmström B, Mellgren A: Anal Sphincter Tears at Vaginal Delivery: Risk Factors and Clinical Outcome of Primary Repair. Obstetrics & Gynecology: Volume 94 - July 1999, 21-28 (http://journals.lww.com/greenjournal/fulltext/1999/07000/anal_sphincter_tears_at_vaginal_delivery__risk.5.aspx)

13 Snaha pomôcť rodičke vytlačiť dieťa tlačením na brušnú dutinu v častiach, kde sa nachádza maternica s rodiacim sa dieťaťom.

14 Shorten A, Donsante J, Shorten B., Birth position, accoucheur, and perineal outcomes: informing women about choices for vaginal birth. PubMed. 2002 Mar;29(1):18-27. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11843786)

15 Soong B, Barnes M., Maternal position at midwife-attended birth and perineal trauma: is there an association?, PubMed 2005 Sep;32(3):164-9. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16128969)

16 K Gottvall, P Allebeck, C Ekéus: Risk factors for anal sphincter tears: the importance of maternal position at birth, BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, Volume 114, Issue 10, pages 1266–1272, October 2007 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.2007.01482.x/full)

17 Spontánne tlačenie predstavuje také tlačenie, ktoré je plne v réžii ženy. Žena tlačí vtedy, keď pociťuje neprekonateľnú potrebu tlačiť. Na rozdiel od riadeného tlačenia, kedy personál asistujúci pri pôrode dáva žene inštrukcie kedy má tlačiť a kedy má s tlačením prestať. Väčšina žien pociťujte spontánnu potrebu tlačiť vtedy, keď sú pôrodné cesty dostatočne pripravené k narodeniu dieťatka, čím sa znižuje riziko ich poranenia. Niektoré ženy však toto nutkanie z neznámych príčin necítia ani napriek trpezlivosti a po uplynutí dlhšej doby od úplného otvorenia pôrodných ciest. V prípade, že nezaberá ani zmena polohy, môže byť riadené tlačenie nevyhnutné.

18 Carolyn M Sampselle, Author VitaeSandra Hines: Spontaneous pushing during birth: Relationship to perineal outcomes, Journal of Nurse-Midwifery, Volume 44, Issue 1, January–February 1999, Pages 36–39 (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091218298000706)

19 Carroli G, Mignini L, Episiotomy for vaginal birth (Review), Copyright © 2009 The Cochrane Collaboration. Published by JohnWiley & Sons, Ltd. http://summaries.cochrane.org/CD000081/episiotomy-for-vaginal-birth

20 Georgina Stamp, Gillian Kruzins, Caroline Crowther: Perineal massage in labour and prevention of perineal trauma: randomised controlled trial. BMJ 26 May 2001 (http://www.bmj.com/content/322/7297/1277)

21 Leah L. Albers, CNM, DrPH, Kay D. Sedler, CNM, MN, Edward J. Bedrick, PhD, Dusty Teaf, MA, and Patricia Peralta, Midwifery Care Measures in the Second Stage of Labor and Reduction of Genital Tract Trauma at Birth: A Randomized Trial. J Midwifery Womens Health. 2005; 50(5): 365–372. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1350988/?tool=pubmed)

22.Dahlen HG, Homer CS, Cooke M, Upton AM, Nunn R, Brodrick B. Perineal outcomes and maternal comfort related to the application of perineal warm packs in the second stage of labor: A randomized controlled trial. Birth 2007;34(4):282-290. (http://www.bibliotecadelectura.com/medicina/pdfs/perineal%20outcomes.pdf)

23. http://forum.sexualaufklaerung.de/index.php?docid=594 (voľný preklad)

00000101007920110244388406864031
eev
 eev      05.10.2012 - 00:01:36 , level: 1, UP   NEW
http://www.2012rok.sk/wp/2012/11659-rozhovor-jaroslavem-duskem-2012-bude-rokem-zazraku

00000101007920110244388406814025
SYNAPSE CREATOR
 k0zmonAut      01.09.2012 - 13:17:54 (modif: 01.09.2012 - 13:19:45) [35K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK !!CONTENT CHANGED!!
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, dokázal jsem poznat, že psychická bolest a utrpení je pro mne jen varováním, abych nežil proti své vlastní pravdě. Dnes vím, že se tomu říká být pravdivý.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, pochopil jsem jak moc druhého zahanbuje když mu vnucuji svá přání, ačkoli vím, že na to není vhodná doba, ani na to není ten člověk připravený, i kdybych tím dotyčným byl já sám. Dnes vím, že se tomu říká sebeúcta.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, přestal jsem toužit po jiném životě a dokázal vidět, že všechno kolem mně je výzvou k růstu. Dnes vím, že se tomu říká zralost.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, pochopil jsem, že vždycky a při každé příležitosti jsem ve správný čas na správném místě a že všechno, co se děje je správné. Od té doby jsem mohl být klidný. Dnes vím, že se tomu říká vyrovnanost.

Když jsem začal milovat sám sebe, přestal jsem se okrádat o volný čas a dělat velkolepé plány do budoucna. Dnes dělám jen to, co mě baví a působí mi radost, co miluji a co potěší mé srdce, dělám to po svém a svým vlastním tempem. Dnes vím, že se tomu říká poctivost.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, zbavil jsem se všeho, co pro mě nebylo zdravé. Jídla, lidí, věcí, situací, a především toho, co mě neustále stahovalo dolů, pryč ode mě samotného. Zpočátku jsem to nazýval zdravým egoismem. Dnes však vím, že to je sebeláska.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, přestal jsem chtít mít vždycky pravdu. Tak jsem se méně často mýlil. Dnes vím, že se tomu říká být prostý.

Když jsem skutečně miloval sám sebe, nechtěl jsem už žít dál minulostí a starat s o svou budoucnost. Teď žiji už jen v tom okamžiku, kde se koná VŠECHNO. Tak dnes prožívám každý den a říkám tomu důkladnost.

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, uvědomil jsem si, že ze mě mé myšlení může dělat ubohého a chorého člověka. Když jsem však povolal na pomoc sílu svého srdce, dostal rozum významného partnera. Tomu spojení říkám dnes moudrost srdce.

Nemusím se už obávat sporů, konfliktů a problémů se sebou samým a s ostatními, protože dokonce i hvězdy se spolu někdy srazí a vzniknou tak nové světy. Dnes vím, že to je život.

Charlie Chaplin, 16. dubna 1959

00000101007920110244388406805213
eev
 eev      26.08.2012 - 11:21:58 , level: 1, UP   NEW
http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/radikalne-jsme-se-odklonili-od-prirozenosti

00000101007920110244388406704176
eev
 eev      19.06.2012 - 00:16:56 , level: 1, UP   NEW
ideme autobusom vyzdvihnut pas pre sebastiana. sedime na sedadlach proti smeru jazdy a sebco ze: "autobus cuva"

mame pas, kracame na zastavku na autobus smerom domov. sebastian opakuje dookola, ze ideme teraz do francuzska, ked uz ma pas. asi 5 minut v kuse:) lebo som mu niekedy pred mesiacov, ked sme sli vybavit pas, vysvetlovala, ze pas potrebuje na to, aby sme mohli ist v lete lietadlom za ocinom do fr. a nedal si vyhovorit dnes, ze este nie je ten spravny cas:) skoro plakal, som som opakovala, ze dnes nejdeme.

00000101007920110244388406649056
eev
 eev      15.05.2012 - 00:22:49 [4K] , level: 1, UP   NEW
picture139w.jpg
picture143c.jpg

00000101007920110244388406626591
eev
 eev      28.04.2012 - 16:38:46 (modif: 04.05.2012 - 23:39:25) [2K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
sebastián má novú obľúbenú hru. zakričí, že ide krokodíl alebo jaguár a že sa ideme schovať. tak sa schováme spolu pod perinu a čakáme, či už odišiel. ak odišiel, pod perinou kričíme. potom zase príde a pod perinou čušíme. simon sa dnes takto hral so sebčom, obaja strčený pod perinou. prišla som k nim z kuchyne, kde som si čítala. sebastián: "choď preč! choď preč!" a po chvíľke zase: "choď do kuchyne!" zabávali sme sa so simonom:p

a je perfektný, ako rozpráva. stále a rýchlo. a aj po francúzsky. veľa sa na ňom smejeme. nie som shcopná si zapamätať naše diskusie, čo ma mrzí, lebo by sa to oplatilo písať:p

nádherné obdobie.

edit: po troch dňoch, čo tu bol simon, mi sebastián hovoril: "choď pracovať do kuchyne!" :) (pracovať=pripravovať sa na stretnutia so ženami)

0000010100792011024438840662659106631018
Tomáš, to sa vie
 Tomáš, to sa vie      02.05.2012 - 13:04:11 , level: 2, UP   NEW
tak si to pis :)

000001010079201102443884066265910663101806635713
eev
 eev      04.05.2012 - 23:40:26 , level: 3, UP   NEW
:)

00000101007920110244388406622419
eev
 eev      25.04.2012 - 21:50:33 [4K] , level: 1, UP   NEW
mame uverejneny pribeh o narodeni sebastiana na zenskych kruhoch. pribeh som dopisovala a prerabala teraz, po vyse dvoch rokoch od porodu. mnoho veci som od vtedy pochopila a spracovala...
http://zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribehy/item/133-sebastian

00000101007920110244388406612336
SYNAPSE CREATOR
 sova_dlhochvosta      19.04.2012 - 18:00:48 [109K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK
a teraz sme v dedinke neďaleko Bratislavy postavili takú menšiu piecku.

je to ťažká pec, ako plnohodnotná alternatíva ku ústrednému vykurovaniu,
má asi 7,5 tony a je dimenzovaná na prikladanie raz za 24 hodín. mala by pokrývať tepelnú stratu domu cca 6kWh.

pec.JPG

stavať pohľadovú tehlu pre náročného mestského zákazníka bola výzva, popravde sme celkom nevedeli do čoho ideme, (to sme samozrejme nepovedali), ale dopadlo to dobre.

pec-9.JPG

horšie bolo, že sme murovali v podkroví (7,5t!!) a tehly sme si tam pekne ponosili. 1500 tehál...

pec-3.JPG

pec má pekárnik - chlebovú pec - rovno nad ohniskom. pri každom zakúrení môže piecť chleba, pizzu, koláče

pec-2.JPG

a postavili sme ju o polovicu lacnejšie ako bola najlacnejšia ponuka, akú týpek mal, na pec kde by neurobili ani obmurovanie komína ako súčasť celku, priestor na drevo, vyhrievanú lavičku, či ozdobné (ale ozajstné) klenby.

pec-6.JPG

nech sa páči...

pec-5.JPG

PS:
mám dobrú správu pre fanúšikov tejto pece (aj ja som)
yzti%20v%20xhqaz.cowesugg%202.jpg

dnes už vieme, že funguje.
a vieme, že funguje dobre.
a vieme ju postaviť.
a úplne bez problémov.
a za normálny peniaz.
(a vieme zohnať aj rovnaké dvierka a varnú platňu, pec sa samozrejme dá prispôsobiť potrebám ľudí a priestoru, ide o ten štýl...)

00000101007920110244388406535191
eev
 eev      05.03.2012 - 20:54:29 [2K] , level: 1, UP   NEW
velmi hlboko sa vo mne zapisal tento pribeh. davam si ho sem, aby som nezabudla.
http://www.kellehampton.com/2010_01_01_archive.html

0000010100792011024438840653519106537147
drobna
 drobna      06.03.2012 - 21:41:10 , level: 2, UP   NEW
ach.

-najsilnejšie

0000010100792011024438840653519106535409
mental shape
 mental shape      05.03.2012 - 23:14:50 , level: 2, UP   NEW
Čítala som to asi trikrát dookola.
Veľmi silné.
A slzy. Ale také dobré.

000001010079201102443884065351910653540906535470
eev
 eev      06.03.2012 - 00:02:13 , level: 3, UP   NEW
:) ja som tiez slzila. vobec som netusila, o com idem citat pribeh, takze ma to celkom dostalo.

00000101007920110244388406535191065354090653547006536860
mental shape
 mental shape      06.03.2012 - 19:20:55 , level: 4, UP   NEW
Najprv som preskrolovala len fotky, v jednom momente mi "došlo", o čo ide.
Následne som prečítala text, ten potvrdil, čo som tušila.

Veľmi silné a krásne.
Aj ostatné príspevky, hlavne tie novšie.

00000101007920110244388406519379
eev
 eev      24.02.2012 - 23:38:43 , level: 1, UP   NEW
http://porodna-trauma.webnode.sk/

00000101007920110244388406513191
SYNAPSE CREATOR
 (baky)      21.02.2012 - 17:57:41 [22K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK
dizajnersky pokus o to, ako na to bez chladnicky.
niektore napady su podla mna super!
....Korean designer Jihyun Ryou, who says "we hand over the responsibility of taking care of food to the technology, the refrigerator. We don’t observe the food any more and we don’t understand how to treat it."

She has developed a series of modern designs that rely on traditional techniques, learned from her grandmother and other elderly people in the community, the " traditional oral knowledge which has been accumulated from experience and transmitted by mouth to mouth."

apple_potato.jpeg.492x0_q85_crop-smart.jpg

Apples emit a lot of ethylene gas. It has the effect of speeding up the ripening process of fruits and vegetables kept together with apples. When combined with potatoes, apples prevent them from sprouting.
root.jpeg.492x0_q85_crop-smart.jpg

Keeping roots in a vertical position allows the organism to save energy and remain fresh for a longer time. This shelf gives a place for them to stand easily, using sand. At the same time, sand helps to keep the proper humidity.

eggs.jpeg.492x0_q85_crop-smart.jpg
An egg has millions of holes in its shell. It absorbs the odour and substance around itself very easily. This creates a bad taste if it’s kept in the fridge with other food ingredients. This shelf provides a place for eggs outside of the fridge. Also the freshness of eggs can be tested in the water. The fresher they are, the further they sink.

The more food you can keep out of the fridge, the smaller it needs to be and the less energy it will consume. The designs described above show a refreshing way to do that, although it should be remembered that these are artworks, not consumer products. Using similar methods when storing food in a basement or a specially designed root cellar - the traditional way - will give better results.

00000101007920110244388406494832
eev
 eev      10.02.2012 - 23:21:33 , level: 1, UP   NEW
zajtra zacina prva vikendovka kurzu laktacneho poradenstva:) spolu to budu 4 vikendy. tesim sa. snad to prezijem, ide aj sebastian:p

bol tu simon. s nim rozprava sebastian po francuzsky a so mnou po slovensky. simon odisiel a zase tu je iba slovencina. neuveritelne, ako to dieta funguje a ako to perfektne zvlada. a to simon stresoval pocas tehotenstva a po porode, ci mu vobec bude sebko rozumiet, ked sa vidia tak malo:p my dvaja ok. ja mam take fazy - jasno, polooblacno:p ale vzdy sa vyjasni, tak je dobre:) simon ma nejaky siesty zmysel na tieto veci vacsinou. a ked nema, tak si to vyjasnim sama. jedine, co ma desi, je jeho potreba samoty a nezavislosti. do dost velkej miery som mu to schopna aj ochotna poskytnut, ale neviem, ci mu to bude stacit, aj ked raz budeme (snad) zit spolu. v tomto sa rozchadzame trosku, ale zatial to vieme zladit.

kurz bazalnej stimulacie bol vyborny. dalsi z tych kurzov, co by mal absolvovat kazdy:p ako kurz ludskosti, empatie, vnimania a porozumenia... jedine, co zatial viem urcite, je, ze musim robit s ludmi a pre ludi. ci uz so starymi ludmi, s ludmi s postihnutiami, s detmi, s tehotnymi. hocico. pomahajuca profesia:p dobre som si vybrala liecebku, mam otvorene dvere ku vsetkym:)

nemam rada panely. nedaju sa do nich nabit klince a tie hovadiny na vesanie obrazov a nemozes si vesat co kde chcem po stenach. chce to vrtacku:p moj sen (mat jednu doma) od detstva, kedze chlapa (s vrtackou), co by to spravil, sme doma od mojich 7 nemali...alebo teda idealne by bolo mat chlapa s vrtackou, no. neviem ci najst cas na veci, co by som rada robila. mam pocit, ze dni sa scvrkavaju. ze to vsetko stale bezi rychlejsie a ja to neviem zastavit. niekedy som stihla za den tolko, co mnohi za tyzden a teraz mam pocit, ze den ma tak dve hodky. vstanem, ranajky, varim obed, dieta spi, trochu sa hrame, vecera, ulozenie do postele, chvilu na nete a spat. niekedy sa nam podari sa vytrepat do materskeho cetra alebo niekde dalej na vylet ci do obchodu. obcas do bibiany, tam to milujeme obaja. zatial sa este nestretavaju nase zaujmy velmi:p ale casom to bude lepsie...

ach, idem spat. zajtra musim vsat o pol siestej, aby som vsetko stihla (hlavne vlak pred osmou). len sa nejako potrebujem vypisat, mam toho vela v hlave.

00000101007920110244388406440192
eev
 eev      14.01.2012 - 21:02:55 , level: 1, UP   NEW
http://www.moje-pravdy.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=193%3Aco-se-odehraje-v-roce-2012&catid=35%3Azajimave-lanky&Itemid=73

00000101007920110244388406437949
SYNAPSE CREATOR
 krokobox gomont      13.01.2012 - 14:15:59 [82K] , level: 1, UP   NEW  HARDLINK

00000101007920110244388406436787
eev
 eev      12.01.2012 - 21:28:37 , level: 1, UP   NEW
prihlasila som sa na kurz laktacneho poradenstva a bazalnej stimulacie. laktacne uz mam potvrdene, na BS este cakam. juch! tesim sa.

ehm k dulam mi chyba este jeden porod, takze kto hlada doprovod do porodnice alebo k asistovanemu domacemu porodu, hlasim sa! a bude mi potesenim...

inak sa mame dobre. konecne som nasla v sebe klud, este nie 100%tný, ale uz reagujem normalnejsie v problemovych situaciach. dufam, ze sa to bude zlepsovat. kazdopadne to bola dobra skola, stretnut sa s tym zlym v sebe. spoznat tie agresivne nepricetne casti samej seba. a akceptovat ich ako svoju sucast.

a co mam v plane: podat si prihlasku na magisterske externe. tym padom mozme so skolkou zacat podla nasho tempa, ked bude na to spravny cas. aha a este predvolanie na RUVZ. hmm:)ale kedze napisali zle meno dietata, resp ma obvinuju zo zanedbania povinneho ockovania cudzieho dietata, tak sa to este na cas posunie:p
myslite na nas, bude to narocne. ale tak tento system nemoze naveky fungovat tak, ako funguje.

zelam si do noveho roku vela sil a sebadisciplinu. a lasku. ale tu nejako nachadzam v sebe a v bohu. co je clekom postacujuce a naplnajuce. len nech ju viem posuvat dalej. a nech sme zdravi.

0000010100792011024438840643678706484401
drobna
 drobna      05.02.2012 - 21:07:28 , level: 2, UP   NEW
veľa síl k bojom s úradmi, zvládnete to!

00000101007920110244388406386867
eev
 eev      14.12.2011 - 23:26:50 , level: 1, UP   NEW
.
ach. nemam rada tieto posledne hodiny pred odchodom - ked je milion veci, co treba este stihnut a tak...

uz nech sme tam (ideme do fr na tyzden, na vianoce sme ale doma;)..)

00000101007920110244388406377457
eev
 eev      09.12.2011 - 21:49:39 (modif: 09.12.2011 - 21:59:14) [1K] , level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
mikulášske vyrábanie pizze v Utopii (s dedkom).

96231452.jpg
99722718.jpg
79361437.jpg

0000010100792011024438840637745706386641
drobna
 drobna      14.12.2011 - 20:57:47 , level: 2, UP   NEW
joj, veľmi ste pekní*

0000010100792011024438840637745706380326
zdienka
 zdienka      12.12.2011 - 00:46:54 , level: 2, UP   NEW
juu, krásni!